Doğru, tarafsız ve ilkeli habercilik şuuruyla halkın haber alma hürriyetine büyük katkı arz eden Türk basını, demokrasi kültürünün gelişmesinde ve muasır medeniyetler seviyesine vasıl olma yolunda ehemmiyetli bir vazifeyi haizdir. Meslek ahlakı çerçevesinde hassasiyetle görevlerini ifa eden basın mensuplarımız, Milletimizin dünyadaki gelişmelerden haberdar olmasında ve kamuoyunun aydınlatılmasında mukaddes bir vazife üstlenmişlerdir.  Gazetecilerimiz doğru ve tarafsız habercilik anlayışlarıyla, mühim ve zor bir vazifeyi, mesai mefhumu olmadan, can güvenliklerini de riske atarak fedakârca yerine getirmektedirler.

Türk basını bu durumun en müstesna misallerinden birini 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan hain teşebbüs esnasında göstermiş, ilk dakikalardan itibaren en zor şartlarda halkımızı aydınlatmaya devam etmiştir. Basın mensuplarımızın bütün siyasi düşünce ve fikirlerin çok üstünde bir vatanseverlikle demokrasiden ve onun temelini teşkil eden millet iradesinden yana aldıkları tavır ve harcadıkları emek, gösterdikleri kahramanlık takdire şayandır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kastamonu Üniversitesi olarak, ilimizdeki mahalli ve milli basının mensupları başta olmak üzere zor şartlar altında vazifelerini en iyi şekilde yerine getiren; kamuoyunu aydınlatan ve gerektiğinde bu uğurda hiç tereddüt etmeden hayatını feda bütün basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı tebrik eder, vazifelerinde başarılar dileriz.

 

Son Haberler