Kastamonu Valiliği tarafından düzenlenen “Kastamonu Turizm Eylem Planı Toplantısı” Üniversitemiz Mevlüt Beyribey Konuk Evinde yapıldı.

Programa;  Kastamonu Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş,  Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeli, Kamu Kurum Ve Kuruluşları Temsilcileri ile Girişimciler katıldı.

Toplantı da konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın;  “Bugün Turizm çalışmaları belirlediğimiz safhalara geldi. Çalışmalarımız da faydalana bilinecek şekilde, devamlı olarak yapılıyor daha iyi ve daha organize olarak bir yol çizimine gidiliyor. İnşallah bu ekiplerde onu başaracaklar.

 Üniversitemizin Turizm Fakültesi 2011 yılında faaliyete başladı. Mezunlarımızı da verdik. 2 Yıllık Meslek Yüksekokulumuzu ’da, Fakültemizi’ de açtık. Turizm sektörüne teknik eleman yetiştiriyoruz. Bugün itibari ile fakültemizin 780 talebesi var. Bunların 145’i Türk Vatandaşı değil fakültemize ait bir Parlayan Yıldız konukevi var. Kendileri hem uygulama merkezi hem de misafir ağırlama bakımından hizmet veriyorlar. Şu anda tadilatta olan Yed-i Beyza Konağı’mız var orası da Fakültemizin uygulama merkezi olarak çalışıyor. Konukevimizde bu anlamda hizmet veriyor. Fakültemizin içerisinde bir konaklama hizmetimizde yeni açtığımız bir de Parlayan Yıldız Yatakhan’ı var. İsmi de Yatakhaneden gelmektedir. Türk Dünyasında Yatakhane ismi harfleri değişerek söyleniyor. Arkadaşlarımızda orijinal bir ismi olsun diye adı “Yatakhan” konmuştur. Bizde bu fikri benimsedik. Geçici olarak barınma ihtiyacı olan gençlere karşılamak üzere barınma hizmeti veriyor. Seyahat acentaları uygulama merkezimiz var. Ayrıca bu hususta akademik çalışmalarımızda devam ediyor. 23-25 Kasım 2017’de “1. Sürdürülebilir Turizm Kongresi” Kastamonu’da yapılacak. Valiliğimiz ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)’nın da desteklediği “Turizm Servis Elemanı ve Ev Pansiyonculuğu Eğitimi” eğitimleri Üniversitemiz Turizm Fakültesi tarafından verilmektedir.

 2011 yılında “Kastamonu Turizmcileri Problemlerine Çözüm Arıyor Çalıştayı” yapıldı. 1.’sini Kastamonu’da, 2. ‘sini ve 3.’sünü Kazakistan ve Kırgızistan’da 2018 yılında yeniden yapacağımız “Türk Dünyası Turizm Sempozyumu” var. Bunları da faydalanılacak çalışmalar arasına katabiliriz. Ayrıca “Helal Turizm Kongresini” yaptık. İkincisini de Kastamonu’da yapacağız. “Rehberlik Arama Konferansı” yapıldı. Bunların devamı gelecektir. Sizlerle birlikte çalışacağız. Turizm çalışmaları hedef kitle üzerinden tatbik edilecek anketler, analizler ile taleplerin belirlenmesi lazım. Talebi edenlerin taleplerini de karşılayacak uygulamaların getirilmesi lazım. Tanıtım ve pazarlama çalışmaları artık profesyonel ekiple yapılması icap ediyor.  Ekipleri ona göre dizayn etmemiz lazım. Turizmcilerimiz de bu hususta yatırımdan geri durmaması lazım. Örnek olarak siyez tarımının yapıldığı her yerde siyez bulgurunun konak işletmecisi, butik otellerde tanıtımını yeterince yapabilmeliyiz. Yerli halkımızın turizm potansiyeli hususunda kendi değerlerinin farkında olması, tarihi değerlerin anlatılırken Kastamonu’da bir beraberliğin olması, aynı şeylerin anlatılması lazım. Bu konuda halkın bir şeylere faydalı olması ve kıymetini iyi bir şekilde bilmesi gerekir. Tarihi değerlerin korunması hususunda insanlarımızın bilgi sahibi olması ve tabiat tahribatının yaşanmaması için elinden geleni yapması gerekir. Sadece turizm servis elemanları ile değil de, bütün halkımızın bilhassa da hizmet sektöründekilerin hem iletişim kurmada hem de davranış, nezaket, görgü usulleri konusunda eğitilmesi icap eder. Fakültemiz bu hususta Ankara ve İstanbul’da ki rehber odaları ile tabiat rehberliği konusunda bir eğitim görmeyi planlıyor. Üniversite olarak bize düşen hizmetleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. İlmi manada ve eğitim manasında her zaman da hizmetinizdeyiz” şeklinde konuştu.

Toplantı, protokol konuşmalarının ardından Kastamonu’ nun Turizm potansiyeli hakkında fikir alışverişi ve sunumlar ile devam etti.

Son Haberler