Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversitemiz ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) işbirliğinde 14 Mayıs Salı günü Bakanlık-Üniversite-Sanayi İşbirliği Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

Toplantı kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Tezleri ve Teknogirişim Destek Programları, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları ve KOSGEB Destek Programları tanıtıldı.

Merkezi Kafeterya Konferans Salonu’nunda düzenlenen programa Vali Erdoğan BEKTAŞ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Vali Yardımcısı Ömer Faruk ATEŞ, İl Jandarma Komutanı Albay Tevfik ANZERLİOĞLU, Emniyet Müdürü Sami USLU, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, Üniversitemiz akademik personeli ve öğrenciler katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını tanıtan sinevizyon gösteriminin ardından açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer AÇIKEL: “Dünyada en gelişmiş 10 ülke arasında yer alan bir Türkiye’nin oluşumunda öncü olmak Bakanlığımızın yeni vizyonu olarak ortaya konmuştur. Bugünkü toplantımızın maksadı Üniversite – Sanayi İşbirliğinin arttırılması için Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarla elde edilen hibe ve desteklerin tanıtılması ve bu desteklerden Kastamonu ilimizin maksimum düzeyde yararlanması maksadıyla ilgili tarafların bilgilendirilmesi ve projelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Kastamonu Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak bizler akademisyenlerimizin, sanayicilerimizin ve öğrenci arkadaşlarımızın bu hibe ve destek programından yararlanarak proje üreteceklerine canı gönülden inanıyoruz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN yaptığı konuşmada: “Teknoloji üretmek bilimin fonksiyonlarından bir tanesidir ama hiç bir şey tek taraflı olmuyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversiteler ve Sanayi Kuruluşları ile beraber yürütülecek olan bu çalışmalar, bu projeler inanıyoruz ki çok verimli olacak ve büyük eksikliklerimizi tamamlayacaktır. Taşrada yaygınlaştırılmış destek programları yoktu. Ankara ve İstanbul’daki çevrelerde bulunuyordu. Sadece oradaki insanları ilgilendiren projeler üretiliyordu. Biz bu programların, projelerin, gelişmelerin inşallah hayırlara vesile olacağına inanıyoruz. Çünkü sanayi ile resmi kuruluşların hatta üniversitelerin bir araya gelmesi yıllarca hep konuşulmuştur. İnşallah bundan sonra olacaktır, buna inanıyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünden Kimya Yüksek Mühendisi Rıza ALAGÖZ “Ar-Ge Merkezleri, Teknogirişim Sermaye Desteği ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri”, Ziraat Yüksek Mühendisi Mazlum AKGÜN “Sanayi Tezleri, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Baş Uzmanı Gökhan KİNALIR “TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları” ve KOSGEB Kastamonu Hizmet Merkezi KOBİ Uzman Yardımcısı Serhat TÜMOĞLU’da “KOSGEB Destek Programları” hakkında sunumlarını yaptılar.

Programın sonunda konuşmacılara Vali Yardımcısı Ömer Faruk ATEŞ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer AÇIKEL ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim ATEŞ tarafından plaketleri verildi.