Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Moskova ziyareti kapsamında görüşmelerde bulundu.

14 Eylül 2017 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı ve Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Askar Akaev ile Moskova'da Çarlık Rusya dönemi mimarı miraslarından biri olan Akademi Evi'nde bir araya geldi.

Prof. Dr. Askar Akaev ve eşi Sayın Mayram Akaeva, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve eşini misafir etti. Çok samimi bir ortamda yapılan görüşmede, Rektörümüz, Türkiye'nin Prof. Dr. Akaev’in kendi evi olduğunu ifade ederek Üniversitemizde bir konferans vermesi için Kastamonu’ya davet etti.  Prof. Dr. Akaev de Kırgız Cumhuriyeti bağımsız olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yaptığını, Türkiye'nin Türk Dünyasının bir lokomotifi olduğunu belirterek böyle bir teklifi almaktan büyük mutluluk duyduğunu ve önümüzdeki günlerde Kastamonu'yu mutlaka ziyaret edeceğini söyledi.

Görüşmede ayrıca, Moskova Devlet Üniversitesi ile Kastamonu Üniversitesi arasında yapılabilecek işbirliği imkânları üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu. Kastamonu Üniversitesi’nde kalkınma araştırmalarının matematiksel hesaplanması ve bilgisayar ortamından modellenmesi üzerine bir laboratuvar kurulması yönünde kararlar alındı.

Ziyaret, ailece gerçekleşen öğlen yemeğinin ardından sona erdi. 

Son Haberler