Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Atatürk Üniversitesi ile Hindistan’daki Kalinga Institute of Industrial Technology University (KIIT) işbirliğinde yapılan “4th Eurasian Silk Road Universities Convention (ESRUC) Investigating the Social Cultural and Global Issues Along the Silk Road” adlı uluslararası sempozyuma katıldı.

01-03 Kasım 2013 tarihleri arasında Hindistan'ın Odisha eyaletinin Bhubaneswar şehrinde yapılan, İpek Yolu boyunca sosyal, kültürel ve küresel konuların tartışıldığı, İpek Yolu’nun bölge ülkeleri ve üniversiteleri açısından önemi ile ilgili bildirilerin sunulduğu, sempozyuma Türkiye’den, Hindistan’dan, Türk dünyasından ve Avrupa ülkelerinden pek çok üniversite rektörü, rektör yardımcıları, akademisyenler, YÖK üyeleri, diğer resmi kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Sempozyum sonunda Bhubaneswar, Agra, Delhi ve Serhend şehirlerine bilimsel araştırma ve inceleme gezileri yapıldı.

Bir sonraki toplantının Moğolistan Cumhuriyeti’nde yapılmasının kararlaştırıldığı sempozyumun sonunda Rektörümüz AYDIN, Hindistan KIIT Üniversitesi ve Uluslararası Kırgızistan Üniversitesi ile Mevlana ve İkili Protokol Anlaşmaları imzaladı. İmzalanan bu anlaşmalarla yurtdışındaki yükseköğretim kurumları ile yapılan işbirliği protokolü sayımız 41’e, Mevlana anlaşması sayımız 21’e yükseldi. İmzalanan anlaşmalar çerçevesinde öğrenci ve akademisyen değişimi, ortak bilimsel projelerin yürütülmesi gibi maddeler yer alıyor.