TOEFL sınavı artık Üniversitemiz Yabancı Diller Eğitim Araştırma ve Sınav Koordinatörlüğü tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası zemin katta oluşturulan TOEFL Sınav Merkezi'nde yapılabilecektir.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, İngilizce’yi üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınav türü olan TOEFL (Test Of English As a Foreign Language)’ın artık Üniversitemizde yapıldığını anlatmak ve Sınav Merkezi’ni tanıtmak amacıyla basın mensupları ile bir araya geldi.

Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay Kamer, Yabancı Diller Eğitim Araştırma ve Sınav Koordinatörleri Doç. Dr. Tolga Ulusoy, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yunus Çelik, Yrd. Doç. Dr. M. Öztürk Akçaoğlu, Okutman Pınar Zeydan, Okutman Mehmet Bolluk ve basın mensupları katıldı.

Basın toplantısında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; ”Bu sınavı Türkiye'de yapabilen 6'ncı devlet üniversitesiyiz. Merkezimiz hizmete başladığından bu yana dört sınav gerçekleştirdi. TOEFL Sınavı, dünyadaki en itibarlı sınavlardan biridir. 130 ülkede, 10 binden fazla kolej, üniversite ve kurum tarafından sonuçları kabul edilmektedir. Pek çok İngilizce eğitim veren üniversitenin başvuranlardan istediği bir sınav olan TOEFL, Kastamonu Üniversitesi'nde artık aynı anda 13 adaya uygulanabilecek. TOEFL Sınavı Türkiye'de sadece 14 ilde yapılmaktadır. Bu sınavı yapan devlet üniversitesi sayısı ise biz hariç 5'dir. Bu sınav sonucunu isteyen kurumlar çoğunlukla başvuranlardan devlet üniversitelerinde girilen sınavların sonuçlarını tercih etmektedir. Bu sınavı Türkiye'de yapabilen üniversiteler Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi'dir. İnternet üzerinden yapılan TOEFL Sınavı, İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almanın ilk ve en önemli ayağını oluşturmaktadır. Buna ek olarak Türkiye'de yapılan İngilizce sınavlarına denkliği de bulunan TOEFL Sınavı, YÖK, ÜAK, ilgili bakanlıklar ve diğer devlet kurumları çalışanları içinde önemli bir fırsat sunmaktadır. Kastamonu Üniversitemiz ise yıllardır yaptığı önemli işlerine bir yenisini daha eklemiş ve TOEFL Sınav Merkezi'ni başta Kastamonu ve çevre iller olmak üzere tüm Türkiye'nin hizmetine sunmuştur. Kastamonu Üniversitesi TOEFL Sınav Merkezi, öğrenci kabul yoğunluğu ile en gözde merkez haline gelmiştir. Ayrıca sınav güvenliği ile başı çeken merkezimiz 7 gün 24 saat kamera sistemleriyle donatılmış ve girişte elektronik aramalardan geçirilen adaylar 13 kişilik salonda panellerle ayrılmış, birbirinden bağımsız alanlarda sınava girmektedir. Kendilerine tahsis edilmiş bilgisayarlarda dört saatten fazla süren konuşma, yazma, dil bilgisi, okuma aşamalarına tabi tutulan adaylar tamamıyla Amerika'dan elektronik gelen sorularla karşılaşmakta, cevaplarını da yine hiç bir müdahale olmadan eş zamanlı olarak Amerikan kaynaklarına göndermektedir.” dedi.

Toplantı sonunda TOEFL Sınav Merkezi’nde incelemelerde bulunan basın mensupları Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve TOEFL Koordinatörlük üyeleri tarafından bilgilendirdi.

Son Haberler