2. Bursa Kastamonu Günleri’nin açılışı 19 Nisan Cuma günü Bursa Valisi Şahabettin HARPUT, Kastamonu Milletvekilleri Mustafa Gökhan GÜLŞEN, Hakkı KÖYLÜ, Emin ÇINAR, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet SAYAN, Vali Yardımcısı Atila KANTAY ve Ömer Faruk ATEŞ, Kastamonu İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Bursa Vali Yardımcısı Saim ESKİ, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE, Bursa Kastamonulular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail TİFTİK, Ankara KAS-DER Başkanı Hasan ŞEN, sivil toplum kuruluşları, iş adamları ve halk katıldı.

2. Bursa Kastamonu Günleri Kastamonu yöresel halk oyunları gösterisinin ardından yapılan açılış konuşmalarıyla başladı. Bursa’da yoğun ilgi ile karşılaşan etkinlikte Üniversitemizin standı ziyaretçi akınına uğradı. Üniversitemiz ve bölümlerinin tanıtıldığı standımız, LYS sınavına giren öğrenciler ve aileleri tarafından büyük ilgi gördü.

Ziyaretçiler tarafından büyük beğeni toplayan Bursa Kastamonu Günleri’nde paneller, resim sergileri, konserler, plaket törenleri, yöresel oyunlar, Mehteran gösterisi gibi programlara yer verildi.

Program kapsamında 20 Nisan Cumartesi günü Kastamonu’daki turizm potansiyelinin arttırılması konusunda “Kastamonu’da Turizm” konulu panel düzenlendi. Panele moderatör olarak Bursa Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yüksel BAYSAL’ın yanında Kastamonu İl Özel İdare Genel Sekreteri Zafer KARAHASAN, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saim SAYAN, Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim ATEŞ, Bursa İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet GEDİK, Kastamonu Gazeteciler Derneği Başkanı Hüsnü ACAR ve Bursa Rehberler Derneği Başkanı Erol BODUR konuşmacı olarak katıldı.

Panelde tarihi açıdan Kastamonu’nun yeri ve önemi, Kastamonu ile ilgili genel istatistiki bilgiler, Kastamonu basını ve basın tarihi, Bursa ve Kastamonu illerinin benzerlikleri, Kastamonu’da yapılacak rehberlik hizmetleri ile şehrin tanıtımına yapılacak katkılar, Kastamonu’nun doğal varlığı gibi konuların yanında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Saim ATEŞ tarafından Üniversitemizin il tanıtımına katkısı anlatıldı.

Etkinlikler kemani dinletileri, halk oyunları, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Konserleri ile devam etti. Programın son bölümünde ise katılımcılara sertifikaları ve medya mensuplarına plaketleri takdim edildi.