Üniversitemiz tarafından Belgrad’da 10-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında II. Uluslararası İktisat, İşletme Yönetimi ve Sosyal Bilimler Sempozyumu (ICEBSS 2017) düzenlendi.
 
Üniversitemiz, International University of Sarejova, New York Tirana University ve Tetova University ile müşterek tertip edilen sempozyumda 20 farklı ülkeden 157 bildiri sunulan Sempozyumun Onur Kurulu Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın oldu.
Açılışa Belgrad T.C. Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Yavuz Demirel, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay Kamer, İİBF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yunus Çelik ve sempozyumda sunum yapacak akademisyenler ve basın mensupları katıldı.
Açılış konuşmalarında Rektörümüz Aydın; “Bu yıl Üniversitemizin katkılarıyla ikincisi düzenlenen Uluslararası İktisat, İşletme yönetimi ve Sosyal Bilimler Sempozyumuna (ICEBSS ‘2017) hoş geldiniz, şeref verdiniz. Küreselleşmenin, özellikle de iktisadi, içtimaı ve siyasi hayatta, hüküm sürdüğü günümüz dünyasında; bilim ve bilgi toplumu olmanın gereği olarak üretilen her türlü bilgi ve bu bilgilerin paylaşılması çok fazla bir ehemmiyet arz etmektedir. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır ve faydalı durum arz eder. Bu şiarla hareket eden Üniversitemiz özellikle yurt dışında bu tür ilmi faaliyetleri düzenlemeyi, destek vermeyi; Türkiye Yükseköğretiminin bir parçası olarak görmekte ve vizyonunun ayrılmaz bir değeri olarak kabul etmektedir. Özellikle disiplinler arası çalışmaların hız kazandığı günümüzde, sosyal bilimlerin farklı alanlarında çalışan, farklı ülkelerden bilim insanlarını tarihi birlikteliğimizin olduğu bir coğrafyada bir araya getirmesi, faaliyeti sahiplenmemizde ve destek olmamızda önemli bir amil olmuştur.
Bu tür organizasyonları sadece ilmi katkı açısından değil, kültürel mübadele, ülkemizi yurt dışında temsil etme ve tanıtılmasına olan katkısı ile bütün akademisyenlerimize çalıştıkları sosyal bilimler alanıyla ilgili farklı bir bakış açısı kazandırması açısından da ayrıca önemsiyoruz. Akademisyenlerin yaptığı ilmi çalışmalara destek vermenin, kurum aidiyetlerini arttırdığı ve ülke kalkınmasına pozitif katkı sağladığı şuuruyla, ilerleyen yıllarda da bu ve benzeri ilmi programları hem tertip etmeye, hem de destek olmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle Sayın Büyükelçimize, başta Prof. Dr. Mahmut Zortuk ve Prof. Dr. Yavuz Demirel olmak üzere bütün sempozyum tertip heyetine ve sempozyuma ilmi çalışmalarıyla katkı sağlayan kıymetli bilim adamlarımıza teşekkür ediyorum, Dünyanın ve ülkemizin farklı üniversitelerinden iştirak eden bilim insanlarımızla burada birlikte olmak bizi ayrıca mutlu etmiştir, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kendi sempozyumunuza tekrardan hoş geldiniz, ilmi ve kültürel açıdan verimli bir sempozyum geçirmenizi temenni ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.
Program karşılıklı plaket ve hediye takdiminin yapılması ve bilimsel sunumlar ile devam etti.
Sırbistan programı kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın başkanlığındaki Üniversitemiz heyeti bazı ziyaretlerde bulundu.
İlk ziyaret Belgrad T.C. Büyükelçiliğine yapıldı. Ziyarette Büyükelçi Tanju Bilgiç’in misafir ettiği heyet Sırbıstan-Türkiye ikili ilişkileri ve yükseköğretim çalışmaları kapsamında Sırbistan’da yapılabilecekler konusunda fikir alışverişinde bulundular.
Heyet sonra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Belgrad Ofisi’ni ziyaret ettiler. Ziyarette TİKA Belgrad Koordinatörü Mehmet Bayrak’la heyet arasında TİKA’nın bölgedeki faaliyetleri ve Üniversitemizin Sırbistan’da yapabileceği faaliyetler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü
Kastamonu Üniversitesi Rektörü

Son Haberler