T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2023’e 10 kala düzenlenen  “Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı Üniversitemiz 3 Mart Konferans Salonu’nda yapıldı.

28 Haziran 2013 Cuma günü düzenlenen Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerini kapsayan toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN, Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Çankırı Valisi Vahdettin ÖZCAN, Sinop Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit ADYIN, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Çankırı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim DEMİRTAŞ, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahit KONAR, KATSO Başkanı Selçuk ARSLAN, kamu amirleri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ARSLAN: 2023’e 10 Kala düzenlenen Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’nın her üç ile de olumlu ve kalıcı katkılar sağlayacağını ifade etti. ARSLAN; konuşmasının devamında üniversitelerin kamu ve sanayinin işbirliği yapabilmesinin ana unsurunun iletişim olduğunu, sanayi kuruluşlarında uzun dönemli stajlar için ikili anlaşmalar imzalanması, proje pazarları ve buluşma günleri düzenlenmesi, öğrenci ve öğretim elemanlarının sanayi kuruluşlarıyla eşleştirilmesi için gerekli çalışmalar yapılmasını düşündüğünü belirtti.

Kastamonu Valisi BEKTAŞ da böyle önemli ve gerekli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. BEKTAŞ yıllar önce farklı sebepler yüzünden göç veren Kastamonu’da çeşitli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Kastamonu ve yakın çevremizdeki üniversitelerin çok yeni ve kendilerini yenilemeye çalıştıklarının, bizler için de en önemli reçetenin sanayileşmenin olduğunun altını çizdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN konuşmasında bu toplantıların sadece bölgesel olmadığını Ülkemiz genelinde yapıldığını belirtti. ASLAN ortaya çıkan üç paydaş kurumun birbirlerini tamamlaması ile daha güzel sonuçları doğuracağını, bunu başarmak içinde bu çalışmaların planlı bir şekilde yapmamız gerektiğini vurguladı. Müsteşar ASLAN; “Bakanlık tarafından bir plan yapıldı. Şu an bu plan harfiyen uygulanıyor. Söze değil öze ve sonuca gidecek şekilde planlamalar yapmalıyız. Hedeflerimiz orta ve yüksek teknolojili ürünlerin paylarının artırılması ve bu ürünlerin farklı yollardan değerlendirilmesi gerektir. Bunları yaparken paydaş kurumların bir araya gelme noktasında özverili davranmaları gereklidir.” dedi.

Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı ASLAN moderatörlüğünde 2023’ 10 Kala, Ar-Ge ve Yenilikte Kastamonu, Çankırı, Sinop paneli düzelendi.

Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirliğinde sorunlar ve çözüm önerilerin konuşulduğu panele Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Çankırı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim DEMİRTAŞ, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahit KONAR, ERNAMAŞ Makine Ticaret ve Sanayii A.Ş. Fabrika Müdürü Şentürk ERTUNGA, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Fabrikalar Müdürü Enüs KOÇ ve Zintaş Kastamonu Zincir Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ÜSTER panelist olarak katıldı.

Panelde konuşan Rektörümüz AYDIN: “Ortaçağda gücün simgesi kalelerdi, endüstri çağında üstünlüğün sembolü fabrikalar oldu,  Üniversiteler ise bilgi temelli, ekonomilerde 21. yy.’lın güç kaynağı olmuştur. Bugünkü ana mevzumuz üniversite – sanayi işbirliğidir. Bir akademisyen için en iyi itibar ve iltifat çalışmasından faydalanılmalıdır. Çalışmalarından faydalanıldığını gören akademisyen kendi işinin hakkını verdiğini düşünür ve rahatlar. Araştırmacı kadromuzun kendi alanında verimli istihdam edilmesi de faydalıdır. Sanayi imkanlarından faydalanma, pratik uygulamalarda faydalanmak ve endüstri sanayi kuruluşlarıyla farklı şekillerde iletişim kurma gibi avantajları vardır.

Üniversite – sanayinin birbirini tamamlayacak konuma gelmemesi problemi var. Entegre olabilecek duruma gelmemiş problemi var. Bazen üniversite sanayinin çok gerisinde bazen de sanayi üniversiteyi anlayamıyor. Bu durum projelerle aşılabilir.

İşbirliğinin genel faydalarına baktığımız zaman akademik bulguların her zaman sanayi bulgularından daha fazla detaylı ve hassasiyetli olduğunu görüyoruz. Bizde yayın kariyer için esastır, itibar için esastır. Türkiye’deki en iyi çalışmalarımızı yurt dışına göndeririz.  Bu yayınlardan faydalananlar yurt dışındakilerdir. Bize göre bu yayınların yurt dışına gönderilmeden önce ülkemizde bir havuzda toplanıp değerlendirilmesi gerekmektedir. Başkalarından önce yayınlarımızdan bizim faydalanmamız için bu sıkıntımızı aşmamız gerekiyor. Sanayi kuruluşlarında bulunan araştırma - geliştirme faaliyetleri de bu işbirliklerin tamamlayıcısıdır.

Merkezi Laboratuvarımız da bu sene bitiyor. Kütüphanemiz oldukça iyi bir hale geldi. Ayrıca Türkiye de şu anda Akdeniz Üniversite ile birlikte en iyi sesli kütüphaneyi kurduk diyebiliriz. Merkezi Kütüphanemizin binası da yatırıma girdi ve ilahesi yapılıyor. Sanayimizi ilgilendiren en önemli fakültemiz 17 bölümü olan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesidir. Sayın Müsteşarımız, Kastamonu için öne çıkabilecek olan şeyleri bizlere söyledi. Birisi orman endüstrisi diğeri de tarım sanayidir. Biyomühendislik bölümünü ise kurduk ve bu bölüm en iddialı olduğumuz bölüm olacaktır. Kadromuz oldukça kuvvetli.

Şu anda teknoparkı olmayan üniversiteye proje verilmez diye bir kaide var. Bizler bunu yapmak zorundayız ve gerekli kuruluşlarla bizler teknoparkımızı yapacağız.” dedi.

Panelistlere plaket takdiminin ardından katılımcılara verilen akşam yemeği ile toplantı sona erdi.