Üniversitemiz Genel Sekreteri Muhiddin SAĞLAM, evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırı sonrasında hastaneye kaldırılan SAĞLAM yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Saldırıyı haber alan sevenleri hastane bahçesine akın ederken, SAĞLAM’ın cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Olayla ilgili açıklama yapan Rektörümüz AYDIN: “Genel Sekreterimiz Muhiddin SAĞLAM menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Tabii ki kaybımız, acımız her zaman bu tür hadiselerde büyük. Ama insan çok yakınında, mesai arkadaşını kaybedince çok farklı oluyor. Sadece başımız sağolsun diyebiliyoruz. Emniyet güçlerimizden de olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Belki de tek tesellimiz bu olacaktır" dedi.

Emniyet güçleri saldırganı yakalamak ve olayı aydınlatmak için çalışma başlattı.

1500 kişilik “Sessiz Yürüyüş” yapıldı

28 Aralık Cuma günü yaklaşık 1500 kişinin katıldığı “Sessiz Yürüyüş” yapıldı. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi’nde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Yürüyüşe Bütün üniversite personelimiz ve öğrenciler katıldı. Rektörümüz AYDIN, Merhum SAĞLAM’ın cenazesinin bulunduğu Adli Tıp Kurumu’nda olduğu için yürüyüşe katılamadı.

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşma yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN: “27 Aralık Perşembe günü Üniversitemiz Genel Sekreteri Muhiddin SAĞLAM’ı elim bir olayda kaybetmiş bulunuyoruz. Öncelikle Merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine Üniversitemize ve bütün Kastamonu halkına başsağlığı dileriz.

İnsanları öldürmek bütün hukuk sistemlerinde, bütün semavi dinlerde en elim ve affedilmez bir cürüm olarak kabul edilmektedir. Dinimiz bu konuda “Bir masumu öldürmek, bütün insanları öldürmek gibidir.” diyerek hassasiyetini ifade etmiştir.

Üniversitemizin gelişimi için gece gündüz çalışan, bütün aile düzenini bırakarak beş çocuğu ile Kastamonu’ya hizmet etmek için gelen değerli kardeşimizi bu şekilde kaybetmek bizlerin üzüntüsünü bir kat daha artırmıştır.

Bugün dünden daha güçlüyüz, birbirimizle daha çok kaynaşmış bulunuyoruz. Bu elim olayı gerçekleştiren, planlayan ya da bir şekilde içerisinde bulunan katil veya katiller bu birliktelikten korkun.” dedi.

Üniversitemiz mensupları adına bu elim olayı kınadığını belirten Prof. Dr. ÖZKAN, Merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Üniversitemize ve bütün Kastamonu halkına başsağlığı diledi.