Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Kastamonu Üniversitesi Endonezyalı Öğrenci Birliği Programı”  bugün üniversitemiz Ahmed Yesevi Konferans Salonunda yapıldı.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Alamsyah, Belediye Başkan Vekili Eşref Can,  Kastamonu Garnizon Komutanı ve Askere Alma Bölge Başkanı Per. Albay Saadettin Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan,  üniversitemiz idari ve akademik personeli ile öğrenciler katıldı.

Program, Kuran-ı Kerim Tilaveti, İstiklal Marşı ve Endonezya milli marşının okunmasıyla başladı.

Ardından Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Alamsyah açılış konuşması yaptı. Ateşe şöyle konuştu. “Biz sizinle olmaktan onur duyuyoruz, misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu programda olmaktan dolayı mutluyuz. Bizler Endonezya büyükelçiliği olarak her zaman öğrencilerimizin yanındayız. Öğrencilerimizi önemsiyoruz. Onların olması bizler için çok önemli. Bizler ve sizlerin en önemli işi ilim tahsil etmektir. Teşekkürler”.

Ataşenin ardından konuşma yapan Rektör Aydın şunları ifade etti. “Bugün Kastamonu Üniversitesi Endonezya Öğrenci Topluluğumuzun bir programı Türkiye’nin değişik yerlerinde okuyan Endonezyalı gençlerimiz iştirak ettiler. Önceki sene 8 Endonezyalı gencimizle başladığımız eğitimimiz bu sene 46 Endonezyalı gencimizle Kastamonu Üniversitesi’nde devam ediyor, diğer Üniversitelerimizde de okuyan gençlerimiz var. Hepsi inşallah Türkiye’de kendi memleketleri olan Endonezya’ya hizmet etmek için yetişip, dönecekler ve sizlere hizmet edecekler. Bizim dostumuz ve kardeşimiz sizsiniz. Sizin dostunuz ve kardeşiniz de biziz. Dolayısı ile size hizmet etmekte bizim bir borcumuzdur. Size hizmet edecek gençleri yetiştirmekte size olan borçlarımızdan bir tanesidir. Bu gençlerimiz inşallah tam teçhizatlı olarak ve memleketlerine, ailelerine, milletlerine hizmet etmek üzere Endonezya’ya döneceklerdir.

Bizim bir öğretim elemanımızda Kastamonu Üniversitesi’nde çalışmaktadır. İhtiyaç olduğu zaman ve İnşallah yetişmiş eleman buldukça Endonezyalı ve diğer memleketlerden olan kardeşlerimizi de burada istihdam etmekteyiz. Biz geleceğimiz için, bütün İslam aleminin istikbali için bir ekmeğimiz olsa bölüşmeye mecburuz ve bunu yapıyoruz. Size en ufak bir zarar gelmesini Türkiye istemez, arzu etmez, müsaade etmez. Sizde tabi Türkiye’ye zarar gelmesini ve zarar verenlerin sizin içinizde bulunmasını istemezsiniz. Kaldı ki Türkiye’ye zarar verenler gelecekte bir zaman da size de zarar verir. Bildiğiniz üzere Türkiye’de bir terör hareketi 15 Temmuz ‘da katliamlar yaptı. Türkiye’yi yıkmaya çalıştı. Ama aynı hareket ve teşkilat 40 sene Türkiye’de sevgiden, hoş görmeden ve muhabbetten bahsetti. Kuvvet kazandığında da düşmanlığını gösterdi, katliamlar yaptı. Bu hareketin adı bugün Türkiye’de FETÖ hareketidir. Bugün bize yapılanlar aynısı yarında size yapılır. Sizde de 40 sene sevgiden ve hoş görüden bahsederler ama fırsatını bulduğunda sizi katlederler. İşte bu yüzden biz bugün sizden Endonezya’da FETÖ hareketine müsaade etmemenizi arzu ediyoruz çünkü yakın zamanda sizi de Endonezya’yı da yıkmaya çalışacaklardır. Bunu bizim için olduğu kadar sizin için de istiyoruz ve kardeşlerimizin de bunu yapacağına inanıyoruz. Biz size yetiştireceğimiz gençleri size vatansever olarak yetiştireceğiz. Size faydalı olacak nesil buradan gelecek. Dolayısı ile inşallah siz Endonezya’dan bu FETÖ’yü kovun. Programımıza katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyoruz”.

Programda ayrıca yerel danslar ve gösterilerde yer aldı.

Programda Kastamonu Üniversitesi Endonezyalı Öğrenci Birliği açılış kurdelesi kesildi.

Programda katılımcılara hediye ve plaket takdim edildi.

Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. 

Son Haberler