Su Ürünleri Fakültemiz ile Rusya Güney Federal Üniversitesi Biyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ortak proje kapsamında Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, İnebolu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nejdet GÜLTEPE ve Su Sporları, Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Soner BİLEN örnekleme çalışmalarının ilk ayağı için Rostov’da bulunan Güney Federal Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Yüzyıllık geçmiş ile Rusya’nın beşinci büyük üniversitesi olan ve virüsün mucidi Dimitri İVANOVSKY ile Ünlü Psikolojici Ivan PAVLOV gibi önemli bilim adamları yetiştiren Güney Federal Üniversitesi’nde oldukça yoğun ilgiyle karşılanan öğretim üyelerimiz çalışma ortakları olan Dr. Ivan SAZYKIN ve Dr. Marina SAZYKIN eşliğinde Azak Denizi ve Don Nehrinden ilk örneklemeleri yaptılar. Öte yandan öğretim üylerimiz civarda bulunan Mersin Balığı yetiştirme çiftliklerine de ziyarette bulunarak karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Heyetimiz proje kapsamında Biyoloji Araştırma Enstitüsü ve Balıkçılık Enstitüsü Laboratuarlarını da ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan öğretim üyelerimiz 25–29 Mart tarihleri arasında Güney Federal Üniversitesinin Azov şehrinde ev sahipliği yaptığı ‘’Development of research work in the field on nanotechnologies and their metrological assurance in Southern Federal District’’ konferansına katıldılar.

27 Mart tarihinde Güney Federal Üniversitesi ve Üniversitemizin Karadeniz ve bağlı sularında düzenleyeceği proje çalışmalarından dolayı POCCИЯ(Russian) Televizyonu öğretim üyelerimiz ile röportaj yaptı. Röportajda proje kapsamı ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı.

Öğretim üyelerimiz 25 Mart 2013 tarihinde Biyoloji Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Tatyana Pavlovna SHKURAT ve 28 Mart 2013 tarihinde de Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Evgeny AİDARKİN ile görüşmelerde bulundu. Yapılan görüşmede Üniversitemiz ile Rusya Güney Federal Üniversitesi arasında işbirliğinin sadece Su Ürünleri Araştırmaları alanında değil diğer uyumlu bütün alanlarda geliştirilmesi, karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gibi konular da ele alındı. Çalışmalar sonucunda oluşturulan protokolün bütün üniversiteyi kapsaması ve belirlenecek program dahilinde her iki üniversite arasında protokol imzalanması hususlarında anlaşmaya varıldı.