Kastamonu Valiliği tarafından sunulan, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından desteklenen ve eğitim desteğinin Üniversitemiz Turizm Fakültesi akademisyenleri tarafından verilen “Turizm Servis Elemanı ve Ev Pansiyonculuğu Eğitimi” projesinin Sertifika Töreni, Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Sertifika Töreni’ne Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Kastamonu Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz,KUZKA Genel Sekreter V. Dr. Serkan Genç, Kastamonu Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Atseven, Akademisyenler, Kursiyerler ve Basın Mensupları katıldı.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Turizm Servis Elemanı ve Ev Pansiyonculuğu Eğitimi’nde birer haftalık zamanlarda saatlik eğitimler verilmiş, Birinde 35 diğerinde 43 kişi olmak üzere toplam 78 kişi bu eğitimleri başarıyla almıştır. Bütün kamu kuruluşlarımızla ahenk içinde çalışmalar yapıyoruz şu anda. Uyum içerisinde.  Bu da bizi memnun ediyor. Bizim arzu ettiğimizde buydu zaten. Bir ilim adamı için en güzel iltifat, her zaman için en iyi iltifat, yaptığı çalışmalardan faydanılmasıdır. Siz dünyaları bağışlasanız bu hocaları memnun edemezsiniz belki ama yaptığı çalışmalardan faydanıldığını gördüğü anda dünyanın en mutlu insanı olurlar” dedi.

Programda konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz; ” Kastamonu dışarıdan tanındığı gibi değil. Yani Kastamonulun varlıkları güzellikleri Kastamonu’nun dışında pek bilinmiyor. Gerçekten 19 ilçesinde de 19 ayrı güzellik var. İl merkezide buranın 20. Olarak rahatlıkla ekleyebiliriz. Allah her türlü güzelliği bahşetmiş.  Kabuk yırtılmış bir defa artık kelebeğe dönüşme aşamasına doğru gidiyoruz. Ama o süreci daha iyi daha sağlıklı ve hızlandıracak şekilde çalışmalarda yapmamız gerekiyor ve bu nedenden de burada bir defa kurs ile ilgili bundan önce yapılmış çalışmaları bir araya getirip ortak ilin çalışması adı haline dönüştürmek önemliydi. Bunun için bir çalışma yapıldı. Üniversitemiz de bu çalışmaya ev sahipliği yaptı. Bir çalışma komisyonu kuruldu. Bu komisyon bir eylem planı hazırladılar.

Elimizde gerçekten çok sayıda tarihi konak var ve bu konakların mutlaka işletilmesi gerekiyor. Ancak butik otel işletmeciliği daha çok turizmin gelişmiş olan yörelere mahsus bir işletmecilik tarzıdır. Çünkü daha az sayıda olayla daha yüksek fiyatlar verebilmelisiniz ve buna göre müşteri bulmalısınız ki o işletme verimli olsun. Karlı duruma geçebilsin. Yine birçok konak var ki butik olacak büyüklükte dahi değil ve Sayın Belediye Başkanımızın da sık sık bir serzenişi vardı. Biz konaklarımızı restore ediyoruz fakat kullanmakta zorluk çekiyoruz çünkü işletmeci sıkıntımız var. İşte bu sıkıntının çözüm noktası da ev pansiyonculuğudur. Ev pansiyonculuğu yapılarak bu konaklar ancak turizme kazandırabilir. Bu anlamda başkanımızın az önce ir önerisi oldu diyor ki ben konağı tamir ederim çıkarırım işletmek isteyene de yok denecek para ile kiraya vermeye ben hazırım diyor. Bu konuda Belediyemizle işletmeciler işbirliği yaparlarsa ben konaklarımızın turizme kazandırılacaklarından eminim.

 Türkiye de başarmış illerimiz var ve o başarmış illerin Kastamonu kadar imkanı yokken bunu başarabilmişler. Kalkınma ajansımızın bu konuda destekleri gerçekten bizim için bir şans. Ben öncelikle ilimizde turizmle ilgili bütün çalışmalar da yer alan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum ayrıca bu kursun düzenlenmesinde önemli olan Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğümüze, Kalkınma Ajansımıza ve değerli çalışma arkadaşlarıma huzurlarınız da teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

Programda konuşan Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü; “Kastamonu’nun Türkiye’nin önemli turizm beldelerinden biri olduğundan şüphe yok. Tarihi, kültürel varlıkları ve muazzam coğrafyasıyla Türkiye’de pek emsali olmayan bir ilimiz. Ama henüz yeterince turist çekemedik. İnşallah her gün biraz daha üzerine koyarak tam bir turizm şehri olacaktır, bundan hiç şüphemiz yok. Birkaç seneye daha ihtiyacımız var. Yolları, denizi, havaalanı, limanı gibi altyapı önemli ölçüde var. Üniversite bizim için çok önemli, eğitimde başı çekiyor. Elbette ki bu tür eğitimlerin üniversite tarafından verilmesi ya da Üniversite desteğini alması çok önemlidir. Eğer biz bu eğitimi verebiliyorsak çok daha ileriye gideriz. Dışarıdan gelen bir turist, geldiği lokantanın, otelin 1. Temizliğine bakıyor. 2.Garsonların hizmetine bakıyor. 3. Yemeğin kalitesine bakıyor. Yemeğin kalitesinde sorunumuz olmaz. Ama servis yapan garsonlarımıza gelince biraz durup düşünmemiz lazım. Bu eğitime katılanlardan başlıyorum teşekkür etmeye, onlar katılmasaydı bu eğitim programı bir işe yaramazdı. Sayın Valimiz başta olmak üzere, sayın kurs yetkililerimize ve herkese teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum” dedi.

Programda konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Üniversite bu demek, özellikle Kastamonu’nun en gerek duyduğu konulardan birisi, servis elemanı kursu. Her yerde bunu konuşuyoruz. Burada servis elemanı eksikliği var, Yapacağınız hareket önemli, sunuşunuz, bir tebessüm, her şey bunlarda saklı esasında. Birde ev pansiyonculuğu işi var bunun yanında. Çok ciddi imkânlar lazım, belki yatak sayısı, oda sayısı yeterli gelmiyor, masraflar kurtarmıyor. Ev pansiyonculuğu Kastamonu’da yapılmaya başlasa daha rahat olacağı gözüyle bakıyoruz.

Üniversitemiz sağ olsun bu konuda ciddi anlamda çalışmalar yapıyor, fizibiliteler yapıyor. Burada birlik beraberlikte çok önemlidir. İnşallah ilerleyen zamanlarda bunun meyvelerini hep beraber göreceğiz. Şuan kısım kısım yapıldığı için pek bir şey görünmüyor ama bunları birleştirdiğimiz zaman ciddin manada bir malzeme çıkmış olacak. Turizmle beraber ticaret merkezi olan Kastamonu’da herkesin bir yerinden tutması gerekiyor. Üniversite, Valilik, Belediye tutuyor, sadece birazda sivil toplumu işin içine koymak gerekiyor. Bizim eksiğimiz bu. Bunları İstanbul’da, Ankara’da Türkiye’nin her yerinde konuşuyoruz. Böyle güzel bir çalışmayı destekleyen, yapan, bütün kurumlarımıza teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Sertifika Töreni, 78 Kursiyere sertifikalarının dağıtımı ve verilen kokteylin ardından son buldu. 

 

Son Haberler