9 üniversiteden meydana gelen Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’nin 11. Senato Toplantısı 5 Haziran Çarşamba günü Üniversitemiz ev sahipliğinde yapıldı.

3 Mart konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri COŞKUN, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KAPLAN, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut ÖZER, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda SİVRİKAYA ŞERİFOĞLU, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülhalik BAKIR, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin UYSAL, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener KOMSUOĞLU, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS ve üniversitelerin senato üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Üniversitemizi rektörlere ve senato üyelerine tanıtan Rektörümüz AYDIN Üniversitemizin 2006'da kurulan 16 üniversiteden birisi olduğunu söyledi. O dönemlerde Gazi Üniversitesi'ne bağlı 3 fakülte, 2 yüksekokulun faal olarak kendilerine devredildiğini ifade eden Rektörümüz AYDIN: "Şu anda 6 tane doktora programını açtık. 21 civarında da master programımız var. Fakültelerimizden 7 tanesine öğrenci aldık, 8.sine de alacağız. 237 hektarlık kampüs alanımız var daha da genişletmeyi düşünüyoruz. Merkezi laboratuvarımız ve rektörlük binamızın inşaatı devam etmektedir. Teknokente de 2014 yılında başlamayı planlıyoruz. Yeni kurulan üniversitelerimizin yaşadığı sıkıntıları biz de yaşıyoruz. Özellikle bazı branşlarda akademik personel ihtiyacımız fazladır. Şu an toplam 510 akademisyenimiz var; ama zamanla bu problemler de aşılacaktır. 30'un üzerinde ülkeyle ikili protokolümüz bulunmaktadır. Bunların hepsini Mevlana değişim programına da dahil edeceğiz. Mevlana programını Eylül'de başlatacaklar ama 2 yıldır kendi Mevlana'mızı kendimiz yapıyoruz. Özellikle bu değişimleri Orta Asya ile yapıyoruz. Biraz maddi sıkıntılarımız var ama o da bu değişim programıyla çözülecektir. İnşallah hep beraber daha iyi şeyler yaparız." dedi.

Toplantıda üniversiteler arasında yapılan uygulamalar, ortak yüksek lisans ve doktora programları ve bilimsel araştırmalar yapma gibi konular görüşüldü. Ayrıca toplantıda Bartın Üniversitesi Rektörü KAPLAN Bartın Üniversitesi Özgün Çalışmaları’nı, Düzce Üniversitesi Rektörü ŞERİFOĞLU Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksine Girmemizi Sağlayan Eğitim-Öğretim, Araştırma ve Hizmet Modellerimiz’i, Karabük Üniversitesi Rektörü UYSAL Üstün Yetenekler Eğitim Merkezi’ni, Kocaeli Üniversitesi Rektörü KOMŞUOĞLU Üniversite -Sanayi İşbirliği Sorunlar Çözüm Önerileri’ni ve Sakarya Üniversitesi Rektörü ELMAS Üniversite Yönetim Sistemi’ni üyelere anlattı.

Toplantının ardından Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği üyeleri Vali Erdoğan BEKTAŞ’ı ve Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ’u makamında ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerin ardından üyeler Kastamonu’nun tarihi mekanlarını ziyaret etti.