Üniversitemiz ile Afganistan Allamah Yüksek Öğrenim Enstitüsü arasında Akademik Değişim ve imzalandı.

İmza Törenine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Afganistan Allamah Yüksek Öğrenim Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sayyid Hashim Alavi katıldı. Ziyaret boyunca refakat eden Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş katıldı.

Üniversitemiz ile Afganistan Allamah Yüksek Öğrenim Enstitüsü arasındaki milletlerarası ilişkileri dikkate alarak,  ülkeler arasında eğitim ve bilim alanında ileride oluşacak iki taraflı ilişkileri geliştirmenin amaçlandığı Protokolün,  iki eğitim kurumu arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacağı ifade edildi.  İmzalanan protokol kapsamında; Üniversite eğitim elemanları ve araştırmacı değişimi, Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin değişimi, Ortak eğitim programları düzenlenmesi, Ortak araştırma faaliyeti, Sempozyumların organizasyonu, Bilimsel bilgi, yayın ve materyal değişimi gibi faaliyetler hayata geçirilecek.

Rektörümüz Aydın işbirliği protokolünün her iki ülkeye ve Üniversitemize hayırlı olmasını temenni ederek,” Afganistan’dan gelen gençlere en iyi şekilde tahsil alabileceğinin ve seyrinde memleketlerine, ailelerine, milletlerine hizmet etmek üzere Afganistan’a döneceklerdir. Bir milletin daim olması Dinini ve Dilini korumaktan geçer. Biz gittiğimiz kardeş ülkelerde dininizi ve dilinizi koruyun diye söylüyoruz” dedi.

Afganistan Allamah Yüksek Öğrenim Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sayyid Hashim Alavi, Üniversitemiz Şeref Defterini imzaladı ve tören hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu. 

 

Son Haberler