Üniversitemiz ve Taşköprü Belediye Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Taşköprü Pompeipolis Bilim Kültür Sanat Araştırmaları Sempozyumu” açılışı 10 Nisan 2017 tarihinde Taşköprü  Sosyal Tesisleri binasında yapıldı.

Programa Kastamonu Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Taşköprü Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hamdi Dağlı, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, Taşköprü MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eğilmez, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İdari Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri, Türkiye ve Yurt Dışında görev yapan Akademik ve İdari Personel ile öğrenciler katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın açılış konuşmasında; “Gerek coğrafi vasıfları bulunduğu yer itibari ile ve diğer bütün hususları ile kültürü ile bozulmadan korunabilmiş tarihi dokusu sayesinde güzel vilayetimiz Kastamonu, Batı Karadeniz Bölgesinin gelişmeye müsait illerinden bir tanesidir.  Gene bu ilimizin içerisinde dünyaca ünlü sarımsağı ve kuyu kebabıyla tanınan şehrimiz, aynı zamanda pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması bakımından da Kastamonu’nun müstesna bir ilçesidir. Çünkü kültür, ilim ve sanat merkezidir. Şeyh Şaban-i Veli Hazretlerinin hayatının bir kısmı da burada geçmiştir. Bugün Zımbıllı Tepesi olarak anılan Pompeipolis Arkeolojik öneme sahip Poplogonya’ya başkentlik yapmış antik kenttir. Bu nedenle dikkat çekmek için Sempozyuma da bu isim verilmiştir. Antik Kentin kazısını üniversitemizin değerli elemanları öğretim üyeleri ve Kültür Bakanlığı beraber yürütmektedir. Bu manada bu zamana kadar çalışmalarından ve desteklerinden ötürü Kültür Bakanlığına ve Üniversitemizin değerli mensuplarına teşekkür ediyoruz.  Taşköprü İlçemiz aynı zamanda Kastamonu Üniversitesi bünyesinde yıllardır eğitim öğretim veren Taşköprü Meslek Yüksek Okulunun da bulunduğu yerdir. Dört yıllık bir birim açmamız talep ediliyor, bundan sonra bunun çalışmasına başlayacağız. Meslek Yüksek Okulumuzun fiziki şartları, etrafı, yurt imkânları oldukça iyidir. Dolayısıyla nüfusu da biraz arttı. Bundan sonrasında inşallah bazı çalışmaları ön plana çıkaracaksınız. Bugün burada Taşköprü Belediyemizle müştereken düzenlediğimiz sempozyum için bir aradayız ama biz bugün önemli bir faaliyetin sizlerle tavsiyelerini de neticelerini de alıp, Taşköprümüz için neler yapabiliriz, Taşköprü olarak neler yapabiliriz, Üniversite olarak neler yapabiliriz, Belediye olarak neler yapabiliriz, bunların da planlamasını yapacağız inşallah. Bu sempozyum bir emek işi oldu. Bu nedenle Belediyemiz ve Meslek Yüksek Okulumuza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan Kastamonu’nun tarihi, coğrafi, kültürel ve yöresel özelliklerini anlattı. Taşköprü’nün köklü bir yerleşim yeri olduğunun altını çizen Arslan, hedeflerinin Taşköprü’yü dünya çapında bilinen bir yer haline getirmek olduğunu vurguladı. Öncelikli hedeflerinin Meslek Yüksek Okulu ile ilçenin ekonomik bakımdan geliştirmek olmadığını söyleyerek; hedeflerinin MYO ile ilçenin sosyokültürel bir hava kazandırmak olduğunu belirtti.

Taşköprü Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eğilmez, Ülkemizin kalkınmasında yaptığı hizmetlere her geçen gün yenisini katarak katkıda bulunmanın gurur verici olduğunu ifade etti. Tarım, Hayvancılık, Ormancılık, Çevre, Coğrafya, Turizm, Kültürel Miras, Pompeipolis, Tarih ve Siyaset ve Kamu Yönetim, Sağlık, Siyaset alanında sempozyum sayesinde 400’e yakın bildirinin yer aldığının altını çizen Eğilmez konuşmasının sonunda programa katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

Son olarak açılış konuşmasını yapan Kastamonu Vali Vekili Şenol Kaya, Kastamonu’nun keşfedilmemiş saklı bir cennet olduğunu söyledi. Turizm sektörünün Kastamonu’da yeterince gelişmediğine değinen Kaya, tanıtım eksikliğinin olduğunun altını çizdi. Ortak projeler yapılması gerektiğini ifade eden Kaya “Burada kurum ve kuruluşlara çok iş düşüyor.” Diyerek,  Uluslararası Pompeipolis Bilim Kültür Araştırmaları Sempozyumu’nun iyi bir başlangıç olduğunu vurguladı. Ayrıca Vali ile yaptıkları toplantıda Eko Turizm çerçevesi altında piknik alanı projesinin de müjdesini verdi.

Açılış konuşmalarının ardından program, Açılış oturumu ile devam etti. Prof. Dr. Seyit Aydın’ın moderatörlüğünde yapılan oturumda Prof. Dr. Şükrü Çelik, Prof. Dr. Muhammed Atamanalp ve Prof. Dr. Mehmet İpçioğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Açılış oturumunun ardından sergisi açılışı yapıldı ve diğer oturumlarla program devam etti.

“Uluslararası Taşköprü Pompeipolis Bilim Kültür Sanat Araştırmaları Sempozyumu” üç gün boyunca Ziraat, Hayvancılık, Eğitim, Kültürel Miras Tarih, Kamu Yönetimi, Çevre Coğrafya Turizm Enerji Sağlık gibi farklı disiplinlere ayrılmış eş zamanlı oturumlarla devam edecek.

 

Son Haberler