Üniversitemizin ev sahipliğini yaptığı Türkiye Bilimler Akademisi “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı Yıllık Değerlendirme Toplantısı Açılış Töreni” 14 Ekim 2016 tarihinde üniversitemiz Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Açılış Törenine Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cavit Acar, Ak Parti Siirt Milletvekili ve TÜBA Üyesi Yasin Aktay, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, TÜBA Yönetim Kurulu Üyeleri, Akademi Şeref Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan,  Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Üniversitemizin ve TÜBA’nın tanıtım sunumlarıyla başlayan Açılış programı, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Açılış programında ilk sözü alan Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar  TÜBA hakkında bilgi vererek şöyle konuştu. “TÜBA, dünyadaki akademi geleneğine göre oluşturulan özerk ulusal bir akademidir. Şu an itibariyle 200 üyemiz var, 373 genç bilim insanını ödüllendirdik. Bu insanlar uluslararası düzeyde bizim yüzümüzü ağartmaya devam ediyor. Kendilerini tebrik ediyoruz. Her yıl farklı bir üniversitede değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Projelerdeki gelişmeleri izleme ve değerlendirmemiz açısından bu toplantılar çok önemli. Kastamonu Üniversitesi’nde yaptığımız bu toplantının da yararlı geçmesini diliyorum.” Açılış töreninin ardından Mehmet Fuat Köprülü’nün anısına yapılacak olan Konferanslar hakkında da bilgiler veren ve ülke gündemine değinerek değerlendirmelerde bulunan Acar, konuşmasının sonunda programın düzenlenmesinde emeği geçen başta Rektörümüz ve üniversitemiz olmak üzere emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

TÜBA Başkanının ardından konuşma yapan Rektörümüz Aydın şunları dile getirdi: “Türkiye Bilimler Akademisi, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) dâhilinde mükâfatlandırılan üstün başarılı genç bilim insanlarının akademik çalışmalarının sunulacağı ve değerlendirileceği toplantımıza ve konferansımıza hoş geldiniz Kastamonu’ya, Üniversitemize şeref verdiniz. Kastamonu’muz tarihi oldukça muktedir, saygın ve Cumhuriyet kurulduğunda da hacim olarak nüfus olarak Türkiye’nin yedi büyük şehrinden birisidir. Gerek Osmanlı devrinde gerek Selçuklu ve Beylikler döneminde oldukça öneme sahip bir ilimizdir. ‘Mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız üniversite’ sloganıyla yola çıktığımız Kastamonu Üniversitemize 10. Kuruluş Yıldönümümüzde şeref verdiniz. Sizlerin burada bulunması bizim için ayrı bir önem taşır. Bugün Genç Bilim Adamlarını Ödüllendirme maksadıyla tertiplenmiş toplantıları başlatıyoruz. Ben de gururla söyleyeyim şu ana kadar üniversitemize dört patent aldık ve dördünü de alanların unvanları Yardımcı Doçent; yani genç bilim adamları. İnşallah devamı da gelecek ve tescile gidenler ile incelemede olanlar neticelendirildiğinde toplam 15’i bulacak. Tabii ki başta üniversitemizin, sonra bütün genç bilim adamlarının başarılarının devamını diliyoruz. Bugün Fuat köprülü hatırasına oluyor bütün toplantılarımız. Fuat Köprülü ile beraber yine bu yıl UNESCO tarafından 2016-2017 döneminin Ahmet Yesevi, Fuat Köprülü Yılı ilan edildiğini hatırlatmak istiyorum. Bulunduğumuz salonun adı da Ahmet Yesevi olduğu için onu da söyleyelim. Her iki isim de birisi yakın tarihimizden birisi, geçmişimizde bizim için önemli şahsiyetler. Hem inanç hem tarihimiz hem de kültürümüz bakımından ehemmiyete sahip şahsiyetler. İçinde bulunduğumuz salona ismini veren Ahmet Yesevi’nin 750. Fuat Köprülü’nün 50. vefat yıldönümü dolayısıyla Fuat Köprülü adına bir konferans olacak. İnşallah ilerleyen zamanda Bilimler Akademimizle birlikte Ahmet Yesevi ile ilgili de bir konferans bekliyoruz. Açılış törenimizi teşrif ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Değerli bilim adamlarımıza ve desteklerinden dolayı Sayın Belediye Başkanımıza, ilçelerden özellikle Taşköprü ve Daday Belediye Başkanımıza ve diğer Belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Türkiye Bilimler Akademimize başta Sayın Başkanımız olmak üzere bu toplantıyı burada temsil ettikleri için Kastamonu’yu ve üniversitemizi şereflendirdikleri için çok teşekkür ediyoruz.”

Son olarak konuşan Vali Mesut Yıldırım, konuşmasında “Genç bilim insanlarını teşvik etmek ve değerlendirmek için ilimizde toplanmış olmanız Kastamonu Valisi olarak bana onur veriyor. Her görüşten bilim insanlarının yer aldığı bilimsel faaliyetlerin yürütüldüğü bilimsel yaklaşımı geliştirmek amacı ile var olan böyle bir çalışmayı gönülden destekliyorum. Üniversitelerimizin toplumsal sorunlara daha fazla bilimsel çalışmayla destek vermesi gerektiğini düşünüyorum, halkımızın sorunlarına daha yakın bilimsel çalışmalar olmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi

Protokol konuşmalarının ardından protokol üyelerine plaket takdim edildi. Açılış programı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. 

Açılış törenin ardından başlayan oturumda Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak “Vefatının 50.Yılında Ord. Prof. Fuad Köprülü, Türk Din ve Tasavvuf Tarihçiliğinin Kurucusu Fuad Köprülü” ve ardından Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay “Bitmemiş Proje: Fuad Köprülü” adlı konferanslar verdi.

Üç gün sürecek olan, “TÜBA-GEBİB Yıllık Değerlendirme Toplantısı ve Akademi Konferansı”  Cumartesi günü TÜBA-GEBİB Değerlendirme toplantıları ile devam edecek. Program Pazar günü şehir gezisiyle son bulacak.

 

Son Haberler