Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Üniversitemiz Dış İlişkiler Erasmus Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Sıvacıoğlu 7-14 Aralık 2015 tarihleri arasında Filipinler Cumhuriyeti’nde Müslümanların çoğunlukta olduğu Marawi bölgesini ziyaret etmişlerdir.

2015 yılı Nisan ayında Mindanao State University (MSU) Rektörü Prof. Dr. Macapado Muslim’in Üniversitemize yaptığı ziyarette ikili protokol, Mevlana ve Erasmus+ olmak üzere 3 anlaşma imzalanmıştı. Rektör Muslim’e iadeyi ziyaret yapılarak iki üniversite arasındaki anlaşmalar kapsamında yapılabilecek işbirlikleri konusunda somut ilerlemeler sağlanmıştır.

Ziyarette, 2015 yılında ilk defa KÜ-MSU ortaklığında sunulan ve büyük başarı ile Türkiye’de sadece 16 üniversite projesiyle birlikte Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Erasmus+ Yükseköğretim Programı 2015-2016 Dönemi Ana Eylem 1-Program Ülkeleri ile Ortak Ülkeler Arasında Öğrenci ve Personel Hareketliliği Projesi (KA107) gündeme gelmiştir. Proje kapsamında iki üniversite arasında belirlenen öncelikli alanlarda yapılacak hareketlilikler ve işbirlikleri konusunda görüşmeler yapılmıştır.

Toplam olarak 7 kampüsten oluşan ve 85000 öğrencisi ile Filipinler Cumhuriyetinin üçüncü büyük üniversitesi olan MSU’nin Marawi kampüsünde Eğitim, İletişim, Mühendislik, Tarım, Ormancılık Bilimleri, Ilıgan Kampüsünde (Ilıgan Instıtute of Technology) Mühendislik ve Temel Bilimler, Naawan Kampüsünde Su Ürünleri, Tarım ve Ormancılık konularında yapılabilecek işbirlikleri fırsatlarının ele alındığı toplantılar düzenlenmiştir.

Üniversitemiz Filipinler Cumhuriyeti Mindanao State University ile işbirliği yapan ilk Türk üniversitesi olmuştur.

Filipinler Cumhuriyeti ziyareti kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Manila Büyükelçiliğine yapılan ziyaret kapsamında Büyükelçi Esra Cankorur ile yapılan görüşmede işbirliğinin ilgi ile izlendiği anlaşılmıştır.
 

 

 

 

Son Haberler