15 Temmuz 2013’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalecik’te meydana gelen petrol sızıntısı sonrası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın talebiyle Girne Amerikan Üniversitesi Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi ve Üniversitemiz Su Sporları, Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan ortak çalışma tamamlandı.

İnebolu Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Osman Sabri KESBİÇ'in de içinde bulunduğu heyet; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit BAKIRCI’ya sonuç raporunu 17 Ocak 2014 Cuma günü makamında sundu.

Raporda KESBİÇ, Devlet Laboratuvarına vermiş oldukları materyallerin analiz edildikten sonra çıkan sonuçlara bakıldığında ve dünyadaki referans değerlerle karşılaştırıldığında su, çamur ve balık örneklerinin bölgedeki canlılık için herhangi bir risk teşkil etmediğini belirtti.

Raporu değerlendiren Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı BAKIRCI; yaklaşık 2 ay önce böyle bir çalışmanın yapılması adına bir fikir birliğine varıldığını, GAÜ Araştırma Merkezi ve Kastamonu Üniversitesi’nden gelen bilim insanlarının yaptığı çalışmalarla ortaya çıkan tablo memnuniyet verici olduğunu ifade etti. BAKIRCI: “Araştırma sonunda çıkan sonuçların sağlık, çevre ve görsel boyutları ile bizleri mutlu etti. Ülkenin en önemli sorunlarından biri olarak gördüğümüz Kalecik'teki sızıntı sonrası olumlu gelişmelerin toplumda da büyük bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum.

Çıkan sonuçlar gerek turizm sektörü, gerekse balıkçılık ile uğraşan ve balık tüketimi yapan vatandaşlarımız için de tedirginliği ortadan kaldıracak”  dedi.