2014 yılında Üniversitemizde yapılması planlanan 2014 Türk Dünyası Spor Oyunları için Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu yetkilileri ve Üniversitemiz yetkilileri ile bir araya geldi.

3 Şubat 2014 Pazartesi günü Rektörlük binasında yapılan toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal TAMER,  Federasyon Asbaşkanı Doç. Dr. Atilla PULUR, Genel Sekreter Erdoğan ÇELEBİ, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN ile Prof. Dr. Sezgin AYAN ve Üniversitemiz 2014 Türk Dünyası Spor Oyunları Komitesi katıldı.

Toplantıda konuşan Rektörümüz AYDIN: “2014 Türk Dünyası Spor Oyunları için hazırlıklara başladık ve Üniversite personelimizden oluşan komiteler kurduk. Sizlerin desteği ile bu işi beraber yürütmek istiyoruz.  Bugün burada bu organizasyon için neler yapıldı ve bundan sonra nasıl bir plan izleyeceğimizi konuşacağız. İnşallah bu işi beraber başaracağız. Türk Dünyası bizim sevdamız. Bu sevda da ufak bir faydamız olursa bizler de mutlu oluruz.

İnşallah bu organizasyon planladığımız şekilde devam eder ve güzel neticelenir. Yakın zamanda 2014 Türk Dünyası Spor Oyunları’nın takvimini, hangi ülkelerden katılımcıların geleceğini ve hangi branşlarda spor oyunlarının olacağını sizlere ve kamuoyuna bildireceğiz.” dedi.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı TAMER: “Üniversite gençliği ile ilgili ve spora vermiş olduğunuz destekten dolayı sizlere teşekkür ederiz. Üniversiteniz kurulduğu günden bugüne çok güzel bir yere geldi. Kampüsünüz ve spor tesisleriniz çok güzel oluyor. Ayrıca 2014 Türk Dünyası Spor Oyunları için yurt ve tesis açısından da bir sıkıntı görünmüyor.

Türk Dünyası Spor Oyunları’nın ilkini Gazi Üniversitesi’nde düzenlemiştik. İkincisini de Kastamonu Üniversitesi’nde organize edeceğimiz için mutluluk duyuyoruz.

İlimiz tarihi güzel bir şehir. Kastamonu Türk dünyasındaki kardeşlerimizin de görmesinde faydalı olacağına inandığım güzel bir ilimizdir. Kastamonu Üniversitesi Türk dünyasından gelenlere oldukça büyük katkılar sunuyor. Bu özverili çalışma Türkiye Cumhuriyeti, Türk dünyası ve İslam dünyası açısından çok önemlidir. Bizler de federasyon olarak elimizden gelen bütün desteği vereceğiz.” dedi.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Asbaşkanı PULUR: “Bir organizasyonun yapılması için ilk önce iletişim ağının kurulması gerekiyor. Daha sonra ulaşım, barınma ve beslenme boyutu var. Bunlar için bir planlama gerekiyor. Spor boyutu bunlar tamamlandığında en son sırada yer alıyor. Bu konuda federasyon olarak tecrübeliyiz. Arkadaşlarımız da sportif açıdan tecrübelidir. Gerisi hep beraber yapacağımız işe bağlıdır. Bizler başarmak için yola çıktık. Üzerimize düşen her işi yapmaya hazırız.” dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bilgehan BAYDİL 2014 Türk Dünyası Spor Oyunları’nda düzenlenmesi planlanan spor branşlarını, ulaşım, barınma ve beslenme imkanları, organizasyonda izlenecek planları ve görev dağılımı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantı Türkiye Üniversite Spor Oyunları Federasyonu Başkanı TAMER’in Rektörümüz AYDIN ve Rektör Yardımcılarımız ÖZKAN ile AYAN’a hediye takdim etmesiyle sona erdi.