Üniversitemiz Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından hazırlanan “Siyez Buğdayında  Seleksiyon Islahı için Başlangıç Materyalinin Oluşturulması” projesinin yürütülmesinde proje ortağı olarak birlikte çalışılacak olan Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Üniversitemiz arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Söz konusu proje finansal olarak, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenecektir. 

Bilindiği üzere, ilimizde özellikle İhsangazi, Seydiler ve Devrekani ilçeleri civarında yetiştirilmekte olan Siyez buğdayı, sahip olduğu üstün agronomik ve gıda değeri özellikleri ile ülkemiz için çok önemli bir “Bitki Gen Kaynağı”dır. Ancak bu güne kadar ülkemizde üzerinde herhangi bir ıslah çalışması yapılmadığından, halihazırda tescilli bir çeşidi bulunmamaktadır. Bu sebeple sertifikalı tohumluk üretimi yapılamadığı gibi, 555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname uyarınca “Coğrafi İşaret Belgesi” ile koruma altına da alınamamıştır.

Siyez buğdayı çeşidi geliştirerek tescil ettirmek üzere planlanan seleksiyon ıslah projesinin ilk yılında imzalanan bu işbirliği protokolü çerçevesinde, Kastamonu’da Siyez buğdayı yetiştirilen bütün ilçelerden seçilecek çiftçi tarlalarından başaklar toplanarak, ıslah çalışması için başlangıç materyali oluşturulacaktır. Bu proje Üniversitemiz Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Anabilim Dalı adına Yrd. Doç. Dr. Servet Kefi yürütücülüğünde, yardımcı araştırmacılar olan Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Ayten Salantur, Dr. Cuma Karaoğlu ve ZYM Mehmet Emin Alyamaç ile Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Ahmet Deniz ve İhsangazi İlçe Müdürü Engin Bıyıklı ile birlikte yürütülecektir.

Islah projesinin sonucunda tescil edilecek çeşitlerin tohumluk üretim programına alınmasıyla özellikle Siyez bulguruna yatırım yapmak isteyen sanayiciler için standart kalite ve miktarda hammadde üretilmesinin yolu açılacaktır. Ayrıca tescilli Siyez buğdayı çeşidi ile “Coğrafi İşaret Belgesi” almak üzere müracaat edilerek koruma altına alınmasına imkan sağlanacaktır. Böylece halihazırda ilimizde mahalli olarak yetiştirilmekte ve tüketilmekte olan Siyez buğdayı, ülkemiz tarımına ve gıda sanayine önemli bir katma değer kazandıracaktır.      

 

Protokol sırasında kısa bir konuşma yapan Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mevlüt Şahin şunları dile getirdi. “İnşallah bu Siyez bitkisini daha verimli bir hale getirebiliriz. Siyezi ıslah ederek daha iyi özelliklere sahip olarak tüketiciye sunabiliriz. Uzun zamandır aklımızda olan bir projeydi, inşallah bu bölge Siyez konusunda daha iyi hale gelecektir. Bu protokolün hayırlara vesile olmasını, ülkemiz ve bölgemiz için çok faydalı olmasını diliyorum”.

Şahin’in ardından konuşan Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü Osman Yaman ise şunları ifade etti. “Çiftçi 11 yıldır Siyez Buğdayını ekip işliyor, Kastamonu’da üretim tesisleri var. Biz Siyez Bulguru konusuna dikkat çekmek istedik. Kurum olarak da elimizden gelen desteği vereceğiz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim”.

Protokol imzalanırken kısa bir konuşma yapan Rektörümüz Aydın ise şöyle konuştu. “ Siyez geçmişten günümüze ekilmiş Kastamonu’ya has bir tür olarak yaşıyor. Faaliyet alanının daha da genişleyip hak ettiği yeri bulması lazım. Siyez Buğdayında  ki likopen oranı domatesten daha yüksek. Aynı şekilde en yüksek karotene sahip havuçtan daha fazla karoten içeriyor. Bozulmamış, değiştirilmemiş binlerce yıldır vasfını koruyan siyezin arz edilmesi ve tüketilmesi gerekiyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Enstitüsüne ve Tarım İl Müdürlüğümüze bu konudaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum, ayrıca desteklerinden dolayı KATSO’ya da teşekkür ediyorum. Bu proje ülkemize ve Kastamonu’ya hayırlı uğurlu olsun, aynı zamanda yeni projelerin başlangıcı olsun”.

Konuşmaların ardından Siyez Buğdayı Islahı protokolüne  imzalar atıldı.  

Son Haberler