Kastamonu Üniversitesi Kazak Öğrenciler Birliği tarafından düzenlenen “Kazak Hanlığının 550 Yıllık Tarihi ve Bağımsızlığı Günü Kutlaması” bugün 3 Mart Konferans Salonunda yapıldı.

Programa Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, S. Seifullin Kazak Tarım Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Nauanova AINASH ve  Dr. Nurgül KAZANGAPOVA ile Üniversitemizden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Ayan şunları ifade etti:  “Bu yıl Türk dünyası için çok önemli bir yıl. 550 yıl evvel  Kazak Hanlığı kuruldu.  Bugün 550. yıldönümünü kutluyoruz. Kazak Hanlığının kuruluşu Rus çarlığını kuruluşu ile hemen hemen aynı tarihlere denk gelir. En az Rus devleti kadar köklü bir devlettir. Siz kazak gençleri bu köklü geçmişi bilirseniz, geleceğe sahip çıkabilirsiniz. 16 Aralık 1991 yılı Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilan ettiği yıl.  Bu bağımsızlık ilanı büyük bir coşku ve heyecanla ilk kez Türkiye cumhuriyeti tarafından kabul edildi ve dünya devletlerine duyuruldu. Bağımsızlık günü bayramınız kutlu olsun, Kazak Halkının coşkusu bizim coşkumuzdur, hüznü ve kederi Türk Halkının kederidir. Çünkü biz kökü aynı olan iki devletiz. Kökü ezelde dalları ebed de bir Kazakistan Cumhuriyeti diliyorum. Bağımsızlığınız gök kubbe varoldukça daim olsun. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”.

Kazakistan öğrenciler birliği temsilcisi, Kazakistan tarihi hakkında bir sunum yaptı. Kazak Hanlığının kuruluşundan şimdiki Kazakistan Cumhuriyetine kadar geçen sürede Kazak Halkının yaşadığı tarihsel dönemlere değindi. Kazak Halkının zor şartlarda bağımsızlığa uzanan hikayesini anlattı.

Programda ayrıca dombra eşliğinde mini bir konser verildi.  Bağımsızlık şiirleri ve tiyatro gösterileri aynı zamanda Kazakistanlı öğrencilerin sergiledikleri dans gösterileri de programa renk kattı.

Program Kazakistan’ın yöresel yemeklerinin ikramıyla son buldu.
 

 

 

Son Haberler