Üniversitemizin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Gençlik ve Kariyer Merkezi Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı. Rektörlük binamız toplantı salonunda 23 Aralık 2013 tarihinde yapılan basın toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Ömer KÜÇÜK, Genel Sekreter Yardımcısı Sabahattin ÇEBİ, Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor ve Tesisler Şube Müdürü Adem KELOĞLU, İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Hasan YETİŞKEN ve İlim Yayma Cemiyeti Yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Rektörümüz AYDIN: “Üniversitemiz ile beraber İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklığında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle yapılacak olan projemizin hayırlı olmasını diliyorum. 17.105 Üniversite öğrencimiz ve Kastamonu’da bulunan ilköğretim ve lise öğrencilerimizin varlığı Gençlik ve Kariyer Merkezi’ni Kastamonu’da ihtiyaç haline getirdi. Bu anlamda bize destek olan İlim Yayma Cemiyetine çok teşekkür ediyoruz. Cemiyetimiz yurt dışından Üniversitemize gelen öğrencilerimize de kucaklarını açtılar. Bizi hem rahatlattılar hem de öğrencilerimize yardımcı oldular. Gençlik yaş ve çağ itibariyle hizmeti hem hak ediyor hem de talep ediyor. Her geçen gün artan kapasiteye hizmet geliştirmek gerekiyor. Hazırlık kapsamındaki projemizin meyvelerinin şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi. 

Proje hakkında detaylı bilgi veren Proje Koordinatörü ve Su ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ: “Sosyal Dahil etme projesi kapsamında ve 12 ay sürecek olan projemiz  350.000 TL desteklenmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklığında hazırlanan projemizi destekleyen diğer kuruluşlar Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’dür. Sağlıklı bir toplum; bedensel, ruhsal, sosyal yönden sağlıklı bireylerden oluşur. Bireylerin bütün yönleriyle sağlıklı olabilmesi ise çocukların ve gençlerin çok yönlü gelişimine ve eğitimine önem vermek ve kaynak ayırmakla mümkündür. En büyük yatırım yeni nesle yapılan yatırımdır. Çünkü her yönden sağlıklı yetişmiş bir nesil, üretici, çok yönlü düşünebilen ve bilimsel problem çözme gücü yüksek, etkili iletişim kurabilen, kendisi ve çevresiyle barış içinde yaşayabilen, hak ve sorumluluklarını bilen nitelikli bir vatandaş olacaktır.

Bu doğrultuda; Üniversitemiz bünyesinde oluşturulması planlanan Gençlik ve Kariyer merkezi sayesinde gençlerin derslerden arta kalan vakitlerde eksiklik hissedilen konularda eğitim alabilmeleri, geleceklerine ve kariyerlerine ilişkin sağlıklı planlama ve rehberlik hizmetlerinin verilebilmesi ve bu süreçte hem sportif hem de kültürel kimliklerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Hedef gruplarımızı 14-29 yaş aralığında bulunan üniversite öğrencileri, lise öğrencileri, dezavantajlı gruplar (sokak çocukları), engelli olmadıklarını kanıtlamaları açısından engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Gençlik merkezimizde çok amaçlı salon, bilgisayar laboratuvarı, kütüphane ve sanatsal faaliyet salonu yer alacaktır.

1. hedef grubumuzda yer alan derslerinde başarılı olan üniversite öğrencilerimiz Proje Süreç Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Etkili İletişim Kurma Becerileri Eğitimi, Temel Bilgisayar Kullanımı Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı, Stratejik Planlama ve Kriz Yönetimi, Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama, Kalite Güvenlik Sistemleri, Girişimcilik Eğitimi’nden oluşan bireysel gelişim faaliyetlerine katılacaklar. Bu faaliyetleri tamamlayan öğrencilerimiz bazılarından sertifika alacak. 

2. hedef grubumuzda yer alan derslerinde başarılı olan ve maddi durumu iyi olmayan lise öğrencilerine üniversiteye hazırlık kurslarımıza katılacaklardır.

Tarih ve Kültür Bilinci Oluşturmaya Yönelik Faaliyetlerimizin içeriğinde ise Tarih ve Kültür bilinci oluşturma ile Milli ve Manevi duyguların pekiştirilmesine yönelik olarak her iki ayda bir toplam 5 seminer programı tertip edilecektir. Bu faaliyet İlim Yayma Cemiyeti ile ortak yürütülecek ve program içeriklerine hedef gurubun niteliğine göre karar verilecektir.

Sosyal Pekiştirmeye yönelik faaliyetlerimizde proje Takvim yılı içerisinde 2 defa olmak üzere gençlerin örnek kişilerle bir araya getirilmesi ve sosyal bilinçlendirme çalışmaları yürütülmesi hedeflenmiştir. Bu nedenle hedef gurubun mahiyeti ve istekleri doğrultusunda biri ünlü bir spor adamı diğeri ünlü bir şair, yazar veya sanatçı olmak üzere geniş kitleleri kapsayıcı iki etkinlik yapılacaktır.

Bilinçlendirme faaliyetlerinde proje takvim yılı içerisinde gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması (Akol, sigara, uyuşturucu vs) ve gençlerin terör örgütlerinden ve zararlı cemiyetlerden korunması üzerine Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak iki defa bilinçlendirme etkinlikleri düzenlenecektir.

Sportif ve sanatsal etkinlikleri kapsayan faaliyetlerde proje takvim yılı içinde toplam 40 kişilik hedef guruba(Lisans, lise, sokak çocukları ve engelliler)yönelik olarak ebru kursları düzenlenecektir. Belirli bir gurup için de imkanların el vermesi durumunda hat ve ney kursları da planlanmaktadır. Ayrıca proje takvim yılı içinde toplam 40 kişilik hedef guruba(Lisans, lise, sokak çocukları ve engelliler)yönelik olarak dalma eğitimi düzenlenecektir. Temel sportif faaliyet dalış olmakla birlikte belli zaman aralıklarında bütün hedef guruba yönelik futbol, basketbol ve salon sporları gibi farklı etkinlikler de tertip edilecektir. Bütün bu etkinliklerde ekipman koordinatörlüğümüzce ücretsiz olarak karşılanacaktır.

Sosyal Etkinlikler içerisinde yer alan diğer bir faaliyetimiz ise yaz aylarında düzenleyeceğimiz Urfa, Mardin ve Diyarbakır gezisinden oluşmaktadır.

Hedef gurup içerisinden özellikle dezavantajlı guruplar ile lise düzeyindeki guruplardan 40 kişinin 15 günlük bir yaz kampında ağırlanması ve bu kampta sosyal ve sportif eğlenceli etkinliklerle buluşturulması planlanmaktadır.  Kamp yeri olarak Ilgaz, Kadıdağı veya Gençlik ve Spor ile Müdürlüğü ile ortaklaşa belirlenecek farklı bir yer seçilecektir.

Kastamonu ili lise tedrisatında oldukça eski bir il olmasına karşın üniversitelileşme oranı düşük bir ildir. Öte yandan başarılı gençler olmasına karşın yeterli eğitim ve danışmanlık destekleri alamadıkları için geleceklerine sağlıklı yön verememektedirler. Üniversite gençliği de benzer sıkıntılar çekmektedirler. Bu bağlamda proje özellikle bu alanlarda ildeki önemli bir eksikliği giderecektir. Yine sportif ve kültürel faaliyetlerle gençler donatılacak ve sosyal hayata katkı yapılacaktır. Her şeyden evvel bu gençlere toplum bilinci aşılanacak ve sosyal hayatın en önemli parçalarından birisi oldukları hatırlatılacaktır.

Somut anlamda proje sonucunda lise gurubundan üniversiteye girme oranı, üniversite gurubundan ise işe girme oranı temel göstergeler olabilecektir. Ayrıca sanatsal ve sportif faaliyetlere yönelimde elde edilecek başarı da diğer bir gösterge olabilecektir. 

Nihayetinde bir gencimizin sokaklardan kurtarılması veya bir fiziksel engelli çocuğa ruhsal anlamda engel tanımayacağının aşılanması projenin en büyük somut çıktısı olacaktır. Şüphesiz ki sağlıklı toplumlar sağlıklı bireylerden oluşmaktadır. 

Esasen bu projenin başarısı yapılacak olan faaliyetler kadar şehrimizin ve kamuoyunun bu projeye verdiği destek ölçüsünde olacaktır. Çünkü sosyal hadiseler kişilerle değil sosyal zümrenin bütünü ile çözülebilir.” dedi.