Üniversitemiz 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 05 Mayıs 2017 tarihinde Kuzeykent Meydanı’nda yapıldı.

Mezuniyet törenine; Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kastamonu Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeli, öğrenciler aileler ve Kastamonu halkı katıldı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan Mezuniyet Töreni’nde ilk konuşmayı yapan, Üniversitemiz Birincisi Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Hediye Nur Büyüksamancı oldu. Konuşmasında mezun olduğundan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Büyüksamancı, hocalarına ve ailesine teşekkür ederek, mezuniyet derecesinden duyduğu gururu bütün katılımcılarla paylaştı. Büyüksamancı, konuşmasını tamamlamasının ardından yaş kütüğüne plaket çaktı.

Mezuniyet töreninde öğrencilere ve bütün konuklara hitap eden Rektörümüz Aydın, konuşmasında öğrencilerimizi mezun etmenin gururunun yaşandığını vurguladı. “Türkiye ve dünyadaki üniversiteler arasında mutena bir yer edinme gayesiyle 2006 yılında 3 Fakülte ve 3 Yüksekokul ile yola çıkan Üniversitemizin, kurulduğu tarihten bugüne çok yol kat ettiğini dile getiren Rektörümüz Aydın, bugün 2 farklı külliyede 13 fakülte 2 enstitü 3 yüksekokul ve ilçelerimizdekilerle beraber 13 meslek yüksekokulu ile akademik eğitim camiasına hizmet verdiğini ve 2017 yılı Mayıs ayı itibariyle toplam 27.265 öğrencinin tahsil gördüğünü dile getirdi.

“Üniversite demek, ‘İlim yuvası’ demektir. Bu şuurla hareket eden Kastamonu Üniversitesi, 736 Akademik Personeli ile ilim dünyasına daimi katkı sağlama gayretindedir. Üniversitemiz, Türkiye ve dünyadaki üniversitelerle yaptığı Farabi, Erasmus anlaşmalarının yanı sıra ve İkili Anlaşmalar sayesinde talebeler ile akademik ve idari personele sağladığı imkânlarla Dünya Üniversiteleri arasında çoktan yerini almıştır. Özellikle Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve İslam dünyasındaki üniversitelerimizle münasebetlerimiz her gün artmaktadır. Ayrıca, kurulan bu köprüler sayesinde Üniversitemiz, yabancı talebeler için de bir cazibe merkezi haline gelmiştir. 2017 yılı itibariyle Üniversitemizde 40 ülkeden toplam 1515 milletlerarası talebemiz mevcuttur.” diyen Rektör Aydın, bugün itibariyle 8 patenti, 1 teknoloji tasarımı tescillenmiş olan üniversitemizin teknoloji üretebilir bir hale geldiğinin altını çizdi.

Kastamonu Üniversitesi olarak öğrendiği bilgiyi doğru yorumlayan araştıran tarihinden ders alıp geleceği yeniden planlayabilen zorluklarla mücadele eden, yılmayan,  aydın münevver nesiller yetiştirmek hedefinde olan Kastamonu Üniversitesinin bu hedefine ulaşmasında akademisyenlerin rolünü vurguladı:  “Sahip olduğunuz bilgi ve tecrübeleri talebelerimizin en iyi şekilde yetişmesinde kullandığınız ve bu seviyeye getirdiniz bugün burada mezun ettiğimiz  pırıl pırıl gençler sizin gayretinizin müşahhas neticeleridir.” cümleleriyle akademisyenlere seslenen Rektör Aydın emeklerinden dolayı Kastamonu Üniversitesi akademisyenlerine teşekkürlerini ifade etti.

Konuşmasının devamında mezunlarımızın ailelerine hitap eden Rektörümüz Aydın, “Gençlerimizin mezuniyet sevincini paylaştığımız bu manalı günde tabii ki sizlerin emek ve gayretlerini unutmamak gerekir. Bu güzide gençleri bu günlere getirdiğiniz için sizleri cân-ı gönülden tebrik ediyoruz. Gözünüzden sakınarak büyüttüğünüz, alnınızın akıyla bizlere emanet ettiğiniz yavrularınız işte karşımızdalar. Tahsillerini muvaffakiyetle tamamladılar ve kendi ayaklarının üzerinde durmaya artık hazırlar. Bizler geleceğimizin umutlarını size teslim ederken, onların her daim iftihar kaynağımız olacaklarından eminiz ve bu inanç, bize güç veriyor. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Konuşmasının sonunda mezunlarımıza seslenen Rektör Aydın; “Mezuniyet Törenimizi Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve yine kendileri de bir akademisyen olan muhterem hanımefendi teşrif etmişlerdir. İşlerinin çok fazla ve mesailerinin yoğun olduğu bu günlerde bizleri ve mezun olan 5753 gencimizi yalnız bırakmadıkları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz minnet duyuyoruz. Bugün gençlerimiz üniversite hayatlarının inşallah son dersini de yine bir akademisyen olan Sayın Başbakan Yardımcımızdan alacak olmaları, gençlerimize ayrı bir gurur verecektir; sağ olun var olun. Sevgili gençler; hayatınızın bu önemli dönüm noktasında sizleri en kalbî hislerle kucaklıyor, gelecek günlerin size başarı, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyor; gözlerinizden öpüyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.” dedi.

Konuşmasında mezun öğrencilere seslenen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; “Asıl olan insanın erdemli, faziletli ve ahlaklı olmasıdır. Hayatta çok zorluklarla karşılaşacaksınız. Hayat her zaman eğitim hayatınızda olduğu gibi problemsiz, neşeli olmayacak. Nice yanlışlıklar göreceksiniz. Nice yanlış insanlarla, meselelerle karşılaşacaksınız. Siz hiçbir zaman doğruluktan ayrılmayın. Karşınızdakiler hangi yanlışlığı yaparsa yapsın siz elif gibi dosdoğru olun, hayata hep erdemli ve faziletli olarak devam edin,  bilgili olmanın yanında dünyada olanları takip edin. Mesleki bilginizi artırın, görgünüzü artırın ama her zaman bilgi tek başına yeterli değildir. Bilginin yanında hikmetli ve irfanlı da olun. İnsanlara hayırlı hizmet edebilmek için gayret edin. Bu mesleklerinizi bu millete, insanlara hizmet etmek için kullanın. Siz bildiklerinizle amel edin. Allah size bilmediklerinizi öğretecektir.” dedi.

Diploma sahibi olmanın hiçbir anlam ifade etmediğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, asıl olanın erdemli ve faziletli olmak olduğunu vurguladı. “Hayatta çok zorluklarla karşılaşacaksınız. Hayat, her zaman bu eğitim hayatınızda olduğu gibi böyle problemsiz, sorunsuz, neşeli olmayacak. Nice yanlışlıklar göreceksiniz. Hayatın nice cilveleriyle karşılaşacaksınız. Nice yanlış insanlarla nice yanlış meselelerle karşılaşacaksınız. Siz hiçbir zaman doğruluktan ayrılmayın. Karşınızdakiler hangi yanlışlığı yaparsa yapsın siz elif gibi dimdik olun, elif gibi dosdoğru olun ve hayata hep erdemli ve faziletli olarak devam edin. Bilgili olmanın yanında dünyada olanları takip edin. Bilginizi arttırın ama hikmetli ve İrfanlı da olun.” Diyen Numan Kurtulmuş,  “Siz insanların müşkülünü ortadan kaldırmak için gayret edin, Allah sizi darda koymayacaktır. Her zaman eşlerinizle, dostlarınızla, arkadaşlarınızla ve ailenizle Allah sizi hep beraber mutlu ve mesut yaşamanızı nasip etsin.” dedi.

Konuşmasının sonunda anne ve babaları tebrik eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, onların ellerindeki bütün imkânları evlatlarının yetişmesi için harcadığını; mezun öğrencilerin de kendileri için harcanan bu çabaların hiçbirini boşa çıkarmadığının altını çizdi. Kurtulmuş, “Birçoğunuz ana kucağından ayrılarak gurbetlere geldi. Kastamonu güzel bir şehir ama bir kısmınız uzun süre gurbette kaldı. Gurbetin zorluklarıyla okuyarak diplomanızı aldınız. Allah bu diplomanızı hayırlı etsin. Diploma sahibi oldunuz ama inşallah iyi bir de iş sahibi olursunuz. Elde ettiğiniz bu diplomalarla inşallah devlete, millete ve insanlığa hayırlı işlerde bulunursunuz.” cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a mezuniyet törenimizi teşriflerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından günün hatırasına hediye takdim edildi.

Mezuniyet konuşmalarının ardından program; dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, halk oyunları gösterisi, spor müsabakalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, mezuniyet andı ve kep atma töreni ile devam etti.

Mezuniyet Töreni, Merve Özbey ve Erdem Kınay’ın katıldığı mezuniyet konseri ile son buldu. 

 

 

 


 

Son Haberler