Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Dr. Hasan Aydınlık ve beraberindeki heyet 8 Haziran 2017 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyarette Üniversitemiz Tıp Fakültesi ile Kastamonu’da bulunan hastanelerin Afiliyasyon süreci ve yapılacak olan ön protokol hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Yayın aşamasında olan yeni yönetmelik ile birlikte protokolün imzalaması kararlaştırıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmalarında; “Afiliyasyon denilen siteme geçilecektir. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Bu gün hepimiz imzayı atmayı bekliyorduk ama bu hususta hazırlanan yönetmelik çıktıktan sonra imzayı atalım diye bir görüş var. Dolayısıyla hazırlıklar bittikten sonra ve yönetmelik hazırlıkları bittikten sonra imzalar atılacak. Hastanelerimiz bizim tıp fakültesi ile beraber çalışacak. Hayırlı uğurlu olur inşallah. Böylece beraber çalışmanın da ilk adımı atılmış oldu. Mekanlar hususunda ön çalışma yaptık” dedi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Dr. Hasan Aydınlık konuşmalarında; “Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kamu Hastaneleri Birliği arasında yapılacak olan protokol çerçevesinde yaptığımız ziyarette öncelikle ortak kullanacağımız hastanemizde incelemelerde bulunarak görüş alış verişinde bulunduk.

Kastamonu yeni açılan hastanemizle birlikte çerçevesinde artık birçok konu için il dışına çıkma ihtiyacı kalmayan, yoğun bakımları ile yeni kurulan anjiyo ünitesi ile Şubat ayından beri yapılmaya başlanan kalp ameliyatları ile çok önemli bir merkez durumuna gelmiş bulunuyor. Yapacak olduğumuz protokol hem Tıp Fakültesinin uygulama araştırma merkezi, eğitim araştırma hastanesi olmuş olacak, bizim yeni faaliyete geçirdiğimiz hastanemiz daha güçlü bir şekilde Kastamonu’ya birçok branştaki kliniği artık eğitim ve araştırma kliniği haline gelmiş, asistanı, uzmanı ve hocasıyla çok daha kaliteli bir hizmet verir hale gelecek. Hazırlamış olduğumuz taslak protokolü Rektör Hocamız ile paylaşıyoruz. Yayın aşamasında olan yönetmeliğimiz çıktığı an protokolü imzalamaya buraya geleceğiz. Bunun çok yanın bir zamanda gerçekleşeceğini biliyoruz. İmkânları birleştirdik. Eğitim kısmını üniversite, sağlık kısmını ise beraber gerçekleştireceğiz. Hem bizim kendi uzmanlarımız hem de üniversitemizin uzmanları, hocalarımızla beraber sunacağız. Hastanemiz eğitim ve araştırma hastanesinden üniversite hastanesi haline gelecek.  Bu sayede daha önce vatandaşlarımıza veremediğimiz hizmetleri hocalarımız sayesinde vermiş olacağız.

Türkiye’de şu anda 19 tane afiliye sistemi ile hizmet veren hastanemiz bulunuyor. Bunlardan 9 tanesi bilfiil çalışıyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde Sağlık Bilimleri Üniversitemiz bulunuyor. Üniversitemize bağlı 58 tane afiliye edilmiş hastanemiz var. Bu ve buna benzer yapılan protokoller ile devletimiz, kamu kurumlarımız verimli işler yapmaya başladı. Aynı ilde eğer iki tane hastane olmuş olsaydı bu büyüklükteki iki hastane yeterli doktor kapasitesine ulaşamayacaktı. Birçok alanda branş nöbetleri tutulamayan, binası olsa bile hizmette sıkıntı çekilebilen yerler olabilecekti. Bu protokolle bunun da önüne geçmiş, güçlerimizi birleştirmiş olduk. Afiliasyon çalışmasından sonra Üniversitemizin eğitim kadrosu daha da güçlenecektir.      

 

 

Kastamonu ilimiz son zamanlarda aldığı atamalarla uzman hekim atamalarında 90’ı aştı. Önümüzdeki günlerde açacağımız yeni atamalarla beraber birçok konuda eksiği kalmayan, birçok konuda il dışına sevki gerekmeyen bir il haline geliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni de yenileyeceğiz. 2018 yılı yatırım programına aldık. Sadece yer konusunda bazı küçük sorunlar var. Biz devlet hastanesinin yakınında olmasını istiyoruz. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğümüz konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Kastamonu’ya özgün bir proje yapılacak. Sağlık Bakanlığı olarak tip proje yapmıyoruz. Kastamonu’nun ihtiyaçlarına, Kastamonu’nun havasına uygun hastanenin yapacağız. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi olarak Kastamonu bölgesine hizmet veriyor. Bugün her iki hastanemizde hem yatan hastalarımızla hem de hasta yakınlarımızla kurduğumuz diyaloglarda duyduğumuz memnuniyeti sayın bakanımıza ileteceğiz.

Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi kalp hastalıkları konusunda büyük bir işbirliği var. Bu konuda en deneyimli ekipler geliyor. Burada bu kabiliyeti kazandırmak için gerçekleşen operasyonlara eşlik ediyorlar.  Ayrıca burada nüfus yapısını hem de ihtiyaçları dikkate alarak burada bir ivme merkezi açmamız gerekiyor. Onunla ilgili de planlama yapacağız” dedi.

Ziyaret Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanının Üniversitemiz Şeref Defterini imzalaması, Rektörümüzün hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu. 

Son Haberler