Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü tarafından tertip edilen “III. Uluslararası Kafkasya Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi” Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kamu Kurumları ve Kuruluşların amirleri, Akademik ve İdari Personel ile öğrenciler katıldı.

Kongre açılış programında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Uluslararası Kafkasya Ticaret ve Lojistik Kongremize” hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Her şeyin başı ekonomi deniyor. Van’da bir toplantıda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının bir tabiri var, 3 şey çok önemli; biri ekonomi, biri eğitim, biri de ‘ehlak’ diyor. 3 ‘e’ olarak diyor. Eğitim, Ekonomi, Ehlak. Artık Ekonomi hayatımızın parçası ve vazgeçilmezidir. O da ‘e’yi ‘a’ya çevirmiş 3e olmuş. Ne kadar sevmiyoruz bu işi desek bile ama hayatımızda her yerde, her zaman, her şekilde, bizatihi yaşadığımız bir şey. Lojistik, bilhassa son zamanlarda ehemmiyeti anlaşılmış bir konu. Yavaş yavaş ehemmiyeti daha iyi anlaşılan bir bilim kolu ve faaliyettir. Üniversite olarak bu bölümü kurduk inşallah faaliyete geçirdik. Çok yakın zamanda lisansüstü eğitimine de başlayacağız, lisansa önümüzdeki yıl başlayacağız. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Sağ olun, var olun, şeref verdiniz Kastamonu’ya, Üniversitemize, Kongremize. İnşallah bu kongre hepimiz için hayırlı ve uğurlu olur ve inşallah bu kongrenin neticesinde, lojistiğe ışık tutabilecek birçok fikir, görüş ve netice çıkacaktır. Bizim için, hepimiz için mühim olan, fikirlerin, ilmi çalışmaların, faydalanılabilir hale gelmesidir. Zaten bir ilim adamı için en güzel iltifat, yaptığı çalışmalardan faydalanılmasıdır. İltifatta budur, karşılığı da budur, maddiyatı da budur. Dolayısıyla Hocalarımızın, Akademisyenlerimizin çalışmaları, sahaya aktarılabilir şekilde ve inşallah faydalanılabilir şekilde değerlendirildiği zaman sizlerde sevinirsiniz, bizlerde. Bu kongreye ev sahipliği yapmak da bizim için güzel bir şey oldu sağ olun sizlerin sayesinde, ayrıca teşekkür ediyoruz. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin çok kıymetli dekanı ve kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve emeği geçen tüm Mensuplarımıza, meslektaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Sağ olun. Şeref verdiniz” dedi.

 Açılış programında konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu bölgesel olarak bu lojistikteki veya ticaretteki yerini 2000’li yıllarda kaybetmiş. Özellikle 1800’lü yılların ortalarında ve 1900’lü yılların başlarında, gerçekten Kastamonu hem ticaret yolları hem de lojistik açısından önemli bir merkezmiş. Fakat sonradan gelişen sisteme kendini uyduramamış, ta ki şu son 10 yıla kadar ama bu demek değildir ki bundan sonra da böyle olacaktır. Bakın Kastamonu bu konularda ki yatırım yani ulaşım konusunda ki yatırımını almaya başlamış. Zaten bir yeri geliştirmeyi düşünüyorsanız önce her yeriyle ulaşımını lazımdır. Ilgaz dağını aşamamışız. Şimdi aştık, çok güzel bir Ilgaz Tüneli yapıldı. Akabinde şimdi yenisi de Kastamonu’ya bağlanacak şekilde devam ediyor. 19700 metrelik yol, 3km’si tünel şeklinde devam eden bir proje. Yakın tarihte havaalanı da geldi. Havaalanı’nda Kastamonu ulaşımında büyük bir etkendir. Onun yanında yine denizden ulaşımı sağlamakta mümkün. Kurtuluş Savaşı yıllarında en büyük stratejik değeri veren İnebolu limanıdır. İnebolu limanından lojistik sağlanarak, Ankara üzerinden,  İstiklal yolu dediğimiz yoldan Dumlupınar’a bizim insanlarımız, özellikle hanımlarımız mermi taşımış. Şerife bacılar buralarda efsane olmuş. Ama yeterli değil. Bizim bunu geliştirmemiz lazım, elimizde var. Bunu iyi kullanabilirsek eğer gerçekten bu İpek Yolunu ve İstiklal Yolunu canlandırmak suretiyle çok güzel bir ticaret ağı kurabiliriz. Bakın Kastamonu’muzda yine son olarak Türkiye’nin ikinci büyük firması TAŞIKO var. Hem araç sayısıyla hem günlük mal taşıma kapasitesiyle. Bunu da iyi değerlendirmemiz lazım tabi ki hep üzerinde durduğumuz İnebolu limanın bir an önce yapılarak hem bölgeyi ihtiva edecek şekilde donanımının sağlanması lazım. Büyük bir yatırım; Kastamonu-İnebolu yolu 2 milyar TL’ye ihale edildi. Çok büyük bir yatırım, 28 kilometresi tünel. Bundan şu hedefleniyor; İnebolu’dan, Mersin’e kadar bir ticaret yolunun adımları atılmaya başlandı. Bunu bu işle ilgilenen arkadaşlarımız daha güzel bir şekilde anlatacaklardır. Bunu da biliyorum ki, ulaşım her yönüyle sağlandığında Kastamonu’nun gelişimine Kastamonu hakkında çok güzel bir ticaret merkezi olması yönünde ilerleyeceğine inancımız sonsuzdur. Ben Ticaret Odası ’da olsun, lojistikle ilgilenen firmalar olsun, bir sürü firmamız var. Bunun yanında orman kenti olan Kastamonu’da bu işin sürükleyicileri fabrikalar var, onların da burada olması lazım. %67si orman Kastamonu’nun ve lojistiğin en önemli temel taşı. Yüzlerce araç her gün ormana envai çeşit ürün taşıyor. Bunun için de inşallah bu bölgenin iyi değerlendirilmesi lazım” dedi.

Açılış programı plaket takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

 

 

Son Haberler