Üniversitemizde, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma münasebetiyle Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsine Börekçi’nin konuşmacı olduğu ‘Safahat’ın Işığında İstiklal Marşı’ adlı program Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde yapıldı.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve eşi Selma Aydın, Kastamonu Belediyesi Başkan Vekili Eşref Can, Kamu, kurum ve kuruluşların amirleri, akademisyenler ve öğrencilerimiz katıldı.

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anarak sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Mehmet Akif’i bilmeyen yok ama safahat hakkında fazla bir bilgi yoktur. Safahatı okumak, öğrenmek ve ruhunu bilmek zorundayız. İstiklal Marşı ile ilgili verilen ödülü bile kabul etmeyen, bağışlatan Mehmet Akif’in, Tacettin Dergâhı doğum yeridir. Mehmet Akif’in kıymetini bilmek zorundayız. Akif, istiklal, milli şairimizdir. İstiklal Marşı devletimizi, milletimizi kısaca her şeyimizi ifade eden bir semboldür, marştır. Yazılışı ve kabul edilişinin yıldönümünde de gereken hürmeti gösterme mecburiyetimiz vardır. Hafta sonu, hafta başı, resmi kuruluşlarımızda okuduğumuz marşımızdır. Atatürk Üniversite’mizden hocamız bizleri bilgilendirmek üzere geldiler. Mehmet Akif’in duasını hatırlatmak istiyorum; ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’.

Afrin’de mücadele eden kahraman ordumuza dua ediyoruz. Tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize de Allah’tan şifa diliyoruz.” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsine Börekçi yaptığı konuşmada; “12 Mart coşkusunu Kastamonu’da yaşamaktan çok mutluyum. Afrin’de çarpışan askerlerimize mutlak zafer diliyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. ‘Safahat’ın ışında İstiklal Marşı’ dedik. Çünkü İstiklal Marşı diğer milletlerin marşlarından farklı bir metin. Her İstiklal Marşı için törenler yapıyoruz ama bu törenler alışmış klasik törenlerin ötesine geçemiyor. Bundan kurtulmak için İstiklal Marşı’nı doğru anlamında anlamak gerekiyor. İstiklal Marşı’nı doğru anlayan bugün daha çok ihtiyacımız var. Biz İstiklal Marşı’nı doğru anlamadığımız için 15 Temmuz’u yaşadık. Bir daha bu karanlığa düşmemek için İstiklal Marşı’nı doğru anlamak lazım” dedi.

Konferansın ardından program plaket takdimi ve hediye takdiminin ardından son buldu.

Son Haberler