Üniversitemiz Turizm Fakültesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü işbirliği ile yapılan “Kastamonu İli Tabiat Turizmi Kapsamında Alternatif Gelir Kaynakları Çalıştayı” bugün Daday’da başladı.

İksir Resort Town konferans salonunda yapılan çalıştaya Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Doğa Koruma Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, İlçe Garnizon Jandarma Kıdemli Başçavuş M. Ali Sayar, İlçe Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, üniversitemiz akademik personeli, kamu kurum kuruluşları idarecileriyle Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı.

Açılış konuşmasını Doğa Koruma Milli Parkı 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt yaptı. Bayazıt, konuşmasında şunları belirtti: “Bugün Kastamonu’nun tabiat turizmi kapsamında öneminin konuşulduğu çalıştayın açılış günündeyiz. Özellikle doğasının eşsiz olduğu illerde doğa turizmi oldukça önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.  Bugün başlayan ve iki gün boyunca devam edecek olan çalıştayın hayırlı olmasını diler, saygılarımı arz ederim.”

Doğa Koruma Milli Parkı Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu ise protokol selamlamasının ardından yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla 2014 yılında başlatılan alternatif turizm araştırmasının her ilde turizm müdürlerinin katkılarıyla yapıldığını belirtti. Yapılan çalışmalarda turizm master planı oluşturulduğunu ve bu alanların genişletildiğini söyledi. Bu master alanlarındaki faaliyetlerin, 2019 yılına kadar 5 eylem planına dönüştüğünü ve her ilde bu faaliyetlerin gelecek olan turistlere sunulacağını dile getirerek, bu çalışmalar kapsamında tanıtımı yeterli olmayan bölgelerde özellikle Kastamonu’da yöresel ürünlerinin tanıtımının yapılacağını ifade etti. Kastamonu’nun doğa turizmi,  yöresel yemekleri ve tarihinin önemli olduğunu belirttikten sonra çalıştayın iş birliği içinde geçmesini temenni etti.  

Prof. Dr. Seyit Aydın ise konuşmasında şunları kaydetti: “Öncelikle böyle bir faaliyete ev sahipliği yapmaktan duyduğumuz mutluluğu sizlerle paylaşıyor ve bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. %67’si ormanlarla çevrili, dağ ve denizin, mavi ile yeşilin birleştiği tabiat, kültür, tarih kokan şehir Kastamonu’da kurulan üniversitemiz bu tabii güzellikleri korumak ve yaşatmak adına birçok projede yer almıştır.

Bilindiği üzere bu gibi ilmî toplantıları tertip etmekteki asıl gaye, cennet vatan ülkemiz tabiatının daha verimli kullanılması için yapılabilecekler konusunda fikir alışverişi yapmak ve bir yol haritası belirlemektir. Özelde tabiat varlıklarının tespit edilmesi ve korunması konusunu bütün yönleriyle ve ayrıntılarıyla tartışmak ve ortak hareket ederek ülkemiz tabiat varlıklarının geleceğine yönelik fayda temin etmektir. Bu tür faaliyetler üniversitelerin gelişmesine katkı sağladığı gibi fikir alışverişi ve dostluk köprülerinin de teşekkül etmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Tabiat varlıkları koruma, yaban hayatı, tabiat turizmi konularında Turizm, Orman, Su Ürünleri, Mühendislik ve Mimarlık, Fen-Edebiyat fakültesi öğretim üyelerimiz birçok proje geliştirmiş; Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ile işbirlikleri yapılmıştır. Misalen Kastamonu Valiliği tarafından ‘yurtiçi ve yurtdışı futbol kulüpleri başta olmak üzere, binicilik, okçuluk gibi farklı branşlardan takımların gelip kamp yapabilecekleri, tabiat ile uyumlu bir alan oluşturmak’ maksadıyla Daday Kaymakamlığına ‘Eğrice Ova Yaylası Mesire Alanı’ adı altında bir proje hazırlanmış ve Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü işbirliği ile 2015 yılı Haziran ayında ‘Ekolojik olarak kırılgan yapıya sahip olan arazide, tabiatı koruma maksadı başta olmak üzere, koruma-kullanma dengesini sağlayacak, ilgili mevzuata uygun, kamu faydası gözetilerek Eğriceova Yaylası Mesire Alanı ile ilgili plan ve proje teşkil edilmiştir.

Bu ilmi faaliyetin tertip edilmesinde başta Orman ve Su işleri Bakanlığı’na, Kastamonu Valiliğine, Üniversitemiz idareci, akademisyen ve çalışanlarına, ve protokol üyelerine, değişik üniversitelerinden katılan akademisyenlerimize, ilgili sivil toplum kuruluşlarına ve bütün iştirakçilere teşekkür ediyoruz. Bu faaliyetin Orman ve turizm camiasına katkı sağlamasını ve hayırlar getirmesini diliyor, nice güzel faaliyetlerde tekrar tekrar bir araya gelmeyi temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.  

Kastamonu Milletvekili Metin Çelik yaptığı konuşmada, “Tabiat Turizmi Çalıştayı hayırlı olsun. Kastamonu için ufuk açıcı bir çalışma olmasını temenni ediyorum.  Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu gerekli talimatları vermişti. Tabi ki tabiat turizmi deyince akla Kastamonu geliyor. İnsanlar artık tatillerini daha farklı geçirmek istiyorlar. Artık tatil alışkanlıkları değişiyor, Karadeniz ön plana çıkıyor. Umarız ki Kastamonu bu çalışmada daha fazla dikkat çekecek.  Kastamonu’da bulunan mevcut altyapı güçlenecek. Turizm için bir alternatif geliştirmek istiyoruz. Üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.” dedi.

Metin Çelik’in konuşmasının ardından söz alan Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın ise, “Tabiat turizmi denince akla ilk gelen yerlerden birisi Kastamonu. Şehrimizin geleceği açısından turizm çok önemli bir yere sahip. 7 bin yıllık tarihi 67 oranda doğası ve inanç turizmi gibi avantajları gelire çevrilmeli. Turizm kendisiyle birlikte birçok farklı sektöre hizmet ediyor. Turist sayısı arttıkça gelir kaynakları da artar. Hep birlikte Kastamonu’nun tanıtımını yapmamız lazım. Tanıtımı iyi bir şekilde yapıldıkça Kastamonu’nun yöresel bütün ürünleri de daha çok talep görecektir.  Bütün imkânlar iyi bir şekilde kullanılmalı.  Çalıştayın başarılı bir şekilde geçmesini umuyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Doğa Koruma Milli Parkı Genel Müdürlüğü Temsilcisi Dr. Nihan Yenilmez Arpa “Orman ve Su İşleri Bakanlığının Tabiat Turizmi Uygulamalarına Yönelik Politikaları, Yaklaşımları ve Çalışmaları – Çalıştay’dan Beklentiler” isimli sunum yaptı.

Daha sonra Kastamonu, Sinop, Bartın, Zonguldak ve Karabük illerini kapsayan “10. Bölge Müdürlüğü Yetki ve Sorumluluğundaki alanların Tabiat Turizmi/Eko Turizm Potansiyeli ve Çalışmaları” konulu sunumu ile söz alan 10. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Funda Gürleyen Kuru, tabiat turizminin öneminden bahsetti.

Üniversitemiz Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş “ Niçin Tabiat Turizmi Uygulama Çalıştayı” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda çalıştayın önemine dikkat çeken Ateş, şunları kaydetti. “Kastamonu tabiat turizmi açısından çok ilgi çeken bir alan. Seyahat edenler çevreye karşı duyarlı. Özellikle Milli parkları ziyaret etmek isteyenler için dünyada birçok doğa turizmi alanı oluşturuldu. Kastamonu turizm potansiyeli açısından önemli bir yer. Yönetim, halk ve bürokrasi artık turizmin öneminin farkında. Üniversite olarak bu tür çalışmalarda gece gündüz çalışmaya hazırız. Bizim için önemli olan bu çalıştaya katılımlarınız için teşekkür ederim.” dedi.

Son olarak Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personelinden Yasemin Demircan “Kastamonu Tabiat Turizmi Uygulama Örnekleri” isimli sunumunu gerçekleştirdi.

Bugün çeşitli sunumlarla süren çalıştay, yarın da grup çalışmaları ve değerlendirmelerle devam ederek, 13 Nisan Çarşamba günü Daday ve çevresine arazi programı tabiat turizmi uygulama örneklerinin görülmesi ile son bulacak. 

Son Haberler