Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN 16 Ocak 2014 tarihinde Mevlana Değişim Programı ve akademik işbirliği protokolü imzalamak için Kazakistan’a gitti. 19 Ocak 2014 tarihinde Almatı’da Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri HİZMETLİ tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN’a 2013-2014 Akademik Yılı “Türk Dünyasının DANEKER (Birleştirici, Lider) Rektörü Ödülü” verildi.

Törende ayrıca Üniversitemiz tarafından Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’ne “Kazakistan’ın En Müteşebbis ve Vizyoner Üniversitesi” unvanı verildi. Ödül törenine Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Suphi ATAN ve Konsolos Muavini, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri HİZMETLİ, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektör Yardımcıları ve bilim adamları, farklı üniversitelerden öğretim elemanları, Üniversitemiz İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yunus ÇELİK, Okt. Samet YÜCE, ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü HİZMETLİ: “Biz Kazakistan’daki en genç yükseköğretim kurumlarından biriyiz. 2005 yılında açılan üniversitemiz kısa zamanda idari ve akademik yapısını tamamlamış, eğitim-öğretim, ilim ve kültür alanlarında önemli gelişmelere imza atmıştır. 2009 yılında Kazakistan Eğitim ve Öğretim Bakanlığı’nın başarı değerlendirmesinde 137 yükseköğretim kurumu içerisinde 10.cu, 2010 yılında 8.ci, sırada yer alırken 2011-2012 akademik yılında 82 yükseköğretim kurumu içerisinde ilk 10’nda yer almıştır.

Bizler uluslararası ilişkilere çok önem veriyoruz. Bu bağlamda biz 78 yükseköğretim kurumuyla ikili protokolü olan bir kurumuz. İlişkilerimizin en iyi olduğu kurumların başında Kastamonu Üniversitesi gelmektedir. Uzun zamandır aramızda işbirliği protokolü var. Geçen yıl itibariyle iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı anlaşması da imzalandı. Bu çerçevede Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN’ın emekleriyle en çok öğrenci kabul ettiren üniversite Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi olmuştur. Kastamonu Üniversitesi Türkiye’mizin saygı değer üniversitelerinden bir tanesidir ve Sayın Rektörümüz de Türkiye’de çok üst düzeyde ödüller alan, yılın rektörü seçilen çok değerli yönetici ve akademisyendir. Gerçekten böyle bir üniversite ile işbirliği içerisinde olmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayım.“ dedi.

Törende konuşan Rektörümüz AYDIN: “Ortalama 5 bin km mesafeden ata yurduna gelip, burada kıymetli hizmetleri başlatıp, 8 senede Kazakistan’da ilk 8 üniversite arasına girmek kolay bir iş değildir. İşte bu zor olanı kıymetli Rektörümüz ve sizler başardınız. Bizler de bugün bu çalışmaların hatırasına sizlere küçük bir mükafat vermek istedik. Sizler daha büyük mükafatlara layıksınız. Bugün Üniversitenizin Kazakistan’ın En Müteşebbis ve Vizyoner Üniversite’si ilan ediyoruz. Çünkü 8 yılda 180 üniversite arasından ilk sıralarda yer almak daha fazlasını gerektiriyor. İnşallah daha fazla mükafatlar ve daha büyük başarılar sizleri bekleyecektir. Sizleri kutluyoruz, tebrik ediyoruz ve inşallah daha büyük yerlere gelirsiniz.

Beni bu unvana layık gördüğünüz için, aciz ve fani bir kul olarak başta Rektörümüz Prof. Dr. Sabri HİZMETLİ’ye ve Üniversitemizin değerli Senatosuna teşekkür ederim. İnşallah bu iltifata layık olabilmek için gayretimiz olur. Her ne suretle olursa olsun sizler gibi büyük insanların bulunduğu topluluğun karşısında olmak bizim için mutluluktur, kıvançtır ve şereftir.

Buradan bu vesile ile selam olsun Kazakistan’ımıza, Selam olsun Kırgızistan’ımıza, Selam olsun Özbekistan’ımıza, Selam olsun Türkmenistan’ımıza, Selam olsun Azerbaycan’ımıza, Selam olsun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimize, Selam olsun Türkiye’mize, Selam olsun bütün Türk Dünyasına ve Selam olsun Bütün İslam Alemine…….

Türk Dünyası bizim aşkımızdır, sevdamızdır. Aşkımıza olan ve iki yüz yıldan fazla süren hasretimiz 21 yıl evvel bitti. Başta Kazakistan’ımız olmak üzere Türkistan coğrafyasından güneş doğdu ve inşallah bir daha batmamak üzere yükselmeye başladı. Bizim Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi bugünde yüzümüz ve gözümüz her zaman doğuya, Türkistan coğrafyasına, Türk Dünyasına, kardeşlerimize dönük oldu, gelecekte de böyle olacaktır. Gözyaşımız hep sizin için aktı. Gönlümüz hep sizi istedi ve istemektedir. Yüreğimiz sizler için çarptı, bugün ve gelecekte de sizin için çarpacaktır. Bizler sizinle ve sizin için varız, sizinle yaşarız. Sizin olmadığınız bir dünya bizim için zindandır. Biz sizin için çekinmeden canımızı veririz. Allah’a şükür sizlerin istiklaline kavuşmasının yakın zamanda çeyrek yüzyılı tamamlanacaktır. Artık çeyrek yüzyılların ve yüzyılların planlamasını beraberce yapmamız lazımdır. Çünkü Türk Dünyası ancak beraberce yücelip, yükselebilir ve inşallah beraber yücelecek ve yükselecektir.

Gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası; müreffeh, huzurlu bir İslam Dünyası’na da öncülük edebilir. Kuvvetli bir Türk Dünyası’nın varlığında Suriye’de, Mynmar’da, Mısır’da Müslümanlar katliama uğramayacaktır. Gelişmiş, birlik içinde bir Türk Dünyası huzurlu bir dünya demektir. Bütün beraberlikler önce kardeşler arasında başlar ve yaygınlaşır. Bu sebeple kuvvetlerimizi birleştirmemiz, planlarımızı beraber yapmamız gereklidir. Parça parça düşünmemize sebep olan engelleri kaldırmalıyız. Artık net, müşahhas planlar ve projeleri beraberce geliştirmenin zamanı gelmiştir ve hatta geç kalınmıştır. Daha fazla geç kalmamalıyız.

Üniversiteler olarak bizim de yapabileceklerimiz vardır.

Mesela; Dinimiz birdir. Türklerin, Türk Dünyasının yegâne dini İslam’ın doğru bilinmesi ve yaşanmasında Üniversitelerimiz rehberlik etmelidir. İlahiyat Fakültelerimiz ve diğer ilgili bölümlerimiz bu husustaki ortak çalışmalarına hız vermelidir. İmam-ı Buhari’nin, Ahmet Yesevi’nin, İmam Serahsi’nin yaşadığı İslam’ın bütün Türk Dünyası’nda yaşamasını temin edebilmemiz lazımdır.

Dilimiz birdir. Ancak Türkiye’de eğitimi verilen Türk Dili ve Edebiyatı müfredatı Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Türkiye’si dil ve edebiyatını içine almaktadır. Diğer Türk Cumhuriyetlerimizdeki dil ve edebiyat müfredatı kendi coğrafyası ile sınırlıdır. Bu hal Türk Dünyasının farklı coğrafyalarındaki Dil ve Edebiyat bilgisinin sadece kendi coğrafyasında kalmasına sebep olmaktadır. Mademki dilimiz birdir. O halde bütün Türk Dünyası dil, lehçe ve edebiyatını içine alan ortak bir Türk Dili ve Edebiyatı müfredatı hazırlayalım ve çalışmalarını bugünden başlatalım. Böylece Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügat-üt Türk’ü, Abay’ın Karasöz’ü, Cengiz Aytmatov’un Cemile’si, Ali Şir Nevâî’nin Muhâkemetü’l-Lügateyn’i, Mahtumkulu’nun Divan’ı, Hüseyin Cavit’in şiirleri bütün Türk Dünyasında öğrenilsin.

Tarihimiz birdir. Fakat Türkiye’de okutulan tarih sadece Karahanlı, Gazneli, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile mahduttur. Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da okutulan tarihte haliyle kendi bulunduğu coğrafyanın tarihi ile sınırlıdır. Bizim tarihimizi bir bütün içinde ve bütün Türk Dünyası tarihini içine alacak şekilde yazmalıyız. Bunun çalışmasına da hemen başlayalım. Artık bütün Türk Dünyası Fatih Sultan Mehmet’i, Alparslan’ı, Kılıç Aslan’ı, Sultan Baybars’ı, Abılay Han’ı, Manas’ı, Köroğlu’nu, Cevat Han’ı, Emir Timur’u, Gaspıralı İsmail’i, Salavat Yulayev’i, Çelebi Numan’ı, Sultan Galiyev’i öğrenmelidir.

Bunlara ilaveten; ilmi faaliyetlerimizi, projelerimizi beraber geliştirelim. İki senedir devam eden Üniversitelerimiz arasındaki talebe ve öğretim üyesi değişimlerini daha ileri seviyelere getirelim.

Memleketlerimizde bu işbirliklerine lazım olan kanuni düzenleme tekliflerini yasama organlarına tavsiye edelim. Hazırlıklarına yardımcı olalım.

Ortak kültürel ve sosyal faaliyetlerimizi artıralım. Mesela biz Kastamonu Üniversitesi olarak 2014 yılı Ekim ayı içinde inşallah Türk Dünyası Spor Oyunları düzenliyoruz. Davet edileceksiniz. İnşallah Türk Dünyasındaki Üniversitelerimizi ve özellikle sizleri bekliyoruz.

Ortak alfabemizin olması arzumuzdur. Kazakistan’ın bu husustaki çalışmalarını biliyoruz Geçen yıl burada Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitemizin öncülüğünde ve ev sahipliğinde bir sempozyumda da ortak alfabeye geçişi konuşmuştuk. Üç gün boyunca çok kıymetli tebliğleri sunulmuştu. İnşallah hedeflendiği gibi Kazakistan’ımızda ve bu ana kadar yapılmamış olan diğer Türk Cumhuriyetlerinde de ortak alfabeye geçilir.

Bu dünyada kendi canımız dahil hiçbir şey sizler kadar değerli değildir; Türklerin ortak değerleri, Türklerin ortak ideali kadar değerli değildir. Biz sizin yolunuzda, canımızı feda etmeye hazırız Yeter ki Türk Dünyasının, İslam Dünyasının ve dolayısıyla insanlığın geleceği için faydalı bir şey yapılsın.

Soyu bir, atası bir, dini bir, dili bir, tarihi bir, kültürü bir olan Aziz Milletin Mensupları, her ferdi birbirinin canı olan Büyük Milletin evlatları hep ortak ve aydınlık geleceği inşa etmek yolunda buyurun koşmaya…

Bu yolda Allah yar ve yardımcımız olsun. Bir daha kıyamete kadar ayrılmamak dileği ve duaları ile hürmetlerimizi sunarım.” dedi.

Rektörümüzün Uygur Türkçesi konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız.

Rektörümüzün Kazak Türkçesi konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız.

Rektörümüzün Kırgız Türkçesi konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız.

Son olarak konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu ATAN: “Biz Kazakistan’ı yabancı olarak değil atalarımızın yurdu, babamızın yeri olarak görüyoruz. Burada görüyoruz ki Kazakistan - Türkiye arasındaki ilişkiler gerçekten mükemmel düzeyde. Hem ekonomik hem siyasi hem eğitim alanlarında çok güzel birliktelik var.

Bugün Kazakistan’da üç Türk üniversitesi var. Bunlardan bir tanesi de Yabancı Diller Mesleki Kariyer Üniversitesi. Bu üniversitemiz 8 yılda Kazakistan’da sayılı üniversiteler arasına girmesinde emeği geçen herkese sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Diğer Üniversitelerimizde Türkistan’da ki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi’dir. Bu üç üniversitemizle birlikte Türkiye-Kazakistan arasındaki eğitim ilişkilerini bu seviyelere ulaşmalarında büyük katkılar sağlamışlardır.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN’a da gerçekten buraya geldikleri ve bu güzel ilişkiyi kurdukları için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi tarafından Rektörümüz AYDIN’a 2013-2014 Akademik Yılı “Türk Dünyasının DANEKER (Birleştirici, Lider) Rektörü Ödülü”nü takdim edildi. Üniversitemiz Rektörü AYDIN da Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’ne “Kazakistan’ın En Müteşebbis ve Vizyoner Üniversitesi” unvanı verdi. Programın sonunda Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi öğrencileri tarafından keman ve dombıra müzik dinletisi, Anadolu yöresi halk oyunları ve Kafkas Halk Dansları sergilendi.