Üniversitemiz tarafından düzenlenen Orman Fakültesi akademisyenleri ve Mevlana Projesi kapsamında Üniversitemize gelen Mara Teknoloji Üniversitesi (Malezya) akademisyenleri ile tertiplenen, “Uluslararası Orman Ekosistemleri ve Biyoçeşitlilik Paneli” 15 Ağustos 2017 tarihinde Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde yapıldı.

Panele Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın,  Mara Teknoloji Üniversitesi Pahang Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Mohd Nazip Suratman, Orman Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Biber, Akademik ve İdari Personelimiz katıldı.

Programda konuşma yapan Rektörümüz Aydın konuşmalarında; “Orman Ekosistemi ve Biyoçeşitlilik paneli ile devam eden programlarımız Mevlana Projesi dâhilinde yaptığımız faaliyetlerin bir parçasıdır. Malezya Mara Teknoloji Üniversitemiz ile Mevlana dâhilinde bir proje yürütüyoruz. Bu manada Prof. Dr. Mohd Nazip Suratman, Nur Hilwani Binti Ismaıl ve Ahmed Farid Mohsin misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz. Öncelikle biz kardeşiz. Bu projelerimizde kardeşliğimizin vesilesini ve vasıtalarını beraber yürütmek üzere teşkil edilmiş bir projedir. Elbette bu projenin devamında da yeni projeleri beraber yapma planımızda vardır.  Yine bu arada Mara Teknoloji Üniversitemiz ile çift diploma çalışmamızı da başlatacağız. Çift diploma çalışmalarımızı geniş manada yapacağız İnşallah. Mara Teknoloji Üniversitesi de çift diploma çalışmalarımızı hızlı bir şekilde gerçekleştireceğimiz ilk üniversitelerden biri olacaktır. Mevlana projemiz ilk olarak Malezya’da başladı, bu sene Fas’ta bir projemiz olacak. Bunlar Mevlana Programının değişimi dışına taşmış güzel akisleridir. Ayrıca Azerbaycan ve Filipinler ile yürüyen Erasmus+ projelerimizin de biri tamamlanmış, biri de devam etmektedir.  Biz bu manada proje alanımızı genişletmeye devam edeceğiz. Mara Teknoloji Üniversitemiz bu hususta bir ilktir ve ilk olmanın verdiği avantajları hep birlikte yaşayacağız. Orman Bölge Müdürlüğümüzle Türkiye içinde 5 proje yürüttük. Milli Parklar ile beraber toplamda 6 projeydi. Bundan sonraki milletlerarası projelerimize de onları da dâhil etmek istiyoruz. Ümit ediyoruz bu hususta da başarılı olacağız. Panelin hayırlı ve başarılı geçmesini diliyorum. İnşallah yeni ufuklar açmasını diliyorum ve yeni gelişmeleri de hep beraber görmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Mara Teknoloji Üniversitesi Pahang Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Mohd Nazip Suratman konuşmalarında; “Burada karşılandığım misafirlik adına Malezya’da bulunan bütün akademisyenler ve burada bulunan Nur Hilwani ile kendi adıma çok teşekkür ederim.  Ayrıca Mevlana Projesi sayesinde buradayız bunun için de teşekkür ederim. Burada ki kalışımız bizler için oldukça faydalı oldu ve herkesi de aynı şekilde Malezya’ya bekliyoruz. İleriye dönük anlaşmalar ve görüşmelerden dolayı oldukça faydalı çalışmalar olacağını düşünüyorum” dedi.

Panel öncesinde Fen Fakültesi Öğretim Elemanı Nur Hilwani Binti Ismaıl, Malezya ve Mara Teknoloji Üniversitesi hakkında tanıtıcı bilgiler paylaştı.

Başkanlığını Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Küçük’ün yaptığı Panelde Mara Teknoloji Üniversitesi Pahang Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Mohd Nazip Suratman Orman Biyoçeşitliliği ve Ekosistem konusunu, Fen Fakültesi Öğretim Elemanı Nur Hilwani Binti Ismaıl Sperm Potansiyel Fertilitesi konusunu, Ahmed Farid Mohsin Okaliptüs Ağaçlarının Biokütle Modellemesi konusunu, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çetin Korunan Alanlarda Uzaktan Algılama Kullanılarak Peyzaj Planlaması konusunu, Yrd. Doç. Dr. Ferhat Kara Kontrollü Yakma ve Biyoçeşitlilik konusunu, Yrd. Doç. Dr. Seray Özden ise Türkiye’de ki ve Dünya’da ki Bitkilerin Biyoçeşitliliği konusunu işledi.

Panel Panelistlere katılım belgesinin verilmesi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü

Son Haberler