Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ koordinatörlüğünde yürütülmekte olan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Kastamonu Üniversitesi Gençlik ve Kariyer Merkezi Projesi ilk faaliyeti ile fiilen başladı.

2014 yılı başında resmi olarak yürürlüğe giren projenin ilk faaliyeti olan Ücretsiz Üniversiteye Hazırlık Kursu kapsamında il çapında ilan ve duyurularla alınan ön kayıtlar arasından seçilen 40 kursiyer 1 Şubat 2014 tarihinde ders başı yaptı. Oldukça yoğun müracaatın olduğu kurs için özellikle dershaneye gidemeyen veya hazırlık kursu alamayan öğrenciler arasından seçilen hedef gruba Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe ve Rehberlik dersleri olmak üzere haftalık toplam 45 saatlik program uygulanmaktadır.  Kursiyerlerin kaynak kitap, test ve kırtasiye malzemelerinin de proje koordinatörlüğü tarafından karşılandığı faaliyet hem kursiyerler hem veliler hem de orta öğretim kurumları tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Üniversitenin şehre çok büyük bir hizmette bulunduğunu belirten öğrenci velileri de bu tip faaliyetlerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Öte yandan proje koordinatörlüğü tarafından YGS ve LYS öncesi hedef gruba yönelik olarak yapılacak olan deneme sınavlarının Üniversitemiz ev sahipliğinde bütün il genelinde yapılmasını planlandığı belirtildi.

Kastamonu Üniversitesi Gençlik ve Kariyer Merkezi Projesi faaliyetleri 1 Mart 2014 tarihinde başlayacak olan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifikalı Ofis Programları Kullanımı Kursu, Ebru ve Minyatür Kursları ile 1 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak olan Dalış Kursu ile devam edecektir. Yıl içinde ek olarak yapılacak diğer etkinlikler de ileriki zamanlarda ilan edilecektir.