Kırgızistan Issık Kul Devlet  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zialiev Kadyrbek , Doğa Bilimleri ve Ekoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaldybaev Bakyt, Orman ve Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ismailov Osmon ve beraberindeki heyet Üniversitemizi ziyaret etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın makamında yapılan ziyarete Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan ve Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ile üniversitemiz akademisyenleri de katıldı.

Akademik inceleme ve görüş alışverişinde bulunmak üzere üniversitemizi ziyaret eden Kırgızistan Issık Göl Üniversitesi heyeti, tanışmak ve iki üniversite arasında imzalanan işbirliği anlaşmaları çerçevesinde çalışmalarını sürdürmek amacıyla Kastamonu’ya geldiklerini ifade ettiler.

Ziyaret esnasında misafirlerle tanışan Rektörümüz Aydın,  Kastamonu Üniversitesi hakkında misafir heyete bilgiler vererek şöyle konuştu; “Issık Göl Üniversitesi beraber çalışmalar yaptığımız bir üniversite. Biz faaliyetlerimizin devam etmesini her zaman isteriz. Biz sizlerle daha fazla çalışma yapmak, daha fazla araştırma yapmak ve proje üretmek isteriz. Biz sizlere her zaman ilmi çalışmalarda destek olmak istiyoruz. Bizler sizin gelmenizden dolayı çok memnun un olduk. Türkiye sizin de memleketinizdir, Kastamonu sizin evinizdir. İnşallah Kastamonu’dan ve üniversitemizden memnun kalırsınız”.

Üniversitemiz fakülteleri ve Yüksekokulları hakkında detaylı bilgi veren Rektörümüz Aydın, fakültelerimizde yapılan bilimsel çalışmalar hakkında da bilgi vererek, her türlü akademik araştırma projelerini hayata geçirebilecek alt yapıya sahip olduklarını ifade etti. Aydın sözlerini şöyle noktaladı, “Master ve doktora programı için gençlerinizi en iyi şekilde yetiştirip sizlere hizmet etmeye gönderebilecek bir üniversiteyiz. Akademik alt yapı olarak da buna müsait bir kadromuz var, toplamda 700 civarı öğretim elemanı, 20 tane yabancı akademisyenimiz var 24 bin civarında öğrencimiz mevcut, araştırma laboratuvarlarımız ve teknik imkanlarımız iyi seviyede, daha da iyi olması için çalışmalarımız devam etmekte. Üniversiteler ilerlemenin gelişmenin en önemli kaynaklarından, bizim üzerimize düşen ne varsa birlikte yapmaya hazırız”.

Issık Göl Kasım Tınıstanov Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zialiev Kadyrbek, yaptığı konuşmada, “Bizleri böyle sıcak karşıladığınız için çok teşekkür ediyorum. Üniversitenizin 10 yılda yapmış oldukları çalışmalar bizleri çok memnun etti. Kısa zamanda çok iyi bir düzeye gelmiş.  Biz sizlerle olan işbirliklerimizi daha üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Yeni projeler yapmak ve iletişimimizi kuvvetlendirmek istiyoruz. Özellikle master ve doktora konusunda öğrenci yetiştirme hususunda sizlerden destek bekliyoruz. Lisansüstü eğitim için sizlere daha fazla öğrenci göndermek istiyoruz. Kastamonu Üniversitesine şimdiye kadar olan desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Özellikle ormancılık alanında çok iyi bir potansiyele sahibiz, bunu değerlendirmek istiyoruz sizlerin destekleriyle. Su Ürünleri açısından da aynı şekilde çok önemli kaynaklarımız mevcut, sizin de bu konuda çok iyi çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bu alanda da sizlerle çalışmak bizi çok mutlu edecektir”.

Issık Göl Üniversitesi’nin fakülte ve bölümleri hakkında da detaylı bilgi paylaşan Rektör Yardımcısı Kadyrbek, mevcut olan sayıları daha da arttırmaya özen gösterdiklerini ifade etti. Fakülte ve yüksekokulların yapmış olduğu çalışmalara değinerek araştırma projeleri hakkında da detaylı bilgi verdi. 14 tane faal olan araştırma merkezlerinin olduğunu ifade eden Kadyrbek, Türk Araştırma Merkezinin de en kısa zaman da açılmasını istediklerini belirtti.

Ziyaretin ardından Kırgızistan heyetine Rektörümüz Aydın tarafından sertifika ve hediyeler takdim edildi. Aynı zamanda Kırgızistan heyeti de hediyelerini takdim etti.

Ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

Son Haberler