Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, 16 Temmuz 2013 Salı günü Rektörlük Binası’nda basın toplantısı düzenledi. Rektörümüz AYDIN, gazetecilerle yaptığı toplantıda Üniversitemizin birimleri ve 2013 – 2014 Akademik Yılında ilk defa açılan bölüm ve programlar hakkında bilgi verdi.

Rektörümüz AYDIN toplantıda bu yıl bütün meslek yüksekokullarımızın faal hale geldiğini dile getirdi. Ayrıca Rektörümüz, Kastamonu Meslek Yüksekokulu’nun programlarından olan Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı’nın Daday Kampüsünde, Yaşlı Bakımı ile Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programlarının da Çatalzeytin Kampüsünde eğitim-öğretim vereceğini bildirdi.

Üniversitemizin birimleri hakkında bilgi verdikten sonra Rektörümüz AYDIN, 2013 – 2014 Akademik Yılında YÖK tarafından Üniversitemize ayrılan kontenjanlar hakkında konuştu. AYDIN: “2013 - 2014 Akademik Yılında aldığımız kontenjan sayısı 7 bin 865’tir. Temmuz ayı itibariyle 11 bin 693 kayıtlı öğrencimiz bulunmaktadır. Üniversitemizin öğrenci nüfusu ortalama 16 bin – 18 bin arasında değişir. Ayrıca bütün bölümlerimizin ve bütün programlarımızın yerli kontenjanının %30’u kadar da yabancı uyruklu öğrenci kontenjanımız var. Geçen yıl altmış kadar yakın yabancı uyruklu öğrenci Üniversitemize kayıt yaptırdı.  Her renkten, her dilden, her ırktan, her kıtadan öğrencilerimizi bekliyoruz.” dedi.

Kontenjanların Üniversitemiz birimlerine göre dağılımını basın mensuplarıyla paylaşan Rektörümüz AYDIN: “Tercih edilen üniversite olmak hedefimizdir. Bunun için Kastamonu’da ki en önemli sıkıntımız olan barınak problemini çözmeye çalışıyoruz. “Yap, İşlet ve Devret” modeliyle yapılan yurt inşaatı iki bloktan oluşmaktadır. En azından bir bloğun 2013-2014 Akademik Yılına kadar tamamlanmasını arzu ediyoruz. Barınak konusunda basınımızın bizlerin yanında olmasını istiyoruz. Barınma problemini aştığımız zaman Üniversitemize ayrılan kontenjanın dolması daha kolay olacaktır. Geçen yıllar da barınma problemi yüzünden sayısı azımsanmayacak derecede öğrencimiz geri gitti. Bu yıl da aynı manzaraların yaşanmaması için özel sektörün bizlere barınma problemi konusunda yardımcı olmasını istiyoruz. Ayrıca alt yapı tamamlanmadan neden bu kadar kontenjan artışı yapıldı ki gibi soruları soranlar da oldu. Eğer bizler bu büyüme potansiyelimizi göstermeseydik; özel sektör Üniversitemize yatırım yapmazdı.

Bizlerin en az 7 bin öğrenciyi yurt konusunda göğüslememiz gerekiyor. Çünkü ilk sene gelen çocuklar şehrin ve üniversitenin yabancısıdır. Üniversitemize gelen çocuklar ve aileleri hayat boyu Kastamonu’nun elçisi oluyorlar ve artık Kastamonulu oluyorlar. Bu hususta azami dikkat etmemiz gerekiyor.  Elçilerimizi her hususta memnun etmeliyiz.“ dedi.

Kampüste yapılan inşaatlar hakkında da bilgi veren Rektörümüz AYDIN; kampüsteki Hayat Alanı denilen çarşının Ağustos ayında tamamlanmasının planlandığını, Selçuklu mimarisi tarzında camiinin hafriyat çalışmalarının başladığını ve yurt inşaatının da devam ettiğini belirtti. Kuzeykent Kampüsü’nde bulunan Eğitim Fakültesi inşaatının bitmek üzere olduğunu belirten Rektörümüz AYDIN, Merkezi Laboratuvar ve rektörlük binası inşaatının devam ettiğini, Sivil Havacılık Yüksekokulu inşaatının yeniden başladığını ve yakın zamanda da Merkezi Kütüphane inşaatının başlayacağını ifade etti.

Kastamonu Tıp Fakültesi konusuna da değinen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN: “Rektör olarak seçildiğimiz zaman tıp fakültesi konusunda acele etmeyeceğimizi belirtmiştik. Ama aradan 7-8 ay geçtikten sonra hazır olduğumuzu ifade ettik. Bu işi kaldırabileceğimizi düşündük.  Bir fakülte kurulmuşsa bir an evvel çalışmaya başlamak lazım diye düşündük. Tıp Fakültesinin çok ciddi bir iş olduğunu biliyoruz. Madem kurulmuş madem bir şey yapılacak, bir an evvel yapılması lazım. Kastamonu Üniversitesi olarak tıp fakültesi bize verilirse 1,5 senedir itiraz etmeyeceğimiz belirttik.” dedi.

Üniversite olarak çalışmaları kendi bünyelerine aldıklarında alt ve üst yapıyı hızlandırabileceklerini, bu sırada da Hacettepe Üniversitesi ile bağlarını koparmayacaklarını ifade eden Rektörümüz AYDIN; Tıp Fakültesi’nin tam teşekküllü hazır hale geldiği zaman taşınabileceğini, Hacettepe Üniversitesi’nin Kastamonu Tıp Fakültesi öğrencilerinin şu anki mevcut haliyle devam etmeleri gereği üzerinde durdu. AYDIN: “Üniversitemizde tıp fakültesini hazırladıktan sonra öğrencilerin Kastamonu'ya gelmesini istiyoruz. Tabi bu süreçte işbirliği yapacağımız üniversiteyle burayı hazır hale getirene kadar beraber çalışırız." diye konuştu.

Yeni olan gelişmeleri her geçen gün arttıracaklarını belirten Rektörümüz yurt içi ve yurt dışı çalışmaların hızla devam ettiğini, burslar hakkında da Küre Meslek Yüksekokulu Kurma ve Geliştirme Derneği tarafından ilk 20 öğrenciye 200 lira burs ve ayrıca ilk on öğrenciye de tablet bilgisayar verileceğini belirtti.

Toplantının sonunda gerek akademik faaliyetleri gerekse yardımcı faaliyetleri arttıracaklarını belirten Rektörümüz, 2014 yılında Türk Dünyası Üniversite Spor Oyunları’nın Üniversitemizde yapılacağını bildirdi. Öğrencilere seslenen Rektörümüz AYDIN: “Gençlerimizin bizi tercih etmesini istiyoruz. Kastamonu’ya geldiklerinde kendilerini evlerine gelmiş gibi hissedeceklerdir. Kastamonu onları kucaklayacaktır. Öğrencilerimiz Üniversitemize geldiklerinde sıcak, huzurlu, hürriyeti yaşayacakları ve soluyacakları bir ortam bulacaklardır. Liselerden mezun olan gençlerimizi donanımlı hocalarımızdan eğitim almaları için Üniversitemize bekliyoruz.” dedi.