Üniversitemizde Yusuf Has Hacip Kırgız-Türk İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi açılış töreni 31 Mart 2017 tarihinde Üniversitemiz Turizm Fakültesi binasında yapıldı.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbragim Djunusov, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, iş adamı M. Feyyaz Pattabanoğlu, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ; “Bizim 2011 yılı sonundan itibaren Türk cumhuriyetlerinden kardeş ülkelerdeki faaliyetlerimiz hız kesmeden devam etti. Kırgızistan’la daha ayrı bir faaliyet sahamız oldu biliyorsunuz. Kırgızistan Bilimler Akademisi ile beraber Yusuf Has Hacip’in eşsiz eserinde Kutadgu Bilig’i ilk defa Kırgız Türkçesiyle ve Kiril alfabesiyle yazdık. Bu ilk defa Kastamonu Üniversitesi ve Kırgız Bilimler Akademisi ortaklığı ile yapıldı. Yine Kırgızistan-Türkiye münasebetlerini içine alan Milletlerarası bir Sempozyumu Büyükelçimizle beraber Kastamonu’da yaptık. Kırgızistan’da Issık Göl’de , Celalabad’da oradaki üniversitelerimiz ile beraber 2011-2016 yıllarında ayrı ayrı sempozyumlar yaptık ve tabii bu sene de inşallah 20 Nisan’da Kastamonu’da başlattığımız Türk Dünyası Turizm Sempozyumlarından üçüncüsünü Bişkek’te yapacağız.” dedi.

Kırgızistan ile beraber fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında pek çok projeye imza atıldığının altını çizen Rektör Aydın, konuşmasının devamında Yusuf Has Hacip’in adını taşıyan Araştırma Merkezi’ni açıyor olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi: “En başta ortak tarihimizin ortak dilimizin yazılması ve Hanefi İslam’ı beraber yaşayabilmemizde fayda getireceğini ümit ediyoruz. Bu manada bu Araştırma Merkezimizin inşallah faaliyet sahasının çok geniş olacağını ve çok aktif olacağını düşünüyoruz.” Konuşmasının sonunda Büyükelçi Prof. Dr. Djunusov’a programa iştirakinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Aydın, Yusuf Has Hacip Kırgızistan-Türkiye ilişkileri Araştırma Merkezi’nin açılışında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbragim Djunusov konuşmalarında “Bizim bağımsızlıktan sonraki ilişkilerimiz Kırgız Cumhuriyetinin bağımsız olması ile başladı ve üzerinden 25 yıl geçti ancak bizim ilişkimiz bağımsızlık ile başlamadı biz aynı kökten ve aynı millet olduğumuz için bu ilişkilerin bir öncesi yoktur ezelden beri vardır. Bizim bayrağımız kızıl rengindedir. Türkiye’nin ki de kızıldır. Kırgızistan’ın bayrağında güneş var  bayrağında ay ve yıldız var. Güneş 12 saat var ise ay ve yıldız da 12 saat var beraber 24 saat oluştururlar bu bir bütün gündür. Türkiye ve Kırgızistan bir bütün gündür. Bizim dilimiz bir, dinimiz bir, Allah’ımız bir, pazarımız bir, ölecek olursak mezarımız da birdir. Benim pek çok Türk arkadaşlarım sorar bana; “Eğer biz kardeş isek niçin sizin fizyolojik yapınız farklı, yani çekik gözlüsünüz?” Benim cevabım şöyle olur; “Orta Asya’dan Batıyı fethetmek için yola çıktığınızda Batı’ya gözünüzü diktiğiniz için gözünüz büyük kalmıştır. Ancak biz kardeşlerimizin yollarını gözlemekten gözümüz küçülmüştür.” cevabını veririm. Yusuf Has Hacip Kırgızistan topraklarında doğmuştur. Eseri Kutadgu Bilig’i Kırgızistan topraklarında yazmıştır ancak Yusuf Has Hacip Türk Dünyası’nın evladıdır, değeridir. Dünya medeniyetinin bir insanıdır dolayısı ile bu Merkezi açmış olduğunuzdan dolayı ve Bu merkeze bu ismi vermenizden dolayı çok müteşekkirim. Yunus Emre gibi, Yusuf Has Hacip gibi, Mevlana gibi büyük aydınların yetişmesi tabii ki bir tesadüf değildir. Bu ortak medeniyetimizin ne kadar köklü olduğunun göstergesidir.” dedi.

Açılış töreni karşılıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu. 

 

 

 

 

 

 

 

Son Haberler