Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Eşi Selma Aydın, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un iştirak ettiği 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu ve Nevruz Bayramı Programı’na katıldı.

Protokol konuşmaları öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Eşi Selma Aydın ve talebelerimiz, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a Nevruz tepsisi takdim etti.

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; “Nevruz yeniden doğuşu, yeniden dirilişi gösteren önemli bir bayramdır. Uzun kış aylarından sonra toprağın canlanması, tabiatın uyanması, uykuya çekilmiş gibi görünen canlı mahlûkatın yeniden dirilişini sembolize eden bayramdır. Bize öbür dünyada yeniden dirilişin olduğunu her yıl gösterir. İkinci olarak nevruz bize, farklılıklar ve çeşitliliklere rağmen bir olmayı, birlik olmayı öğretiyor. Bütün farklı renklerin birlik beraberlik içinde olduğunu gösteriyor. Kışın aynı renkte gördüğümüz doğada çiçeklerin renk renk açtığını ama hiçbir rengin bir diğeri ile çelişki ve çatışma içinde olmadığını görüyoruz. Nevruz bize, insanların farklılıkları ve çeşitlilikleriyle bir ve beraber olduğunu gösteriyor. Atalarımız kimseyi öteleştirmeden herkesi Allah'ın yarattığı kutsal bir varlık olarak görmüştür. Horasan erenlerinin bize öğrettiği budur. Şeyh Şaban-ı Veli'nin, Horasan erenlerinin bize öğrettiği insanları ayrı gayrı görmemektir. Bu yıl irfan geleneğimizin önemli merkezlerinden Kastamonu'da Şeyh Şaban-ı Veli'nin manevi gölgesinde Nevruz Bayramı'nı kutluyoruz.

Yaratılan her şey bir devinim üzerinedir. Aynı halde duran hiçbir yaratık yoktur. İnsan da değişim içindedir. Hem fiziki hem de ruh olarak değişiyor. Nevruzdan bu dersleri çıkartırsak tabiatla ilişkimizi daha kuvvetli şekilde kurarız. Kâinattaki her yaratılmış bizim mirasımızdır” dedi.”

Üniversitemiz Halk Oyunları grubunun da yer aldığı programda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Rusya Federasyonundan Altay, Başkurdistan, Saha Yakut, Dağıstan, Kabardin  - Balkar, Buryatya, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek’ten 270 sanatçıların performansları renkli görüntülere sahne oldu.

Son Haberler