Üniversitemiz, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi ve Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu” açılış programı, 20 Nisan 2017’de Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Cengiz Aytmatov Kampüsü Kasım Tınıstanov Konferans Salonu’nda yapıldı.

İlk olarak 2015 yılında Üniversitemiz Turizm Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”, ikinci olarak 2016 yılında Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’nde, Sempozyumun üçüncüsü ise Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ev sahipliğinde yapılmıştı.

Açılış programına; Kırgız Cumhuriyeti Kültür Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Azamat Camankulov, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin, Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği Başkanı ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan-Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmetgali Sarıbekov, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Kırgızistan-Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, Akademisyenler, Özel, Kamu ve Kuruluşlarından temsilciler ve öğrenciler katıldı.

3. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu açılış töreninde konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın “10-12 Nisan 2017 tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi olarak Milletlerarası Helal Turizm Kongresi yaptık. Birincisi 15 ülkeden iştirakle yapıldı. Kastamonu Üniversitesi olarak İnşallah ikincisini de biz organize edeceğiz.  Orada çok önemli bir karar alındı. Dünya Helal Turizm Birliği kurulacak. Dünya Helal Turizm Birliği’ni ikinci kongremizde birlikte kuracağız. Üçüncüsünü bugün icra etmek üzere başladığımız Türk Dünyası Turizm Sempozyumlarının da inşallah artık sahada da neticelerini göreceğiz. Turizm çeşitliliği bakımından, turizme öncelik etme bakımından, yeni fikirlerin doğması bakımından, her sahada inşallah akademisyenlerimizden ve sektörden gelenlerimizin fikirleri inşallah sahaya aksedecektir.  “Türk Dünyası Turizm Platformu”nu da  inşallah birlikte kurup faaliyete geçirirsek, bundan da memnun oluruz. Biz Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye olarak birlikte hareket etmek mecburiyetindeyiz.” dedi.

Türk Dünyası ülkelerinin birlikte hareket etmelerinin yeni hedefler ve yeni istikamete yönelmelere vesile olduğunu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Aydın, Türk Dünyası ülkelerinin güç birliği ve her alanda beraber hareket etme prensibinden asla taviz vermemesi gerektiğinin altını çizdi. “Sizin için iyi ve güzel olan bizim için de iyi ve güzeldir. Size zararlı olan şey bize de zararlıdır. Biz her zaman sizler için can feda diyecek durumdayız. Bunu samimiyetle her sahada ortaya koyabiliyoruz. Elbette Türkiye hiçbir kardeşine zarar gelmesini istemez. Bununla hassasiyet içinde titremektedir. Bu manada üniversiteli olarak bizler de başta söylediğimiz gibi bu hususta üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.” diyen Rektör Aydın, Orta Asya’dan Balkanlara kadar Türk coğrafyasının kadim medeniyetlerin beşiği olarak turizmde de hak ettiği yeri alması gerektiğini vurguladı.

Türkler, Müslümanlar üzerinde ezelden beridir çok fazla oyun oynandığını söyleyen Rektör Aydın, “Biliyorsunuz son olarak 15 Temmuz 2016’da Türkiye tarihinin en büyük ihaneti yıkım ve işgal hareketine de maruz kaldı. Çok şükür milletimiz topyekûn bu ihaneti bertaraf etti. Unutulmaması gereken bir hususu belirtmek isteriz ki: Bu ihanet ve işgal teşebbüsünde bulunan FETÖ terör teşkilatı 40 yıl Türkiye’de sevgi, hoşgörü ve güleryüzden bahsetti. Ama fırsat bulunca da millete karşı katliam yaptı. Bugün aynı şey siz kardeş ülkeler için de geçerlidir. Yine sevgi, hoşgörü temelli olduğunu söyleyen, yüzünüz gülen FETÖ uzantıları -ki Kırgızistan’da ismi Sebat’tır- fırsatını bulunca sizleri de çekinmeden, acımadan katledecektir. O yüzden tehlike büyümeden sizler de tedbiri alın ve bir an evvel hainleri içinizden atın. Biz sizin zarar görmenizi asla istemeyiz” dedi.

Açılış konuşmalarını yapan Kırgızistan-Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı “Bugün dünyada turizmin önemini tartışma noktasından çok uzaktayız. Herkes turizmde daha çok ilerlemek, daha etkili olmak ve sektörde daha büyük pay alma çabasında. Dünyada her yıl 1 milyar 200 milyon kişi turistik faaliyetlere dâhil oluyor. Bunun sonucu olarak da yaklaşık 1 Trilyon 200 Milyar ABD Doları gelir elde ediliyor. Bu durum karşısında her ülke bölgesel cazibe merkezleri oluşturmaya çalışarak sektörel payını daha yukarıya çekmek için uğraşıyor. Örneğin Asya-Pasifik Bölgesi’nin yeni bir turistik cazibe merkezi olarak göze çarptığı görülüyor.” dedi. Sektörel anlamda zaten yüksek oranda paya sahip olan ülkelerinse bu durumlarını korumak için çabalarını sürdürdüklerini belirten Prof. Dr. Sebahattin Balcı, turizmin büyümesinin üç temel sektörden biri olan hizmet sektörünün gelişmesiyle mümkün olduğunu söyledi. Küreselleşen dünya, geliştirilen ulaşım imkânları ve insanların yeni yerleri görme isteğiyle turizm sektörünün büyüdüğünü anlatan Prof. Dr. Balcı, Türk dünyasının da sektörde pazar payını arttırmaya devam edeceğini ifade etti. “Coğrafyamız çok geniş ve kadim bir coğrafya. Büyük medeniyetlerin olduğu bir coğrafyadır. Coğrafyamızı ve tarihimizi dâhil etmeden dünya tarihi yazılamaz. Bütün bunlar turizmimizin gelişmesi için de önemli birer neden.” diyerek konuşmasını sürdürdü. Bu coğrafyanın büyük bir ilginin odağı ve çok dikkatle üzerinde çalışılan bir alan haline geleceğini öngören Prof. Dr. Balcı, “İşte bu yüzden bu alanda kendi inisiyatifimizi oluşturmaya çalışıyor, kültür ve medeniyet mirasımızı araştırıp gün yüzüne çıkaralım, bu mirasın sahipleri olarak bu zenginlikleri dünyaya sunalım diyoruz.” dedi.
Bu anlamda geride kalınmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Balcı, bunun sağlanabilmesi için turizm sempozyumlarının büyük önem arz ettiğini söyledi. “Türk Dünyasında Turizm Rehberi” adlı kitap bastıklarını söyleyen Prof. Dr. Sebahattin Balcı, “Böylece Türk dünyasında turistik faaliyetlerde bulunmak isteyenler için bir rehber oluşturduk. Bunun yanı sıra gençlerimizi birer kültür elçisi olarak yetiştiriyor, kendi gönül coğrafyalarını ve dünya kültür mirasını tanıyan gençleri yetiştirdiğimiz turizm eğitimine çok önem veriyoruz.” dedi. Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, turizm sektörü temsilcilerinin de üniversitelerle birlikte hareket ederek sektörün insan kaynağını oluşturacak gençlerin eğitimlerini desteklemeleri gerektiğini söyledi.

Açılış töreni, Plaket takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

 

 

Son Haberler