Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulunda III. Fazıl Boyner Günleri Düzenlendi. 2 Aralık 2013 Pazartesi günü düzenlenen törene Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla KANTAY,  Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet ÇAĞILCI, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Fazıl Boyner Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Yaşar BOLAT, Üniversitemiz fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, öğretim elemanları, idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Yaşar BOLAT yaptı. Eğitim ve öğretime yapılan yatırımın öneminden bahsettiği konuşmasında BOLAT: “Üniversitemizde bir gelenek haline getirdiğimiz ve her yıl kasım ayı sonunda icra ettiğimiz bu yıl da üçüncüsünü tertiplediğimiz Fazıl Boyner Günleri’ne şeref verdiniz.

İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer. Ancak, şu üç şey müstesnadır: Sadaka-i cariye, yani okul, cami, çeşme, yol yaptırmak gibi insanlara faydası dokunan her çeşit iyi işler, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.

İşte bu pencereden bakıldığında görülmektedir ki merhum Fazıl BOYNER’in evlatları babaları adına, hem burada ilim tahsil eden öğrencilerin bir kısmına burs vermek suretiyle maddi destek sağlayarak, hem de eğitim öğretim hizmetine sunulmak üzere yaptırdıkları bu güzel mekanla, bu üç müstesna şeyle örtüşür bir davranışta bulunmuşlardır. Yaptıkları bu hayırlı güzel işler için kendilerini kutluyoruz. Eminiz ki babaları evlatlarının bu güzel davranışları sebebiyle huzur içerisindedir.” dedi.

BOYNER ailesi adına konuşma yapan Latife BOYNER: “Boyner Günleri olarak okulunuzda bu sene üçüncüsünü düzenlediğiniz programa katılmaktan çok mutluyuz. Kıymetli idarecilerimize bizlere bu günleri tertip ettikleri için çok teşekkür ederiz. Yeni ders yılınızı tebrik ediyoruz. Değerli gençlerimiz başarı sadece ders çalışmakla olmuyor. Meraklı olun, araştırın. Tekrar iyi günlerde buluşmak üzere teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN: “ Merhum Sayın Fazıl BOYNER Anadolu’nun ücra kasabası Tosya’dan İstanbul’a oradan da dünyaya açılan sektörün öncüsü olma yolunda başarı göstermiştir. Hayatı ve başarıları hep çok güzel örnek teşkil etmiştir. Anadolu insanının neler yapabileceğini herkese göstermiştir. Fazıl Boyner adının dünyada, Türkiye’de yaşadığı gibi Kastamonu’da da yaşaması bize gurur verir. İnsanın hayattayken elbet büyük eserleri olur, ama en büyük eseri hayırlı evlattır. Merhum Fazıl BOYNER’in kızları Latife, Lerzan ve Leman Hanımefendiler Kastamonu’da isminin yaşanır hale gelmesini sağlamışlardır. Manevi manada Fazıl Boyner adı elbette yaşıyor, fiziki manada da eserleriyle içimizde yaşıyor.

BOYNER ailesi Kastamonu Üniversitesi’ne destek olan ilk hayırseverlerdir. Rafet VERGİLİ ve Yılmaz aileleri de hayırsever diğer ailelerimizdir. Üniversitemize destek olan BOYNER ailesine ziyadesiyle teşekkür ediyoruz. 2014 yılı güzünde Fazıl BOYNER hatırasına kongre düzenleyeceğiz. Bu sempozyum yeni fikirlerin doğmasında başlangıç olacaktır. Üniversitemiz kadirşinaslığını inşallah gelecekte de gösterecektir. İnsanlığımızın yaşatılması için elimizden geleni yapacağız. Teşrifleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Atilla KANTAY: “Merhum Fazıl BOYNER’i rahmetle anıyoruz. Parayı sermayeye çevirmek, sermayeyi de duaya çevirmek işte budur. Ruhun şad olsun Fazıl Boyner. Saygılar sunuyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Yardımcısı KANTAY Latife BOYNER’e, Rektörümüz AYDIN Lerzan BOYNER’e, Doç. Dr. Yaşar BOLAT da Leman HALULU’ya çiçek ve hediye takdim ettiler.

Resim Sergisinin gezilmesinin ardından Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu’nda sona eren program, 3 Mart Konferans Salonu’ndaki Şehri Dilara Türk Müziği Topluluğu’nun Türk Sanat Müziği Konseriyle devam etti. Konser bitiminde Rektörümüz AYDIN Fazıl BOYNER Sağlık Yüksekokul Müdürü BOLAT ve Latife, Lerzan ve Leman Hanımefendiler sanatçılara çiçek takdim etti.