Kastamonu Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “15 Temmuz Şehitlik Köşesi ve Fotoğraf Sergisi” 17 Mart 2017 tarihinde düzenlenen program ile açıldı. Açılış Programına Kastamonu Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Başsavcısı Bülent Kantarcı, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Amirleri, İş Adamları, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bildiğiniz gibi 15 Temmuz 2016’da Türkiye ve milletimiz, tarihinin dış destekli en ağır iç ihanetini yaşadı. İhanetle beraber bir işgal harekâtı yaşadı. Tarihinde çok destan yazmış olan aziz milletimiz bu ihaneti ve işgal harekâtını da bertaraf etti.  Tarihin tekerrür etmemesi için acı hadiseleri tatlı hadiseleri hepsini gelecek nesillere aktarmamız, anlatmamız icap ediyor ve ayrıca öncellikle kendimizin, gençlerimizin unutmaması icap ediyor.  Nesiller boyunca bunların iyi bir şekilde öğrenilmesini temin etmemiz gerekiyor. Bu manada üniversite olarak faaliyetlerimizden bir tanesini daha burada beraber icra edeceğiz. 15 Temmuz Şehitler köşemizi ve sergimizi beraberce sizin teşrifinizle açacağız. Allah bu millete inşallah bir daha 15 Temmuz’ları yaşatmasın.” dedi.

 Vali Vekili Yaşar Karadeniz konuşmalarında; “Uzun Tarihine baktığımızda çok önemli merhaleleri kat ederek bugünlere geldiğimizi görüyoruz. Bunlardan bazı tarihler vardır ki bizler için oldukça önemlidir. Dünyanın gidişatını değiştirmek açısından oldukça kıymetli dönemlerdir. Bunlardan birisi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethidir. İkinci önemli aşama Kurtuluş Savaşı’dır. Bu savaşlar toprak anlayışına dayalı emperyalizm anlayışını Dünya tarihinde sona ermesini sağlamıştır. Ancak Dünya’yı yönetme peşindeki güçler elbette ki pes etmemiştir. Onlar başka yolları kullanarak, başka sistemleri deneyerek yine egemenliklerini kurma peşindeler. Onun da bugünkü çağda en iyi bilinen yöntemi devlet yönetimlerini etkisiz hale getirmek, zayıflatmak ve işgal ettiği yerlerin el altından paralel yapılarca yönetilmesini sağlamaktır. Bunu gerçekleştirdikleri birçok ülke var. İşte Türkiye’nin, Türk Milletinin vermiş olduğu bu kahramanlık destanı da bu bakımdan oldukça önemlidir. Bu gidişata da Türk Milleti dur demiştir. Bugünkü hırçınlıklarının, tahammülsüzlüklerin sebebi de artık bu planlarının da gelip Anadolu’da duvara çarpmış olmasıdır. Biz millet olarak ecdadımızla, gazilerimizle ve şehitlerimizle ne kadar övünsek azdır. Açılan Resim Sergisi ve 15 Temmuz Şehitler Köşesi bu anlayışın bu ruhun gençlere aktarılması bakımından da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış programı plaket takdimi, kurdele kesimi ve sergi salonunun gezilmesi ile son buldu.

 

 

 

 

Son Haberler