Üniversitemiz, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü ve Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Güvenle Büyü, Sevgiyle Yaşat” projesi kapsamında Hüseyin Üster Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi öğrencilerine İnebolu Meslek Yüksekokulumuzun ürettiği akvaryum balığı hediye edildi.

Öğrencilerin sorumluluk bilincini geliştirmek ve onlara hayvan sevgisini aşılamak, iletişim becerilerini geliştirmek, Türk Polis Teşkilatının 168. Kuruluş yıldönümünü ilimizde farklı ve renkli etkinliklerle kutlamak, gelecekteki yetişkin suçluluğunu önlemek için bugünün çocuklarından başlayarak polis vatandaş işbirliğini geliştirmek gibi maksatlarla yapılan projenin ilk ayağı Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Eğitim Merkezi’nde yapıldı.

Programa Belediye Başkan Vekili Bahri YAVUZ, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, İl Jandarma Komutanı Tevfik ANZERLİOĞLU, İl Emniyet Müdürü Sami USLU, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin AYAN ve Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ, İnebolu Meslek Yüksekokul Müdürü Nejdet GÜLTEPE, Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, Genel Sekreter Yardımcısı V. Mehmet Salih YARIM, Polis MYO Müdürü Osman TURFAN, İl Müftüsü Dursun Ali ŞEKER, İl Milli Eğitim Müdürü Bekir AKSOY, 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Bülent MERCAN, kurum amirleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Bekir AKSOY, projenin çocukların dikkatlerini toplama ve onlara hayvan sevgisi aşılama maksadıyla yapıldığını dile getirdi. İl Emniyet Müdürü Sami USLU da Üniversitemiz ile ortak yürüttükleri “geçmişten geleceğe bir köprü” projesi ile yaşlılarımıza yönelik, “güvenle büyü, sevgiyle yaşat” projesiyle de çocuklarımızı yönelik projeler yaptıklarını bir dahaki projede de orta yaş grubuna hitap eden projeler yürüteceklerini ifade etti.

Üniversitemizin ilk üretimi olan akvaryum balıklarının ilk etapta Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Eğitim Merkezi’nde bulunan 88 öğrencimize daha sonra da ilimizdeki 17 okulda 3000 öğrencimize dağıtılacağına vurgu yapan Rektörümüz AYDIN “Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üniversitemizin ortak yürüttüğü, Türkiye’de bir ilk olan bu projede İnebolu Meslek Yüksekokulumuzun üretimi olan akvaryum balıkları güzel bir hayra vesile oldu. Bu balıkların hayatına devam etmesi %85 çevre şartlarına, %15 ise insan eliyle yapılan bakıma bağlı. Bunun gibi her işte de çevre şartlarının en uygun şekle getirilmesi lazım. Bu özel eğitim merkezi de engelli çocuklarımızın engellerini kaldırmada önemli bir hizmet vermektedir. Bunu sağladığı için değerli işadamı Hüseyin ÜSTER’e ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz.

Emniyet Müdürlüğümüzle olduğu gibi birçok kuruluşumuzla iş birliğimiz devam edecektir. Bu proje vesileyle Emniyet teşkilatımızın polis haftasını kutluyorum. Bunun gibi birçok projede engelleri ortadan kaldırılan gençlerimize güzel bir gelecek diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından programa katılan protokol üyeleri Hüseyin Üster Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi öğrencilerine akvaryum balıklarını takdim etti.

Balıklarını aldıklarında mutlulukları gözlerinden okunan öğrenciler, derslikler ve atölyelerin gezimi sırasında protokole yaptıkları el işlerini gösterdiler. Program ney dinletisi eşliğindeki kokteylle sona erdi.