Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşen “8. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi UKAY 2016” Açılış Programı 11 Mayıs 2016 Tarihinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

Kongre Açılış Programına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Kocasoy, fakülte dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış Programının Protokol konuşmaları kapsamında kürsüye gelen Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Savaş Canbulat, “Bu kongre programını hazırlarken Çevre Mühendisliği alanındaki güncel bilimsel bilgilerin aktarılması ve çevre bilincinin arttırılmasını ön planda tutarak konusunda uzman bilim insanlarının tecrübe ve bilgi birikimlerinden yararlanmak, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör yöneticilerini buluşturarak, dünyada her geçen gün daha da önemli hale gelen Çevre Bilimlerinin tüm alanlarında çalışmalar yapan çeşitli alanlardaki meslektaşların son araştırmalarını ve sonuçlarını sunmaları için Kastamonu’da bir araya getirdik.” dedi. konuşmasına şöyle devam etti. Düzenlenen bu Kongre ile sürdürülebilir bir çevre anlayışı içerisinde mevcut çevresel sorunların bilimsel yaklaşımlarla tartışılması, çözüm önerilerinin ortaya konulması ve karşılıklı deneyimlerin aktarılacağı paneller ile sanayi-üniversite-kamu işbirliğinin kuvvetlendirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Prof. Dr. Canbulat, bu işbirliğini geliştirmek ve artırmak adına, bütün Kongre katılımcılarının Batı Karadeniz’in güzide Evliyalar şehri Kastamonu’nun tarihi ve turistik yerlerini görerek, doğal güzelliklerinin keyfini yaşayarak, rahat ve keyifli bir ortamda unutulmaz bir kongre atmosferi geçirmeleri temennisinde bulundu.  Konuşmasında kongre programının detaylarına da değinen Prof. Dr. Canbulat, “Kongremiz farklı üniversiteden gelen 73 bilim adamı, 25 farklı kamu ve özel sektörden gelen temsilcisinin işbirliği sağlaması imkânı da sunmaktadır. Kongremizde Bilimsel bakımdan, 28 adet Sözlü Sunum ve 6 adet Poster Sunum olmak üzere toplam 34 bildiri yer almaktadır. Sözlü bildiriler iki farklı salonda 10 oturum, poster bildiriler ise tek oturumda yürütülecektir. Kongremizde ayrıca belediyeler özel oturumu da yapılacaktır.” dedi.

Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Kocasoy, protokol konuşmasına kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Sözlerine çevreye ve çevre bilincine dair söylenmiş özlü sözlere değinen ve bu vesileyle katı atık yönetimi konusunun önemine dikkat çeken Prof. Dr. Kocasoy, Üniversitemize ve Kongre’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Günay Kocasoy’un ardından Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Tüzemen de bir protokol konuşması yaptı. Sözlerine katı atıkların önemine değinerek başlayan Prof. Dr. Tüzemen, “Hızlı nüfus artısı, endüstriyel gelişme ve kentleşme gibi olgular, Türkiye’nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülke kentlerinde katı atık sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Katı atıkların toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi ekonomik anlamda büyük bir yüktür ve toplum sağlığı açısından önemlidir, aynı zamanda, uygun şekilde değerlendirilemediği takdirde kaybolan ekonomik bir değerdir. Son zamanlarda ‘ürün odaklı’ bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu yaklaşım ile hizmet alanının öncelikleri değişmiştir. Konu toplumsal amaçlardan iktisadi-ticari amaçlara doğru kaymıştır. Böylelikle katı atık yönetimi sürecinin her halkası ayrı bir ihale ve alım satım konusu olarak yeniden tanımlanmıştır ve özel sektöre devredilecek bir iş parçası haline gelmiştir.” dedi.

Katı atıkların sağlık ve çevre üzerindeki rolüne de vurgu yapan Tüzemen, geleceğin dünyasında sağlık, gıda ve çevre önde olmaya devam edeceğini belirterek, dünyanın bugün geldiği noktada toprağı, suyu ve havayı kirleten atıkların çok çeşitlendiğinin altını çizdi. Eğitime ve AR-GE ‘ye daha fazla destek olunarak toplumlarda çevre bilincinin artırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tüzemen, kongrenin ülkemize ve akademik çevrelere hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

Protokol Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kongre Onur Kurulu Üyesi Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın da sözlerine emeği geçen hocalara ve destek veren kuruluşlara teşekkür ederek başladı. Rektör Aydın, konuşmasına şöyle devam etti. “Teknolojinin gelişimi karşısında direnmek, mümkün değil. Teknoloji gelişecek biz de onunla yaşamaya onu kullanmaya devam edeceğiz. Ancak ondan doğan zararları en aza indireceğiz. Katı atık yönetimi bizim için hayati, hep beraber bu hususta çalışacağız. Hem teknoloji gelişecek hem çevre atıkları kontrol edilecek ve en az zararla atlatılacaktır. Hocalara bunun araştırması, uygulamacılara da bunun hayata geçmesi düşüyor.” Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı bu Kongrenin zararsız bir dünya teşkil etme konusunda faydalı olacağı inancında olduğunu belirten Rektör Aydın, başarılı bir Kongre programı temennilerini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Protokol konuşmalarının tamamlanmasının nihayetinde Kongre Açılış Programı sona erdi. Kongre, öğleden sonra Prof. Dr. Bülent Topkaya'nın Oturum Başkanlığında Kartal Belediyesi’nden Sayın Dr. Dilek Kars, Üsküdar Belediyesi’nden Sayın Salih Uzun, Tosya Belediye Başkanı Sayın Kazım Şahin, Taşköprü Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Arslan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İzsu Genel Müdürlüğü’nden Sayın Dr. Murat Molva’nın sunumlarını yaptığı “Belediyeler Özel Oturumu” ile devam etti.  

11 Mayıs 2016 Tarihinde başlayan 8. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi, 13 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek ve Kongre faaliyetleri kapsamında Kastamonu şehir gezisi, Devrekani Katı Atık Tesisi Gezisi ve Safranbolu gezisi de yapılacaktır.

 

 

Son Haberler