Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Kapalı Devre Yavru Balık Üretim ve Araştırma Ünitesi, Akvaryum Balıkları Üretim ve Araştırma Ünitesi ve Fakülte Kütüphanesi açılış töreni Su ürünleri Fakültesi binasında yapıldı.


Açılış Programına Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdürleri, Üniversitemiz Dekanları, Akademisyenler ve Öğrenciler katıldı.
Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıtkı Aras, açılış konuşmasında şunları ifade etti. “40 yıllık hizmet hayatımın son gününe gelerek beni çok mutlu ettiniz. Üç birimi açmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Birinci birimimiz kütüphanedir. İkinci birimimiz ise, Yavru Üretim ve Araştırmalarını yapmak için tasarlanan Kuluçkahane ve üçüncü birim ise Süs Balıkları Üretim Merkezidir. Biliyorsunuz insanların iç organlarının gıdaya ihtiyaçları vardır. Bunların birincisi beyindir, gıdası ilimdir, bilgidir, fikirdir, kaynağı ise kitaplardır. İkinci organları mideleridir, bunun gıdası ise tüm organik maddelerdir. Yani ettir, süttür, yumurtadır, balıktır. Üçüncü organları ise kalptir, bunun gıdası ise imandır, inançtır, sevgidir, huzur veren her şeydir, güzel manzaraları, süs kuşlarını, süs balıklarını temaşa etmektir. Bu üç organın aralarında yollar vardır. Mide ile kalp arasında yol vardır. Atalarımız “aç insan imanını yer” demişlerdir. Buna misal olarak da eski Arapların helvadan yapmış oldukları putları acıktıkları zaman yedikleri gösterilmektedir. Mide ile beyin arasında yol vardır. Üstat Necip Fazıl “ ihtilaller ideolojilerini beyinlerden, istismarlarını ise midelerinden alırlar” demişlerdir. İşte bu gün bu üç organa da gıda kaynaklığı yapacak birimlere kavuşmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Desteklerinden dolayı herkese teşekkür ederim”.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmalarında açılan birimler hakkında bilgiler vererek ‘’Yavru Balık Ünitemiz Kapalı devre sistemi ile yıllık iki yüz bin civarında balık üretecek olan tesisimizde hem tatlı su hem de tuzlu suda yaşayabilen balıklarımız üretilerek Kastamonu ve bölge çiftçisinin istifadesine sunulacaktır.” dedi.

Akvaryum balıkları üretim tesisinden bahseden Rektör Aydın konuşmalarına şöyle devam etti.’’ 48 akvaryumdan oluşan tesis yılda içinde yaklaşık bir milyon adet balık üretebilecek kapasitededir. Açılan Birimlerimizin tamamı Su Ürünleri Fakültesi tarafından tasarlanmıştır ve işçilikleri fakülte öğretim üyeleri tarafından yapılmıştır. Kütüphanemiz ise hayırsever bağışlar ile temin edilmiştir. Hem etüt hem de araştırma için öğrencilerimizin istifadesine sunulmuştur. 2016 yılında inşallah ilk doktora mezunlarımızı da vereceğiz. Destek veren kurum ve kuruluşlara özellikle Kastamonu Belediyesi’ne, Erzurum Eski Milletvekili Rasim Cinisli ’ye, Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne Teşekkür ederiz. Dedi.

Program devamında, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a plaket takdim etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Kastamonu İl Müdürü Osman Yaman ise Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıtkı Aras’a Gen Kaynakları Müzesi için Karadeniz’den yakalanmış mersin balığı ve kum midyesi hediye etti.
Daha sonra Fakülte Kütüphanesi, Kapalı Devre Yavru Balık Üretim ve Araştırma Ünitesi, Akvaryum Balıkları Üretim ve Araştırma Ünitesi açılışları yapılarak, konuklara yapılan ikramlarla program son buldu.

 

 

 

 

 

Son Haberler