Somali Mogadişu Üniversitesi Rektörü Dr. İbrahim Mohamed Mursal ve Mogadişu Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Yusuf İbrahim, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyarete Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Mogadişu Üniversitesi Rektörü Dr. İbrahim Mohammed Mursal, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Ayhan Biber katıldı.

Ziyarette konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Türkiye’ye geldiğinizde bizi de ziyaret etmeyi düşündüğünüz için teşekkür ediyoruz. Ziyadesi ile memnun olduk. Kardeşimiz Somali ile Mogadişu Üniversitemiz manası ile İnşallah bundan sonra iyi irtibatımız ve beraber çalışmalara başlarız. Kardeşlerimize hizmet etmek bizim için mutluluk vericidir. Mogadişu Üniversitemiz ile hem ikili, hem Mevlana anlaşmalarını yapabiliriz. Talebe ve Öğretim Elemanı değişimi konusunda beraber çalışma yapabiliriz. İlmi araştırma ve Çift Diploma tatbikatı konusunda da çalışmalar yapabiliriz. Kastamonu Üniversitesi sizlerin Üniversitesi, Kastamonu’da sizin evinizdir. Üniversitemizde sizin çalışmalarınıza açıktır” dedi.

Ziyarette konuşan Mogadişu Üniversitesi Rektörü Dr. İbrahim Mohamed Mursal; “Öncelikle her şey için teşekkürler. Sizin güzel şehrinizi de çok sevdik. Kastamonu’da gurbet hissetmiyorum. Mogadişu’da olduğum gibi hissediyorum. Kişisel bir ziyaret için geldiğim Türkiye’de Türk Büyükelçisi Kastamonu Üniversitesi’ni de ziyaret etmemi söyledi. Somali’de Türkiye Büyükelçiliği ve Mogadişu Üniversitesinin ilişkileri çok iyidir. Beraber çok iyi işler yaptık. Türkiye Büyükelçiliği sayesinde daha önce Yunus Emre Enstitüsü ile anlaşma yaptık. 6 Ay önce de Türk Büyükelçiliği sayesinde YÖK ile görüşüp hangi Üniversiteler ile anlaşma yapmamız gerektiğini görüştük. Daha önceden birkaç Türk Üniversitesi ile anlaşmalarımız oldu. Türk Üniversitelerini tanıyoruz ve İnşallah anlaşmalarımızdan birini de Kastamonu Üniversitesi ile yapacağız. Araştırma ve Eğitim dalında her şeyi yapmaya hazırız. Sizi Mogadişu’ya davet edeceğiz ve anlaşmamızı orada yapmayı istiyoruz. İnşallah bundan sonra beraber çalışacağız. Somali ve Türkiye bir devlettir” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, ile Kastamonu ve Üniversitemiz ve Mogadişu Üniversitesi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Mogadişu Üniversitesi Rektörü, Üniversitemiz Şeref Defterini imzaladı.

Ziyaret hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

 

Son Haberler