Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan Ve Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez’den oluşan heyet; 10-12 Temmuz 2017 tarihleri arasında Moldova Cumhuriyetine, Üniversitemizin Milletlerarası sürecini güçlendirmek maksadıyla ve Akademik İşbirlikleri tesis etmek üzere ziyarette bulundular.

Başkent Kişinev’de; Tarım Ve Gıda Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ion Parea’nın da katıldığı İmza Törenine; Moldova Tarım Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Livio Volconovıcı, Pro-Rektör Prof. Iurie Melnic, Rektör Yardımcıları; Prof. Cristina Coscıug, Prof. Nicolae Startıuc; Prof. Veronica Prısacaru, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Mihai Popovıcı, Zootekni Bölüm Başkanı Ve Öğretim Üyeleri; Prof. Elena Scrıpnıc, Prof. Dr. Vladimir Rodınov Ve Nina Putuntean katıldı.

İmza Töreninde Üniversitemiz İle Moldova Tarım Devlet Üniversitesinin geniş çaplı Akademik Faaliyetlerini kapsayan İkili Akademik İşbirliği Protokolü ile Öğrenci ve Öğretim Elemanlarının karşılıklı hareketliliğine imkân veren Mevlana Değişim Protokolü imzalandı.

Toplantıda; Moldova Tarım Teknik Üniversitesinin 2018 Yılında kutlayacağı 85. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle; Tarım, Orman, Su Ürünleri, Peyzaj, Biyoteknoloji Ve Veterinerlik konularını kapsayacak “Uluslararası Bilimsel Sempozyum” düzenlenmesine karar verildi.

Ayrıca, Zooteknik ve Veterinerlik alanlarında Moldova Tarım Teknik Üniversitesinin imkânlarını değerlendirmek ve ortak eğitim imkânlarını irdelemek amacıyla Veterinerlik alanından Akademisyenlerin ziyareti ile Yaklaşık 400 Adet Göl ve Gölete Sahip olan Moldova Cumhuriyetinin potansiyelini değerlendirmek amacıyla Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesince proje çalışmalarına ayrıca ilgili Üniversite Bünyesinde Su Ürünleri Bölümü’nün açılması için ön hazırlığın yapılmasına karar verildi. Toplantı Sonrası; Moldova Tarım Devlet Üniversitesinin (MTDÜ) Laboratuvar, Atölye, Çiftlik, Su Ürünleri tesisleri incelendi.

Programın İkinci Gününde Türkiye’nin Moldova Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç Ziyaret Edildi.

 Ziyarette Üniversitemiz ile MDTÜ imzalanan anlaşma ve içeriği, geleceğe yönelik yapılabilecek ortak çalışmalar ile Büyükelçiliğimizin Türkiye Cumhuriyeti adına Moldova Cumhuriyeti’nde ve Otonom Gagavuzya’da (Gök-Oğuz Eli) gerçekleştirdiği projeler görüşüldü.

Programın Üçüncü Gününde ise Üniversitemiz Türk Dünyası Stratejisi Kapsamında Gök-Oğuz Eli’ndeki Komrat Devlet Üniversitesine (KDÜ) Ziyaret Organize Edildi. KDÜ ile ikili Akademik İşbirliği ve Mevlana Değişim Protokolleri imzalandı. Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergey Zaharıa ile yapılan görüşmede; Özellikle Gök-Oğuz Elinde Anadil Türkçenin yaygınlaşması ve Eğitim Dili olarak kullanılabilmesi için Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı alanında program açılmasıçalışmalarına başlanılmasına karar verildi. 

 

Son Haberler