Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Sanofi Türkiye ve Türkiye Diyabet Vakfı iş ortaklığı ile hayata geçirilen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasında Servis sahasında DiyabetX (Karbonhidrat Sayar)projesi ile Üniversitemizi temsil eden ve birincilik ödülü almaya hak kazanan Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri Bilal Emre Karataş ve Esra Güllü ile projeye destek veren Akademisyenlerimizle birlikte basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Malumunuz Türkiye Diyabet Vakfı’na göre dünyayı bekleyen iki büyük krizden biri diyabettir. Diyabet birçok hastalığın sebebidir. Geçtiğimiz sene Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Topluluğu ile Diyabet Diyetisyenliği Derneği’nin müşterek tertip ettiği faaliyette diyabet sahasında uzman hocalarımız Fakültemizde eğitim verdi. Bu faaliyet neticesinde Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi talebelerinin diyabet sahasındaki uygulamaların ne kadar zor olduğu ve bunun kolaylaştırılması için nelerin yapılabileceği ile diyabetli kişilerin hayatının her sahasındaki zorlukların şuuruna vardılar. Bu şuurla talebelerimiz diyabetle ilgili projeler yapmaya başladılar. Bu projelere başladıktan sonra talebelerimiz çevremizde ne kadar çok diyabetli olduğunu ve bu konudaki toplum şuurunun ne kadar az olduğunu tespit ettiler. Bugün sizlere DiyabetX (Karbonhidrat Sayar) projesi ve talebelerimizin muvaffakiyetleri hakkında malumatlar vereceğiz.

Sanofi Diyabet firması tarafından tertip edilen ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ yarışmasına projeleriyle katıldılar. Bu yarışma Türkiye Diyabet Vakfı, Diyabetle Yaşam Derneği, Ulusal Beslenme Platformu, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi’nin destekleriyle yapılmaktadır. Her yıl tertip edilen yarışmada üç sahada değerlendirme yapılmaktadır. Bu sahalar; Diyabet çorabı, Glikoz Ölçüm Aleti, Konuşan İnsülin Kalemi gibi projeler Ürün sahasında değerlendirilmektedir. Topluma açık yerlerde sağlıklı adımlar ile adım ölçer uygulama birimlerinin tesis edilerek toplumu şuurlandırma faaliyetleri, Restoran ve kafelerde diyabet dostu yiyeceklerin bulundurularak menüde yer verilmesi gibi projeler Servis sahasında değerlendirilmektedir. Afiş, poster veya video çekip bunun yayılmasını sağlayacak fikirlerle toplum şuuru artırmak Kurumsal Sosyal Sorumluluk sahasında değerlendirilmektedir.

Her sahada birinci olan ekibe 10.000 TL ödül ve SANOFİ firmasında staj hakkı veriliyor.  Bu yıl 4. sü tertip edilen yarışmada talebelerimiz Bilal Emre KARATAŞ , Esra GÜLLÜ DiyabetX (Karbonhidrat Sayar) projesiyle servis sahasında birinci olmuşlardır” dedi.

DiyabetDiyabetX (Karbonhidrat Sayar) projesi hakkında malumat veren Rektörümüz Aydın; “Diyabetlilerin günlük hayatta kullanmakta en çok zorlandığı metotlardan biri olan ‘Karbonhidrat Sayımı’nı esas alan ve bunun yanında farklı konularda yenilik sağlamayı amaçlayan bir projedir. Bu uygulama diyabetli kişileri karbonhidrat sayımı ve karbonhidratlı ürünler konusunda bilgilendiren, öğün öncesi gerekli insülin dozunun ayarlanmasına yardımcı olan ve kişini hayatını kolaylaştıracak bir mobil sistem uygulaması olarak tasarlanmıştır. Kişiyi diyet yönünden bağımsızlaştırırken; kod sistemi ile hekim-diyetisyen-hasta münasebetini artıracaktır. Kullanan kişinin besin tüketim kaydı, kan şekeri gibi hasta bilgilerini de kayıt altına alacak ve bu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca diyabetli kişinin gerekli insülin dozunu hesaplayarak daha kaliteli karbonhidratlı ürünleri tavsiye edecek ve uygun menüleri oluşturmasına ve farklı tür yiyeceklerinin tüketilmesine imkân verecektir” dedi.

Proje hakkında ayrıntılı malumat veren Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi Esra Güllü; “Diyabetli bireylere fayda sağlamayı amaç edinerek Bu görüş doğrultusunda, aldığımız eğitim doğrultusunda böyle bir proje yapmaya karar verdik. İçeriğinde diyabetli bireylere faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir programı hedef aldık. ‘Karbonhidrat Sayımı Projesi’nde diyabetli bireyler yedikleri miktarı girerek vurmaları gereken insülin miktarını uygulamadan çıktı olarak alabileceklerdir” dedi.

Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi Bilal Emre Karataş; “Esas alınan nokta karbonhidrat sayımı yöntemini hastanın uygulamasının kolaylaştırılmasını sağlamaktır. Onu bu konuda bilinçlendirmek ve yediği yiyecekleri hasta uygulamaya girdikten sonra alması gereken insülin miktarı görülecektir. Bu alanda çok fazla mobil uygulama var, kalori hesaplayan vs. Bizim uygulamamızın diğerlerinden çok farklılıkları var. Zaten bu yüzden ödüle layık görüldüğünü düşünüyorum. Karbonhidrat sayımı yönteminde hasta yiyeceği yiyecekleri öğünde önüne alıyor, karbonhidrat sayımı yöntemini biliyorsa karbonhidrat miktarını hesaplayıp,  doktor tarafından verilenkarbonhidrat insülin oranı var, doktorun hesapladığı insülin düzeltme faktörü var , kan şekeri ölçüm sonuçları var. Bütün bunları uygulama birleştirerek hastanın da veri girişi sayesinde uygulaması gereken insülin dozunu hastaya söylüyor. Bu sayede hasta çeşitli karbonhidrat kaynaklarını tüketebiliyor. Diyabetli bireyler için bir şeyleri yiyememek, ürün çeşitliliğinde tüketebilecekleri ürün sayısının az olması bir zorluktur ve üzerilerinde stres oluşturuyor. Bu bu proje stres yükünü de ortadan kaldırmayı hedef ediniyor” dedi.

Basın toplantısı, birincilik ödülü almaya hak kazanan Bilal Emre Karataş ve Esra Güllü ’ye Rektörümüz tarafından mükâfatları ve hediyelerinin takdimi ile fotoğraf çekiminin ardından son buldu. 

Son Haberler