Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında talebe almak üzere Üniversitemiz bünyesinde Kuzeykent Külliyesi içerisinde açılan anasınıfı ve ilkokul alanında eğitim verecek olan ‘Kastamonu Üniversitesi Özel Okulları’nı tanıtmak üzere Mevlüt Beyribey Konukevinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Üniversitemiz bünyesinde Kastamonu Üniversitesi Özel Okulları’nın kurulduğunu belirterek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kastamonu Üniversitesi Özel Okullarını açıyoruz. Okulda isim değişikliği yapacağız. Vefat eden bir hocamızın ismini kolejlerimize vereceğiz. Milli Eğitim Bakanlığının kabulüyle okulumuz açılmıştır. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında öğrenci almak üzere kayıtlar başladı. Eğitim Fakültesindeki anasınıfımız 60 kişilik kapasitemiz var. Kuzeykent’de binamız olacak. Ortaokul için zemin etüdü yapıldı, ilave yapılacaktır. Ortaokul binamızın içinde hepsi tamamlanacaktır.“ dedi.

Talebelerin Üniversitemiz Kütüphanesi ve spor tesisleri olmak üzere kampüsümüzün içerisindeki tüm mevcut imkânlardan da faydalanabileceklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Külliyemiz içerisinde 4 bin metre kare arsa içinde yer almaktadır, dolayısıyla mekân ferahtır, çocuklar için sıkışık bir mekân değildir.  Özel okulumuzun anasınıfı, 1’inci, 2’inci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflar için dershaneleri var şuanda. Mevcut binamızda ayrıca müzik sınıfı, rehberlik birimi, çocuk kütüphanesi, yemekhane ve spor salonu mevcuttur. Okulumuzun kontenjanı anasınıfı ve ilkokul dâhil 120 öğrencidir. Kuzeykent Külliyemizde yer almaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz başta üniversite kütüphanesi ve spor tesisleri olmak üzere kampüsümüzün içerisindeki tüm mevcut imkânlardan da faydalanabileceklerdir. “ dedi.

Okulda eğitim verecek olan akademisyenlerimize sürekli olarak hizmet içi eğitim vereceklerini söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Verilecek eğitimin kalitesini arttırmak içinde öğretim üyelerimizden bilim kurulu seçtik. Kurul, kolejimizin faaliyetlerinde aktif olarak, koordinasyon, denetleme ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi hususunda çalışacaktır. Öğretmenlerimiz bilim kurulu tarafından seçilmektedir. Bilim kurulumuz hizmet içi eğitimi verecektir. “ dedi.

Konuşmasının devamında yapılacak olan bursluluk sınavı hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “2’inci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflar için bursluluk imtihanı yapılacaktır.  Bu imtihanla her sınıf seviyesinde başarılı olan ilk 3 öğrencimize belirli nispetlerde indirimler yapılacaktır ve bursluluk sağlanacaktır. Üniversitemizdeki Çocuk Eğitim Uygulama, Araştırma Merkezi’miz ayrıca Üstün Kabiliyetliler Eğitim Uygulama, Araştırma Merkezi’miz ile de koordineli çalışılacaktır. Şuanda üstün kabiliyetlilerle alakalı merkezimizde bu hususta bir proje geliştirmiştir.

Okulumuzda verilecek fen ve teknoloji eğitimi, dil, spor ve sanat eğitimiyle çocuklarımızın donatılacaklarını söyleyen Rektörümüz, “Bilgi, kabiliyet olarak bu şekilde yetiştirilecektir. Şu anki mevcut anasınıfımızda 5 gün ayrı eğitim veriliyor. Fen ve teknoloji eğitimi günü var, bilgisayar eğitimi günü var, sanat, müzik, değerler eğitimi günlerimizde her gün bu ayrı ayrı eğitimi alıyor çocuklarımız. Aynı şekilde bu kolejimizde de bu kabiliyetlere yönelik eğitimlerimizde olacaktır. Çünkü çocuklarımızın kabiliyetlerini keşfetmek önemlidir. Bize göre kabiliyetsiz, zayıf çocuk yoktur, önemli olan çocuğumuzun kuvvetli tarafını bulmaktır. İnşallah bu eğitim boyunca çocuklarımızın kabiliyetli olduğu, kuvvetli olduğu tarafını keşfedip o yönde bir mesleğe yöneltme sağlanacaktır.” dedi.

 Çocukların Kastamonu Üniversitesi Özel Okullarında üniversiteli gibi yetişeceklerini söyleyen Rektörümüz;  “5-6 yaşlarında anasınıfına başlayan çocuk bizim üniversitenin cübbesini giyiyor. Dolayısıyla kendini bir üniversiteli hissediyor, mensubiyet açısından önemlidir bu. Disiplin, hayatı öğrenme, merak ve azim içindeki bir eğitim çevresinde eğitimine devam etme çocuklara bir çocuklara bir psikolojik avantajda getirecektir. Tabi külliyemizdeki fakültelerin laboratuvarlarından, akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanacaktır. Yani üniversitenin Merkezi Araştırma Laboratuvarı dâhil hepsini rahatlıkla görecek, gözlemleyecektir bu çocuklar. Dolayısıyla çocuklar burada kendilerini iyi hazırlayacaktır. Tabiat, fen ve teknoloji, yabancı dil gibi uygulamalarda ezberci değil de öğrenmeye yönelik eğitim alacaklardır. Bu çocuklarımız inşallah kolejimizde bir üniversiteli olarak yetişerek memleketimizin geleceğinde yer edineceklerdir, bu düşünceyle biz bu koleji açtık.“ diye konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Özel Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kadir Karatekin konuşmasında: “Eğitim Fakültemizin çok büyük bir bilgi birikimi var. Bu bilgi birikimini sahaya yansıtmak istiyorduk. Bu kolej sayesinde bu bilgi birikimi koleje taşıyabileceğiz. Her daldan öğretim üyemiz var ve bu bilim kuruluna da her branştan öğretim üyesini aldık. Hepsinin çok değerli çalışmaları var ve bu değerli çalışmalarını, bulgularını kolejde görmek istiyor.  Onlarda sabırsızlıkla bu kolejin açılmasını ve oranın çocuklarla dolmasını bekliyorlar. Kolejimizin ortaokul kısmı da açılacak. Öğrenci alımına başladık, bu öğrenci alımından sonra talepler doğrultusunda ortaokul binamızın projesi de çizildi. Bu proje doğrultusunda bir sonraki senede ortaokul binamızda eğitim-öğretim vermeye başlayacağız”  dedi.

Kastamonu Üniversitesi Özel Okulları Müdürü Nida Özveren ise şöyle konuştu; “Üniversitenin bünyesinde olduğumuz için çok daha rahat ve iyi bir eğitim sistemi kurabileceğimizi düşünüyorum. Bir veli ve anne olarak düşündüğümde eğitimi bilen ellere çocuğu teslim etmenin verdiği bir rahatlık var. Bu büyük bir özgürlük bizim için. Çok mutluyuz ve daha iyi yerlere gelmek istiyoruz.”

Toplantı sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Üniversitesi Özel Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kadir Karatekin ve Müdür Nida Özveren, Rektör Danışmanları Dr. Öğr. Ü. S. Tunay Kamer, Selami Can ile basın mensupları Üniversitemiz bünyesinde kurulan Kastamonu Üniversitesi Özel Okulları binasını inceledi.

Son Haberler