Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı işbirliği protokolü kapsamında başlatılan “Osmanlı Türkçesi Kursları”nı tamamlayan 80 öğrenci için sertifika töreni düzenlendi.

27 Şubat Çarşamba günü Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen törene Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Belediye Başkan V. Bahri YAVUZ, İl Milli Eğitim Müdürü Bekir AKSOY, Üniversitemiz Genel Sekreter V. Doç. Dr. Ömer KÜÇÜK, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi ve Osmanlı Türkçesi Genel Koordinatörü Sait YAVUZ, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ve sinevizyon gösterisinin yer aldığı törenin açılış konuşmasında Hayrat Vakfı’nı ve yaptığı işleri tanıtan Osmanlı Türkçesi Genel Koordinatörü Sait YAVUZ: “Hayrat Vakfının kuruluş felsefine bağlı olarak Türkiye’nin birçok vilayetinde değişik çatılar altında, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği çerçevesinde Osmanlı Türkçesi kurslarını yapıyorduk. Kapsamlı hale gelmesinde geç kaldık ama zararın neresinden dönersek kardır diyerek yola çıktık.

Vakfımız bu kurslara çok donanımlı şekilde hazırlandı. Kurs veren hocalarımız yılda üç kez sınava tabi tutuldu ve bu sınavları kazanan 2650 hocamız Ülkemizin değişik yerlerinde Osmanlı Türkçesi’ni kursiyerlere öğretiyor. Bizlerin bütün arzusu gençlerimizin ve halkımızın geçmişimize sahip çıkarak bu dili öğrenmesidir.” dedi.

Yaptığı konuşmada kursun kültürümüze hizmet noktasında çok önemli bir görev üstlenmiş olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Bekir AKSOY; “Osmanlı Türkçesi Kursları” Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’nün yaptığı güzel işlerden birisi olduğunu ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. D. Seyit AYDIN da yaptığı konuşmanın başında hayırlı hizmetlerinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığını ve Hayrat Vakfı’nı tebrik ettiğini belirtti. AYDIN: “Kursiyerlerimiz kendileri için olması gereken çok iyi bir adım atmışlar. Bir milleti meydana getiren önemli unsurlardan birisi dildir. Dilin tarihi seyri içeresindeki değişikler her hâlükârda iyi takip edilmesi gerekir. Kaldı ki dallar ve gövde köke bağlıdır. Kök olmadan hayat da olmaz. Bizde kökümüze bütün unsurlarıyla bağlanmadıkça hayatımızın devam etmesi mümkün değildir. Osmanlı Türkçesi de bu hayat kaynaklarımızdan bir tanesidir.” dedi.

Vali BEKTAŞ yaptığı konuşmada: “Kursiyerlerimiz, kızlarımız, çocuklarımız olmak üzere, beğenip beğenmeyenin, sevenin sevmeyenin, bizim dünya görüşümüze uysa da uymasa da Osmanlı bizim geçmişimizdir. Her şeyden önce Osmanlıyı bilmek tanımak anlamak zorundayız. Ondan sonra Osmanlı hakkında bir kısım kanaatlere ulaşma hakkımız olur. Ama bilmeden, tanımadan, anlamadan bir kısım kanaatlere sahip olduğumuzda büyük ihtimalle yanlış bir kanaate sahip oluruz. Normal olan aslında budur. Tanımak, bilmek ve anlamak, sevmek bunun tersi anormaldir.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.