Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, II. Milletlerarası Azerbaycan-Türkiye Münasebetleri Sempozyumu hasebi ile Azerbaycan’da bulunduğu zamanda Azerbaycan’ın baskı sayısı en yüksek gazetelerinden Halk Gazetesine verdiği mülakat yayınlandı.

Kastamonu İlinin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinden bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, özellikle milletlerarası talebelerinin, İlmi araştırmalar yapmak üzere diğer milletlerden gelen akademisyenlerin Kastamonu vilayetini çok sevdiğini ve beğendiğini belirtti.

Kastamonu Üniversitesi olarak Türk Dünya’sının ilim merkezi olmasını arzuladıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın bu kapsamda Üniversitemizin mevcut durumu hakkında bilgi verirken, Rektörlük vazifesine atandığı günden itibaren Üniversitenin gelişimi hakkında İlmi çalışmalar, Fakülte ve Meslek Yüksekokulu sayıları, Akademik ve İdari Personel sayıları, Üniversitemizin Dünya Üniversiteleri sıralamasında ki yeri, Türk ve İslam Dünyası ile olan işbirliği faaliyetleri bu kapsamda yapılan konferanslar ve sempozyumlar ile Türk Dünyasından İlimize okumaya gelen talebelerin durumları, Türk Dünyası ile yaptığımız münasebetlerden, bu münasebetler sonucunda gelişen iktisadi ve ilmi faaliyetler, sosyal imkânlarımız, spor faaliyetlerimiz, Kütüphanemiz ve Sesli Kütüphanemiz, Merkezi Laboratuvarımızın faaliyetlerinden bahsetti.

Karma dövüş şampiyonasında Azerbaycanlı öğrencilerimizden Abulfaz Mehdisoy ile Eldar Elizade adlı öğrencilerin birçok kez Avrupa ve Dünya Şampiyonu olduklarına değinen Rektörümüz maçı kazandıktan sonra Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla gezmelerinin Üniversite olarak gururlandıklarını ve Tek Millet, İki Devlet anlayışını en iyi şekilde gösterdiklerini belirtti.

Azerbaycan ve Türkiye Devletlerinin sevgilerinin çok büyük olduğunu ve dolayısı ile bütün münasebetlerde kardeşlik ilkesiyle İki devletin inkişafına daha büyük işleri başaracağını söyledi. Ayrıca ortak tarihin yazılması ve öğretilmesinde büyük ehemmiyet arz edeceğini belirtti.

Halk Gazetesinin Rektörümüzle yaptığı Mülakatı okumak için tıklayınız. 

 

 

 

Son Haberler