Üniversitemiz 6. Dönem mezuniyet törenini Kuzeykent Kampüsü’nde coşkuyla kutladı. 3 Haziran Pazartesi günü düzenlenen Mezuniyet Törenine Vali Erdoğan BEKTAŞ, Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan GÜLŞEN, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN ve eşi Hanımefendi Selma AYDIN, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas ÇAPOĞLU, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, İl Emniyet Müdürü Sami USLU, kurum amirleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri ile Kastamonu halkı katıldı.

Törenin açılış konuşmasında Kastamonu Üniversitesi’nin 2006 yılında kurulmasına rağmen temellerinin 1885 dayandığını, her dönemde eğitim faaliyetlerine önem veren Kastamonu’nun bir yer olduğunu ve Kastamonu’nun tarihteki bu görevini bugün Kastamonu Üniversitesi üstlendiğini ifade eden Rektörümüz AYDIN, konuşmasının başında Üniversitemizin kurulduğu tarihten bugüne kadar olan gelişmelerini davetlilere anlattı. AYDIN: “Üniversitelerin görevlerinden biri eğitim-öğretim hizmeti vermekse bir diğer görevi de bilim üreterek insanlığın hizmetine sunmaktır. Üniversitelerde üretilen bilimsel bilgiyle insanlığın gidişine yön verilirken, bir yandan da olaylara ve problemlere akademik bir bakış açısıyla yaklaşılarak getirilen çözümlerle topluma öncülük edilir. Kastamonu Üniversitesi iyi yetişmiş, tecrübeli öğretim kadrosu ve araştırma imkânları ile toplumun ihtiyaçlarına uygun projeler yürütmekte; ayrıca düzenlediği kültür, sanat ve spor faaliyetlerini öğrencileri, mensupları ve toplumla paylaşmaktadır.

Zengin tarihî ve kültürel birikime sahip bir şehirde kurulmuş olan Kastamonu Üniversitesi’nin hedefi dünya üniversitesi olmaktır. Kastamonu Üniversitesi; millî, manevî ve kültürel değerlerimize sahip çıkan, üniversitenin evrenselliğini ön plana çıkaran bir anlayışa sahiptir. Kastamonu Üniversitesi olarak hedefimiz bilgiyi doğru yorumlayan, araştırmayı bilen, öğrenmeyi öğrenen, kendi olma becerisini geliştirebilen, dünü ve bugünü bilip geleceğe ilişkin planlamalarında sağlıklı sonuçlara varabilen, Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, büyük Türkiye’ye sağlıklı ve umutla bakabilen öğrenciler yetiştirmek; bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerine uygun yayınlar yapan ve yapılması yönünde örneklik gösteren bilim insanı yetiştirmek; eğitim-öğretimin niteliğini yükseltmek; bilimsel ve teknolojik araştırmaları geliştirmek; üniversite-çevre ilişkilerini güçlendirmektir.” dedi.

Öğrencilere ve ailelerine de seslenen AYDIN: “Gençlerimizin mezuniyet sevincini paylaştığımız bu güzel ve anlamlı günde tabi ki siz değerli ailelerimizin emek ve gayretlerini unutmamak gerekir.  Bu güzide gençleri bu günlere getirdiğiniz için sizleri kutluyorum. Onlarla Üniversitemiz her yıl biraz daha büyüyor. Bu gençlerimizle fazlasıyla övünebilir, onlara sonsuz güvenebilirsiniz. Evlatlarınız emanetlerimizdir. Sizin elinizde pırıl pırıl gençler olarak hazırlandılar, bize geldiler. Biz; bugün emanetlerinizi sizlerle beraber mutlu olacakları bir hayatı yaşamak üzere size geri verirken; gençlerimizi daha gelişmiş, donanmış olarak sizlere teslim etmenin gururunu ve sevincini yaşıyoruz.

Sevgili Gençler, büyük emek ve gayret sarf ederek bu güzel günü hak ettiniz. Bugün emeklerinizin karşılığını alma günüdür. Bizim sevincimiz buruktur. Çünkü sizlerden ayrılmak bizim için zordur. Ayrılık zor olsa da sizleri gururla gönderiyoruz. Siz de mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız Üniversitemizi ömür boyu temsil edeceksiniz. Size yakışan en güzel temsildir. Aziz Milletimize ve insanlığa bu cennet vatanda hizmet etmektir. Sizler artık memleketimizin entelektüellerindensiniz, seçkinler ordusundansınız. Çalışmalarınızla, yapacağınız hizmetlerle cemiyete öncülük etmenizi diliyoruz. “ diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN'ın Mezuniyet Töreni konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız.

Vali Erdoğan BEKTAŞ yaptığı konuşmada Üniversitemiz bir yılı daha geride bıraktı ve sizleri hayata uğurlamak için bu buluşmayı planlandı. Üniversite mezuniyeti sizlerin hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır. Kastamonu içinde Üniversitemiz çok önemli fonksiyon icra ediyor. Kastamonu’nun Üniversitemizden çok büyük beklentisi var. Bu beklenti ebetteki sizlerin mezun olduktan sonra ülkemize yapacağınız hizmetlerle alakalıdır.

Üniversitemiz yoluna başarıyla devam ediyor. Kastamonumuz yoluna devam ediyor. Sizlerle yolunuza başarıyla devam edeceksiniz. Ülkemizin ve milletimizin yoluna başarıyla devam etmesi için gereken katkıyı sunacaksınız. Bu donanımı Kastamonu Üniversitesi’nde edindiğinize inanıyorum ve sizlere güveniyorum. Üniversitemiz artık belirli bir yere geldi, sizler Kastamonu’da belirli bir süre kaldınız ve sonunda ilimizi tanıdınız. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında birer Kastamonu elçisi olacaksınız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz genelinde bütün akademik birimler arasında birinci olan Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden Esra DURMAZ yaş kütüğüne plaket çaktı. Üniversitemizde başarı sırasına göre dereceye giren öğrencilere Vali BEKTAŞ, Milletvekili GÜLŞEN, Erzincan Üniversitesi Rektörü ÇAPOĞLU ve Belediye Başkan Vekili YAVUZ plaket ve hediye takdim etti. Ödül töreninin devamında Çankırı’da düzenlenen Üniversitelerarası Kayaklı Koşu Şampiyonasında Türkiye şampiyonu Kayaklı Koşu Bayan takımımıza, Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Üniversitelerarası Oryantring Turnuvasında şampiyon olan Oryantring Erkek takımımıza, Ankara’da düzenlenen Atatürk’ü anma koşusunda erkeklerde Türkiye birincisi olan Üniversite koşu takımımıza ve bayanlarda Türkiye ikincisi olan takımımıza, Adana’da Koçfest Kapsamında düzenlenen Üniversitelerarası Hentbol Şampiyonasında Türkiye İkincisi olan Hentbol Bayan Takımımıza, Hırvatistan’da yapılan Avrupa Üniversiteler Hentbol Şampiyonasında Avrupa dördüncüsü olan Hentbol Takımımıza, Ankara’da düzenlenen Ünilig Hentbol Bayanlar Play-off müsabakalarında Türkiye ikincisi olan Üniversite Takımımıza, Isparta Türkiye Kros Şampiyonası’nda Bayanlarda üçüncülük elde eden takımımıza, Şanlıurfa’da düzenlenen Üniversitelerarası Judo Şampiyonasında bayanlarda ferdi ikincilik ve üçüncülük, erkeklerde ferdi ikincilik, bayanlar kategorisinde ikincilik alan sporcularımıza ve Türkiye üçüncüsü olan bayanlar takımımıza, Samsun’da düzenlenen yarı maraton Türkiye şampiyonasında Türkiye üçüncüsü olan sporcumuza ve Kütahya’da düzenlenen 10500 m Dağ Koşusu Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye ikincisi olan sporcumuza kupa ve madalyalarını Üniversitemiz Rektörü AYDIN verdi.

Ödül töreninin bitiminde Üniversitemiz Halk Oyunları Topluluğu, Kastamonu Yöresinden oyunlar sergiledikten sonra mezuniyet andı okundu. Mezun olma gururunu taşıyan 2800 öğrencilerimiz keplerini gökyüzü ile buluşturdu.

Programın ikinci bölümünde ise Gökhan TEPE konseri başladı. Öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra Kastamonu halkının da yoğun ilgi gösterdiği konser yaklaşık iki saat sürdü. Konser sırasında Rektörümüz AYDIN, Gökhan TEPE’ye katılımı için teşekkür ederek günün anısına çiçek ve plaket takdim etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN'ın Mezuniyet Töreni konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız.