Tosya Ahi Yaren Dostları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve beraberindeki heyet Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyaret esnasında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Ahilik ve Yaren kültürümüz Tosya’mızın vazgeçilmez güzel bir âdetidir. Geçtiğimiz yıl bizde programlarına iştirak ettik. Çok memnun kaldık. Çok mesrur olduk. Bizim için davetli bir grubumuzun olması çok güzel. İnşallah bu geleneğimiz yüzyıllar boyunca unutulmaz gelecek nesillerde önemserler. Tosya bu manada Türk kültürü ve adetleri, ananeleri yaşatması bakımından bütün mirasına sahip bir ilçe olarak ayrı bir vasıf taşıyor. Bu manada sizleri tebrik ediyoruz” dedi.

Ziyarette konuşan Tosya Ahi Yaren Dostları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Minareci; “ Bu sene yapacağımız Yaren Gecesi için yakılacak ocağımızın bir tanesini Üniversitemize ayırdık. Amacımız unutulan bu kültürümüzü genç nesillere aktararak yaygınlaştırmak ve gençlerin dikkatini çekmek ve öğrencilerimize geçmişi, geleneklerimizi hatırlatmaktır” dedi.

Ziyarette Üniversitemizde, kültürümüz olan Yaren Gecesi düzenlemesi konusu görüşüldü. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a hediye takdim edildi.

Ziyaret fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

Son Haberler