Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından tertip edilen ‘Hemşirelikte Kariyer’ Sempozyumu, Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nda tertiplendi.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediyesi Başkan Vekili Eşref Can, Kastamonu İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, akademisyenlerimiz ve talebelerimiz katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Topal; “Günümüzde çok farklı alanlarda hemşirelik hizmeti verilmeye başlanıldığı için, hemşirelik eğitimi ile elde edinilen bilgi ve becerilere ek olarak, ilgili alana özel yeni donanımlara ihtiyaç duymanız ve bu amaçla bireysel çaba ve gayret sarf etmeniz kaçınılmazdır.

Topluma doğrudan hizmet sunan ve toplum sağlığının geliştirilmesinde önemli bir yere sahip olan hemşirelik mesleğini kendilerine meslek edinmiş ya da edinecek olan bireyler olarak, mesleğinizin gereğini tam anlamıyla yerine getirebilmek için kariyerinizi planlamak durumundasınız. Ayrıca mesleki değer ve başarılarımızla birlikte sağlıklı ve verimli bir toplum üyesi, bir aile bireyi olmanız içinde bu gereklidir.

Başarınızın, huzurunuzun ve mesleki doyumunuzun önündeki en büyük engel, ne istediğinizi bilememektir. Kendinizi, değerlerinizi, kültürünüzü yaşam gayenizi düşünerek bir plan oluşturmanız gerekmektedir. Unutmayın ki; "Varmak istediği limanı belli olmayan gemiye esen her rüzgâr boşunadır.” Uzun ve yoğun çalışmalar sonunda tepeye tırmandım ama sonunda gördüm ki tüm yol boyunca yanlış hedefe odaklanmışım dememek için kariyerinizi doğru planlamalısınız. Bu aşamada eğitimci olarak bizlerin görevi sizlerin kendilerini tanımaları ve kariyer fırsatlarını keşfetmeleri için eğitim süresi boyunca hedeflerinizi, ilgi alanlarını, değer yargılarınızı dikkate alarak yaşamınıza bir yön vermeye yardımcı olmaktır.

Aile ve sosyal çevrenizin özelliklerini ve ihtiyaçlarını da göz önüne alarak edindiğiniz bilimsel bilgi ve değerlerle bir noktaya gelmeniz ve bunu daim kılmanız en büyük isteğimizdir. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz Hemşirelikte Kariyer sempozyumunun hepinizin Yaşamına bir anlam katması isteğiyle hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı da konuşmalarında sağlıkta branşlaşmanın önemini vurgulayarak, "Hemşirelikte branşlaşma sahada yaşadığımız pratiklerden de anlaşıldığı üzere olmazsa olmazlardan biri. Bir bölümde uzun süre çalışan bir hemşire başka bölüme geçtiğinde verim düşüşü yaşanabiliyor. Bu da sahada kendiliğinden branşlaşmanın oluştuğunu gösteriyor." dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın programda yaptığı konuşmada; “Hemşirelik haftanız kutlu olsun inşallah hayat boyu kutlu olsun. Sağlık çalışanı için doktor hemşire diğer mesleklerde dâhil en güzel mutluluk insana hizmet etmektir. Dolayısıyla insanların birebir sağlığıyla alakadar oldukları için onlara faydaları dokundukça mutluluk budur sizin için. Bizim cemiyetimizde de ve dünyada da sağlık bir insan hayatıdır ve her şeyin sağlık olsun her işin başı sağlık derler ya sizin mesleğinizin önemi katbekat artıyor. Hata kabul etmeyen meslek sorumluluğu var sizde en ufak bir hata bile insan hayatına mal olabilir. Dolayasıyla hata affetmeyen bir mesleğiniz var, mukaddes bir mesleğiniz var. Bütün meslekler mukaddestir ama sizin ki baştan da söylediğimiz gibi tamamen insan hayatıdır. Burada hatasız olmak mecburiyetindesiniz. Sizin eğitiminizde zaten onun için birebir ve yüzde yüz öğrenmeye dayalı bir süreçtir. Elbette insansınız çok şeyle karşılaşıyorsunuz sinirleriniz çok sağlam olacak nihayetinde sizin de insan olduğunuzu düşünmeyen birçok insanla karşılaşacaksınız ama maalesef ki katlanacaksınız öyle bir mecburiyetiniz var. Mesleğinizin kutsiyeti gereği her şeye katlanıyorsunuz. Bu mesleği bilerek seçiyorsunuz. Cemiyetteki itibarınız ve yerinizi karşılıyor mu? Onun takdiri size ve cemiyete ait. Sizin için en büyük mutluluk insana hizmet etmenizdir.

Bu manada siz mukaddes mesleğin mukaddes insanlarınız sizleri bugün tekrar tebrik etmek istiyoruz sağ olun var olun sizin hizmetleriniz cemiyetimize ve milletimizi güç katıyor. Hemşirelik haftası ve sempozyumları fikir alışverişi ve inşallah yeni kapılar açmak manasıyla çok iyi şeyler getirecektir. Bizde bu tür faaliyetler eve sahipliği yapmaktan mutlu oluyoruz. Bugün başlatılan program inşallah sizlerin hizmetine hizmet katacak ve yeniliklere ufuk açacak işlere vesile olur. Bu itibarla hepinize saygı ve sevgilerimizi sunuyorum gençlerimizin öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum sağ olun var olun.” dedi.

Belediye Başkan Vekili Eşref Can; “Kastamonu üniversitesi kurulmasından bu yana 12 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen çünkü üniversiteler hayatında 12 yıl çok kısa bir zamandır ama çok hızlı büyüyor çok hızlı gelişiyor. Rektör hocamıza şahsımda tüm çalışanları bu hususta tebrik ediyorum. Ciddi bir öğrenci sayısına ulaştık. Şehirlerin sosyal ekonomik kültürel olarak yaşamalarında üniversitelerin çok önemli görevleri olmaktadır. Üniversite Kastamonu için olmazsa olmaz.

Bizde belediye olarak üniversitemize gerekli olan tüm desteği her zaman veriyoruz. Kastamonu yurtlar konusuna sorun yaşamayan illerden diye düşünüyorum. Çünkü belediye olarak yeni yurt alanları oluşturuyoruz çalışıyoruz çünkü öğrencilerimizin yurtlarda kalması çok önemli dışarda bir sürü tehlike var. Yurtta güvenli ortamlar sağlanmış şekilde yaşıyorlar derslerine çalışıyorlar.

Sosyal faaliyetlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz biz belediye olarak otobüs servisleri yapıyoruz. Ücretsiz öğrenciler için çorba veriyoruz. Spor salon çadırı yaptık. Biz elimizdeki imkânları Kastamonu üniversitesine vermek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sözü sahiplerin bırakmak istiyorum. Eskiden hemşire deyince sadece kadınlar akla gelirdi ama şimdi erkek hemşirelerde var hepinize başarılar ve hayırlı vazifeler diliyorum. Sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor ve saygılarımı sunuyorum hepinize iyi günler.” dedi.

Konuşmaların ardından “Hemşirelikte Kariyer” programı sempozyum ve konferanslar ile devam etti.

DSC 4931

DSC 4929

DSC 4935

DSC 4942

DSC 4944

 

Son Haberler